Premium

Pandemia, konflikty, protesty. Rok 2020 w zdjęciach

To pod wieloma względami był rok przełomowy. Nowy koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się w chińskim Wuhanie, rozprzestrzenił się na całym świecie, powodując pandemię. W USA na nowo rozgorzały protesty pod hasłem Black Lives Matter, demonstracje wybuchły również po wyborach prezydenckich na Białorusi. W Górskim Karabachu doszło do kolejnych walk zbrojnych. Cały świat cierpiał również z powodu klęsk żywiołowych - między innymi susz i pożarów. Prezentujemy zdjęcia, na których uwieczniono najciekawsze i najważniejsze momenty z tego historycznego roku.

Styczeń

2 stycznia. Indonezyjski chłopiec trzyma się muru biegnącego wzdłuż zalanej ulicy w Dżakarcie. W wyniku obfitych opadów deszczu woda wezbranych rzek zalała tysiące domów i dróg w stolicy Indonezji. Powódź w Dżakarcie doprowadziła do śmierci co najmniej 21 osób.

2 stycznia. Jedna z setek martwych ryb widoczna w zaporze Nqweba, która jest główną zaporą zasilającą miasto Graaf Reinet w RPA. Tama wyschła w wyniku tego, co miejscowi nazywają najgorszą suszą od tysiąca lat. W pobliskim mieście Aberdeen mieszkańcy mówią, że nie pamiętają, kiedy ostatnio padało. Ponieważ główna tama wyschła, miasto musiało polegać na odwiertach do zaopatrzenia w wodę. Ale odwierty dostarczyły wody wystarczającej tylko dla 80 procent z prawie 40 tysięcy mieszkańców miasta. Susza miała potężny wpływ na miejscową ludność, a także hodowlę zwierząt - rolnicy tracą owce z powodu braku wody.

7 stycznia. Tłum otaczający ciężarówkę wiozącą trumnę z ciałem generała Kasema Sulejmaniego - tak Irańczycy żegnali zabitego w styczniu przez Amerykanów dowódcę elitarnych oddziałów Al Kuds. W rodzinnym mieście generała, Kermanie, zebrały się dziesiątki tysięcy ludzi i najwyżsi przedstawiciele irańskich władz. W czasie uroczystości pogrzebowych doszło do wybuchu paniki, w wyniku czego życie straciło co najmniej 35 osób.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam