TVN24 | Poznań

Władze Poznania rekomendują zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków. Od środy, na dwa tygodnie

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
FC/ks
Źródło:
TVN 24 Poznań
Prezydent Poznania rekomenduje dyrektorom zamykanie szkół
Prezydent Poznania rekomenduje dyrektorom zamykanie szkółTVN 24
wideo 2/7
TVN 24Prezydent Poznania rekomenduje dyrektorom zamykanie szkół

Władze Poznania chcą, żeby od środy na dwa tygodnie zawieszone zostały zajęcia w miejskich szkołach, przedszkolach i żłobkach oraz w placówkach kulturalnych i sportowych. O zaleceniu spowodowanym zagrożeniem koronawirusem poinformował na sesji rady miasta wiceprezydent Jędrzej Solarski. Poznańska Caritas także zdecydowała o zamknięciu przedszkoli i świetlic.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - PROGRAM SPECJALNY TVN24. ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA

Jeszcze dzisiaj informacje o zaleceniu zawieszenia zajęć w placówkach mają zostać przekazane ich dyrektorom i osobom zarządzającym. To od nich zależy, czy zdecydują się na zamknięcie placówek na dwa tygodnie.

- Po konsultacjach ze środowiskiem lekarskim, sanepidem, też za wiedzą wojewody, podjęliśmy decyzję, która rekomenduje wszystkim dyrektorom naszych placówek oświatowych zamknięcie ich od jutra przez okres 14 dni, aby tam zajęcia się nie odbywały. Jest to zalecenie. Liczę na to, że nasi dyrektorzy, których znam i na co dzień z nimi współpracuję, są na tyle odpowiedzialni i rozsądni, że wiedzą, co w takiej sytuacji należy zrobić w trosce o dzieci i swoich pracowników - powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny m.in. za oświatę.

Decyzja władz miasta może oznaczać zamknięcie wszystkich miejskich placówek oświatowych: szkół, przedszkoli, Miejskich Domów Kultury, poradni i żłobków. Zalecenie obejmuje też wszystkie miejskie placówki kulturalne, m.in. miejskie kina, baseny czy zoo.

Wiceprezydent Poznania o zaleceniu zamknięcia szkół
Wiceprezydent Poznania o zaleceniu zamknięcia szkół10.03 | Od środy na dwa tygodnie mają być zawieszane zajęcia w poznańskich szkołach, miejskich przedszkolach i placówkach kulturalnych. O decyzji mówi wiceprezydent miasta Mariusz WiśniewskiTVN 24 Poznań

- Przede wszystkim chciałbym zaapelować o rozwagę i absolutnie nieuleganie panice – podkreślił we wtorek w trakcie sesji Rady Miasta Poznania Jędrzej Solarski. Jak dodał, chodzi o to, by ograniczyć do minimum możliwości zarażenia kolejnych osób.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

"Profilaktyka jest najtańsza"

Jak podkreślił, nie ma powodów do paniki, ale trzeba podejmować wszelkie możliwe działania profilaktyczne. - Profilaktyka jest najtańsza i najłatwiejsza. Niestety przykład włoski pokazuje, że zakażenia bardzo często przechodziły poprzez dzieci, które w szkole zakażały się od swoich rówieśników, przechodziły koronawirusa kompletnie bezobjawowo, natomiast przenosiły tę chorobę, tego wirusa na osoby starsze, przede wszystkim seniorów – zaznaczył.

W Poznaniu w szkołach i przedszkolach uczy się około 70 tysięcy dzieci. Do miejskich żłobków uczęszcza kilka tysięcy maluchów.

Placówka zamknięta z powodu koronawirusa. Co mają zrobić rodzice? Na co mogą liczyć?

Caritas także zamyka przedszkola i świetlice

Rekomendacja władz miasta dotyczy szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Poznań, ale zareagowały na nią również inne podmioty prowadzące placówki.

Ogólnopolski Operator Oświaty, który zarządza 17 szkołami i przedszkolami prywatnymi w Poznaniu zawiesił zajęcia do 24 marca.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Caritas Poznańskiej poinformował o czasowym zamknięciu prowadzonych przez Caritas Poznańską przedszkoli i świetlic socjoterapeutycznych, a także o zawieszeniu prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej programów i działań wolontariackich.

Decyzja dotyczy trzech przedszkoli, trzech świetlic socjoterapeutycznych i dziewięciu placówek pomocowych, w których działa wolontariat.

- Zawieszenie działań i programów wolontariackich następuje także w odniesieniu do działań prowadzonych w domach pomocy społecznej, świetlicach i jadłodajniach na terenie Poznania. Do odwołania Caritas nie będzie przyjmował darów żywnościowych ani odzieży - podał ks. Łukasz Łukasik, rzecznik Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

W Lesznie i Koninie lekcje na razie będą

Jak poinformował wielkopolski wicekurator oświaty, na razie tylko poznański samorząd wydał w Wielkopolsce rekomendację zamknięcia placówek oświatowych.

Biuro prasowe Urzędu Miasta Leszna poinformowało we wtorek, że obecnie władze miasta nie rekomendują dyrektorom placówek oświatowych ich zamykania.

Podobną decyzję podjęły władze Konina. - Jutro odbędą się spotkania z dyrektorami placówek w tej sprawie. Monitorujemy sytuację na bieżąco - przekazała tvn24.pl Aneta Wanjas, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Konina.

Mimo to kilka placówek w Wielkopolsce zamknięto.

Dyrektorzy szkół podstawowych gminy Września (oraz przedszkola gminnego "Pszczółka Maja" przy ul. Zielonogórskiej) zawiesili zajęcia lekcyjne i opiekuńczo-wychowawcze do 16 marca.

Do 16 kwietnia zostały odwołane zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

Miasto apeluje do arcybiskupa

Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski zapowiedział we wtorek, że władze miasta zwrócą się do metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego o rozważenie możliwości ograniczenia udziału wiernych w mszach świętych.

Jak tłumaczył w mszach świętych i nabożeństwach biorą udział w przeważającej większości osoby starsze, które są najbardziej zagrożone na zakażenie koronawirusem. - Uważam, że sytuacja jest na tyle teraz jeszcze możliwa, że przez tę profilaktykę może zminimalizować straty jeżeli chodzi o koronawirusa – podkreślił.

Pod koniec lutego metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wydał komunikat, w którym zachęcał duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa w Polsce.

Informował m.in., że w związku z istnieniem wiele dróg przenoszenia się tego wirusa trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas komunii świętej duchowej lub na rękę. Zaznaczył też, że ten, kto ma obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

W Wielkopolsce 1 osoba zarażona, 35 w kwarantannie

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski. Kobieta w średnim wieku jest hospitalizowana w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu; jej stan jest ciężki.

Kwarantanną objęto 35 osób, które miały styczność z pacjentką. To 18 osób ze szpitala: lekarze, pielęgniarki i inne pacjentki oraz 17 osób określanych jako "bliscy", z którymi kobieta miała kontakt przez ostatnie dwa tygodnie.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano w 4 marca. Mężczyzna, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem, przyjechał do Polski autokarem z Niemiec i trafił do szpitala w Zielonej Górze.

Co wiemy o pacjentach, u których stwierdzono koronawirusa (stan na 10 marca wieczorem)?

1. Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w sile wieku, stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec.

2 i 3. Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Ich stan jest dobry.

4. Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę.

5. Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta "w sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce.

6. Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem.

7. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna "w sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową.

8. Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny.

9. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta "w sile wieku", stan dobry. Obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec.

10. Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym.

11. Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. 73-letni mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą.

12. Kraków, zakażenie potwierdzone 9 marca. Ponad 60-letni mężczyzna. Jego stan jest dobry, stabilny. W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech.

13, 14 i 15. Racibórz, zakażenia potwierdzone 9 marca. Trzy osoby w średnim wieku, ich stan jest dobry.

16. Wrocław, zakażenie potwierdzone 9 marca. 74-letnia kobieta, jest w stanie poważnym.

17. Poznań, zakażenie potwierdzone 9 marca. Kobieta w wieku średnim z województwa wielkopolskiego. Jej stan jest ciężki.

18: Warszawa, zakażenie potwierdzone 10 marca. Mężczyzna w "sile wieku", jego stan jest dobry.

19 i 20: Cieszyn, zakażenie potwierdzone 10 marca. Ich stan zdrowia jest stabilny.

21. Wrocław, zakażenie potwierdzone 10 marca. Młoda kobieta z województwa dolnośląskiego. Jej stan jest dobry.

22. Bełżyce (woj. lubelskie), zakażenie potwierdzone 10 marca. Mężczyzna w sile wieku.

Autor:FC/ks

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN 24

Pozostałe wiadomości