Dwa tysiące kapsułek zawierających w składzie wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego (nazywanego też konikiem morskim) zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce (Podkarpacie). Za nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej gatunków zagrożonych wyginięciem grozi do pięciu lat więzienia.
Kontrolując pojazdy na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt dwóch tysięcy tabletek zawierających ekstrakt z pławikonika japońskiego, w Polsce potocznie nazywanego konikiem morskim. To gatunek objęty ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.
Czytaj też: "Maszynista przekazał czarny pakunek". Trzech mężczyzn odpowie za przemyt
"Tabletki przewoził 39-letni obywatel Ukrainy, który nie zgłosił przewożonych preparatów do kontroli. Mężczyzna nie posiadał także zezwolenia, na podstawie którego możliwy był ich legalny przewóz przez granicę" - przekazała Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Przewóz przez granicę okazów CITES
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, a także wykonanych z nich przedmiotów, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Handel tymi gatunkami jest dozwolony jedynie za zezwoleniem, zapewniającym ochronę ich naturalnego środowiska.
Nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem, jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Czytaj też: Prześwietlili samochód rentgenem, znaleźli kontrabandę wartą ponad 200 tysięcy złotych
Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2023 r. podczas kontroli na przejściach granicznych w województwie podkarpackim funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli nielegalny przewóz blisko 1 300 okazów CITES.
Autorka/Autor: ms/tok
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KAS Podkarpacie