Studenci UAM przechodzą na naukę zdalną

Autor:
aa/gp
Źródło:
PAP, TVN24
Adam Niedzielski o czasowej nauce zdalnej
Adam Niedzielski o czasowej nauce zdalnejTVN24
wideo 2/7
TVN24Niedzielski o czasowej nauce zdalnej

Od 20 grudnia studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaczynają naukę zdalną - tak zdecydowały władze uczelni. - Jedynie zajęcia, które nie mogą być prowadzone w ramach kształcenia na odległość, realizuje się w siedzibie uniwersytetu - poinformowała rektor prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

- W szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna. Po tym terminie dzieci wrócą do nauki w trybie stacjonarnym. Żłobki i przedszkola po 20 grudnia będą pracować tak jak dotąd - w trybie stacjonarnym - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zapowiedź nie obejmowała szkół wyższych, ale Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu również będzie funkcjonował w ten sposób. O podjęciu takiej decyzji – po środowym kolegium rektorskim - poinformowała w mediach społecznościowych rektor prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska. Treść zarządzenia w sprawie kształcenia zdalnego na uczelni opublikowano w środę także na stronie internetowej UAM. OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN 24 GO>>>

Dla kogo nauka zdalna?

W zarządzeniu wskazano, że "w okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. kształcenie na: studiach pierwszego stopnia; studiach drugiego stopnia; jednolitych studiach magisterskich; studiach doktoranckich oraz w szkole doktorskiej - prowadzi się wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (...), niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie studiów albo w programie kształcenia".

Jak podaje biuro prasowe UAM, wykładowcy mają możliwość prowadzenia zajęć zdalnie ze swojego miejsca zamieszkania lub z uniwersytetu. Wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń w wydziałach.

Co z pracownikami administracji?

W opublikowanym rozporządzeniu dodano, że "kształcenie na odległość prowadzi się zgodnie z obowiązującym planem studiów w sposób umożliwiający synchroniczną interakcję między studentami a nauczycielem akademickim lub innymi osobami prowadzącymi kształcenie. Zajęcia, które nie mogą być prowadzone w ramach kształcenia na odległość, realizuje się w siedzibie Uniwersytetu. Dziekan sporządza wykaz takich zajęć i niezwłocznie informuje o tym studentów" – podkreślono.

Których zajęć nie da się zrealizować zdalnie? Na przykład tych wymagających specjalistycznego sprzętu lub obecności w pracowni czy laboratorium. Jak dowiedzieliśmy się w czwartek w biurze prasowym UAM, jeszcze nie powstał wykaz takich zajęć. Trwają również prace nad rozporządzeniem, w którym zostanie określone, w jaki sposób będą wykonywać swoje obowiązki pracownicy administracji.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, poniżej znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

>>>MAGAZYN TVN24. GDZIE SZUKAĆ POMOCY?>>>

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor:aa/gp

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/A.Savin/CC BY-SA 3.0/ FB - UAM Poznań

Pozostałe wiadomości