Czołgi, samoloty, tysiące żołnierzy. Tak wyglądają manewry Zapad'17

We wspólnych białorusko-rosyjskich manewrach, które mają trwać do 21 września, uczestniczy – według oficjalnych doniesień - 12,7 tysiąca żołnierzy i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Mimo zapewnień Mińska i Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest czysto obronny, wywołują one duże zaniepokojenie w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Rosja jako wroga coraz bardziej postrzega państwa Europy Środkowej"

- Kiedyś Rosjanie koncentrowali się na małych, lokalnych konfliktach, teraz mówimy o średniej wielkości konflikcie w ich myśleniu - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Dodał, że charakter manewrów Zapad'17 świadczy o tym, że Rosja coraz bardziej postrzega jako wroga państwa Europy Środkowej, państwa NATO.

Specjalna jednostka K9. CIA pokazuje jak trenuje psy

Codziennie rano pojawiają się w oddziale Centralnej Agencji Wywiadowczej, a po pracowitym dniu są odpowiednio nagradzane. Mowa o sześciu psach, które dołączyły do szeregów CIA, aby doskonalić umiejętności wykrywania materiałów wybuchowych.

Sondaż: partia Merkel traci, SPD zyskuje

W najnowszym sondażu telewizji ZDF opublikowanym w piątek blok partii chadeckich CDU/CSU lekko stracił. Z kolei ich główny rywal SPD nieznacznie poprawił notowania. Przewaga chrześcijańskich demokratów Angeli Merkel jest jednak nadal wyraźna i stanowi 13 punktów procentowych.

Merkel: odrzucanie solidarności może wpłynąć na przyszłe wsparcie finansowe w Unii

Za nie zastosowanie się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przyjęcia uchodźców mogą grozić konsekwencje finansowe - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zapowiedź padła w wywiadzie, którego Merkel udzieliła gazecie "Nordwest Zeitung". Według agencji Reutera, słowa Merkel odnoszą się do kwestii węgierskiego stanowiska w tej sprawie.

Tillerson: musimy potwierdzić zaangażowanie w zasady ustalone w Warszawie

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson goszczący po raz pierwszy w piątek delegacje na zgromadzeniu międzyrządowej koalicji państw Wspólnota Demokracji powiedział, że kraje takie jak Rosja "atakują same podstawy demokracji, mieszając w wolnych wyborach". Dodał, że Stany Zjednoczone wspierają sojuszników w walce o ochronę wspólnych wartości. Te - jak podkreślił - zostały wyrażone m.in. w 2000 roku w Warszawie.

Z Birmy uciekło ćwierć miliona dzieci

Aż 240 tysięcy dzieci znajduje się wśród blisko 400 tysięcy muzułmańskich Rohindża, którzy uciekli z birmańskiego stanu Rakhine (Arakan) do sąsiedniego Bangladeszu w ciągu minionych trzech tygodni - poinformował w piątek UNICEF.

"To dzwonek alarmowy, którego nie możemy zlekceważyć"

Na świecie rośnie liczba głodujących. Jest ich o 38 milionów więcej niż dwa lata temu - podkreślono we wspólnym raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO, Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz Światowego Programu Żywnościowego.

Korea Północna "stwarza niebezpieczeństwo dla całego świata"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w piątek, że kontynuowanie testów rakietowych przez Koreę Północną zagraża już nie tylko państwom Azji Dalekowschodniej. Waszyngton ściśle współpracuje z Japonią i Koreą Południową nad uporaniem się z tym problemem - dodał.

May po posiedzeniu sztabu COBRA: tchórzliwy atak

Brytyjska premier Theresa May oceniła w piątek po posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA, że atak terrorystyczny na pociąg londyńskiego metra był "tchórzliwy". Szefowa rządu przyznała, że ładunek "miał wyrządzić znaczące szkody".

Putin i Łukaszenka będą obserwować manewry. Osobno

Prezydent Władimir Putin pojawi się na jednym z etapów rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad'17. W najbliższy poniedziałek, 18 września, będzie je obserwował w obwodzie leningradzkim w północno-zachodniej Rosji - poinformował Kreml. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, do Rosji nie przyjedzie prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Tajemnicza katastrofa przy Strefie 51. To mogła być rosyjska maszyna

Choć amerykańskie wojsko nadal nie podało żadnych informacji na temat tajemniczej katastrofy w pobliżu Strefy 51, to przecieki do prasy wyraźnie wskazują na jedno wytłumaczenie zagadki. Zabity w utajnionym samolocie podpułkownik miał być dowódcą utrzymywanego w tajemnicy dywizjonu "Red Hats", który lata na maszynach potencjalnych wrogów USA. Oznacza to, że prawdopodobnie zginął w jakimś rosyjskim myśliwcu, którego oficjalnie Pentagon nie posiada.

"Nagle drzwi się otworzyły. Panika, huk, krzyk". Polacy o ewakuacji londyńskiego metra

Trzej Polacy w piątek rano pracowali na dachu nad stacją metra Parsons Green w Londynie i widzieli, kiedy na stację podjechał wagon, w którym doszło do eksplozji. - Nagle drzwi się otworzyły. Panika, huk, krzyk - powiedział Piotr, jeden z Polaków, w rozmowie z reportem "Faktów" TVN Maciejem Worochem. Wspominał, że razem z kolegami zobaczyli, jak ludzie uciekają wzdłuż torów. Widzieli też wydobywający się z wagonu dym.

Niemiecki polityk: mamy prawo być dumni z naszych żołnierzy w wojnach światowych

Niemcy powinni być dumni z osiągnięć swoich żołnierzy w czasie I i II wojny światowej - oświadczył w czasie wiecu partyjnego Alexander Gauland, jeden z najważniejszych polityków antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Według najnowszego sondażu na zlecenie Deutschlandtrend, AfD w wyborach parlamentarnych może liczyć na 12-procentowe poparcie.

Piszą do króla i premiera o "gotowości do dialogu"

Katalońscy urzędnicy, w tym szef rządu Carles Puigdemont oraz burmistrz Barcelony Ada Colau, wysłali list do króla Hiszpanii Filipa VI i premiera rządu w Madrycie Mariano Rajoya. Proszą w nim o rozmowy na temat planowanego referendum w sprawie secesji Katalonii.