Tęczowy Piątek świętuje ponad 100 szkół w całej Polsce - co najmniej trzy z nich leżą na Podkarpaciu. Choć to region kojarzony z tradycją i konserwatyzmem, to właśnie liceum w Boguchwale uchodzi za jedno z najbardziej tolerancyjnych dla osób LGBTQ+ w kraju.
Liceum ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Boguchwale pod Rzeszowem to jedna z najbardziej tolerancyjnych szkół dla osób LGBTQ+ w Polsce i pierwsza pod tym względem w regionie. Twórcy rankingu LGBTQ+ ocenili tę placówkę - na podstawie głosów samych uczniów - jako "przyjazną i zaangażowaną". W Rzeszowie, stolicy województwa, takiego wyróżnienia nie otrzymała żadna szkoła, a tylko kilka uznano za "przyjazne". Na tym samym Podkarpaciu zdecydowana większość szkół w ogóle nie została oceniona, zdarzają się też placówki uznane za "nieprzyjazne" osobom LGBTQ+.
Tęczowy Piątek w Boguchwale
Liceum w Boguchwale to jedna z trzech placówek na Podkarpaciu i ponad 100 w Polsce, która zadeklarowała udział w tegorocznej edycji Tęczowego Piątku. To oddolna inicjatywa organizowana w 2023 roku przez Fundację GrowSPACE, która zachęca młode osoby ze szkół do budowania "safe space", czyli bezpiecznej przestrzeni, w swojej szkole oraz zwrócenia uwagi na obecność osób LGBTQ+ w społecznościach szkolnych.
ZOBACZ: Tęczowy Piątek w szkołach
Celem Tęczowego Piątku jest uwidocznienie młodych osób LGBTQ+ w społeczności szkolnej. W tym roku - jak podkreślają organizatorzy - szczególnie ważne jest to, by dotrzeć z Tęczowym Piątkiem do małych miejscowości, w których osoby LGBTQ+ są bardziej narażone na dyskryminację.
- Tęczowy Piątek jest świętem nie tylko osób LGBTQ+, choć to głównie o nich. To jest po prostu dzień, w którym każdy powinien cieszyć się swoją odmiennością, kiedy każdy może celebrować akceptację, równość, tolerancję i szacunek - podkreślił na konferencji prasowej przed boguchwalskim liceum Kacper Blok z Fundacji GrowSPACE.
Blok dodał, że "na Podkarpaciu coraz więcej szkół bierze udział w Tęczowym Piątku". - Dzisiaj rano doszły do nas informacje także o kilku szkołach w Rzeszowie, które postanowiły wziąć udział w Tęczowym Piątku - relacjonował.
Przewodnicząca samorządu uczniowskiego w liceum w Boguchwale Karolina Szczudło oceniła, że "więcej osób między innymi heteroseksualnych powinno zwrócić uwagę na ranking szkół LGBTQ+". - On nie tylko wyznacza tolerancję wobec osób LGBTQ+, ale również ogólną tolerancję i akceptację - podkreśliła.
ZOBACZ MATERIAŁ W TVN24 GO: Queer w małym mieście >>>
W ramach Tęczowego Piątku w szkołach rozdawane są między innymi ulotki informujące o tym, czym jest tolerancja i kim są osoby LGBTQ+. Do akcji dołączają wyłącznie te placówki, które same - we współpracy z uczniami - zadeklarują chęć udziału w inicjatywie.
Tęczowy Piątek w szkołach
Projekt koordynuje Kampania Przeciw Homofobii. - Tęczowy Piątek od 2016 roku wpisał się w kalendarz roku szkolnego i nie da się go wymazać - podkreśla Anna Maria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.
W zeszłym roku nie została opublikowana lista szkół biorących udział w akcji KPH. - Bo to się kończyło bardzo nieprzyjemnie ze względu na nagonkę konserwatywnych polityków, różnych organizacji prawicowych, to nie było przyjemne i nie było bezpieczne - tłumaczyła na antenie tvn24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl.
Źródło: TVN24