Imperium finansowe rodziny Kaddafich

Imperium finansowe Kaddafich
Imperium finansowe Kaddafich
Czwartek, 24 lutegoLibijskie fundusze inwestycyjne są tak szeroko zaangażowane na zachodzie, że ewentualne obalenie Muammara Kaddafiego może mieć poważne konsekwencje dla światowego biznesu. Eksperci twierdzą też, że w Libii może dojść do zamrożenia aktywów rodziny dyktatora, tak jak to zrobił nowy rząd w Egipcie z majątkiem Hosniego Mubaraka i jego rodziny.

Majątek Kaddafich

Według szacunków holenderskich dziennikarzy całkowita wartość aktywów finansowych Kaddafiego to ok.60 mld euro. Lwia część z tej kwoty, ponad 40 mld euro, znajduje się w Libii. Fortuna rodziny Kaddafiego jest ukryta na tajnych kontach w Dubaju, południowo-wschodniej Azji oraz w rejonie zatoki perskiej. Większość pochodzi z zysków przesyłu naftowego. Zyski czerpane z reżimu pozwoliły Libii na niezliczone inwestycje zagraniczne. Oprócz funduszy prywatnych firm Kaddafiego, państwo zainwestowało około 61 mld funtów w aktywa na całym świecie, m.in. w Holandii, Włoszech, Wielkiej Brytanii.

W zależności od aktualnych stosunków z ojcem udział w imperium finansowym ma tez liczne potomstwo Kaddafiego.

Potomstwo Lwa Libii

Kaddafi ma ośmioro biologicznych dzieci: w tym jedną córką. Miał też dwójkę dzieci adaptowanych - Hannę i Milada. Jednak Hanna zginęła w bombardowaniu Trypolisu w 1986 roku. Milad, który jest jednocześnie chrześniakiem Maummara, w tym samym roku uratował życie Kaddafiemu. W nagrodę został adaptowany.

Dzieci czerpią dochód z państwowych koncernów naftowych i spółek zależnych. Posiadają udziały w sektorze, który generuje dziesiątki miliardów dolarów rocznie eksport.

Liczne potomstwo to tylko szczyt góry lodowej. "Na fortunę Kaddafiego - poza dziećmi - czyhają jeszcze liczni kuzyni, wujowie i inni krewni, o których istnieniu nawet nie mamy pojęcia" – mówi były dyplomata w Libii i innych krajach arabskich Jan Natkański.

Na fortunę Kaddafiego - poza dziećmi - czyhają jeszcze liczni kuzyni, wujowie i inni krewni, o których istnieniu nawet nie mamy pojęcia. Jan Natkański, były dyplomata w Libii i innych krajach arabskich

Miecz islamu i piękna Aisha

W ostatnich dniach poznaliśmy syna Kaddafiego Saifa Al-Islama (co oznacza: miecz islamu). Pełnia on funkcję nieformalnego rzecznika ojca. Jest uważany za głównego zwolennika reform, czym przysporzył sobie przeciwników także wśród członków własnej rodziny. W 2007 odegrał znaczącą rolę w sprawie skazania przez Libię bułgarskich pielęgniarek za rzekome zarażenie kilkuset dzieci wirusem HIV. Był mediatorem w rozmowach z Bułgarskim i wynegocjował zamianę kary śmierci na dożywocie. Umożliwił im też odbycie kary więzienia w ojczyźnie. Po powrocie do Bułgarii wszystkie zostały zwolnione. Jedyną rodzoną córką Kaddafiego jest Aisha. W 2004 roku aktywnie uczestniczyła w zespole prawniczym broniącym Saddama Husseina. W 2006 roku poślubiła kuzyna swojego ojca.

Prowadzi też działalność charytatywną. Ma też szerokie kontakty w sektorze energetycznym i budowniczym.

Brutalny Hannibal

Inny syn Kaddafiego, Hannibal ma na koncie kilka niechlubnych historii. Najsłynniejszą z nich jest skatowanie dwojga służących w jednym z hoteli w Genewie. Hannibal został przewieziony do aresztu, gdzie usłyszał zarzuty pobicia i stosowania gróźb karalnych. Dwa dni później po ostrych protestach dyplomatów wypuszczono go z aresztu za kaucją 130 tys. euro. W ramach rewanżu za niegodne potraktowanie syna Muammar wstrzymał Szwajcarom dostawy ropy, a następnie zakazał ich samolotom lądować na libijskich lotniskach, a statkom wpływać do libijskich portów. Zamknięto też libijską ambasadę w Szwajcarii i przestano wydawać Szwajcarom wizy. Kaddafi wycofał również libijskie środki ze Szwajcarii 5 miliardów franków.

Fanom piłki nożnej może być znany Saadi Kaddafi, który w latach 2000-2006 grał w reprezentacji Libii. Miał też swój epizod we włoskiej Sampdorii Genua. Karierę piłkarską zakończył w 2007 roku z powodu afery dopingowej z jego udziałem. W czerwcu 2010 Saddi został skazany przez włoski sąd na grzywnę w wysokości 392,000 Euro za nie zapłacenie rachunku za pobyt w ekskluzywnym hotelu w Ligurii.

Do klanu Kaddafich należy też magnat branży telekomunikacyjnej – Mohammed. Dzięki swojej władzy w tej gałęzi biznesu na początku protestów zablokował telefony Libijczykom, próbującym skontaktować się z zagranicznymi dziennikarzami.

jz/web

Czytaj także: