Zamknięte restauracja i poradnia. Osoby, które kontaktowały się z chorą na kwarantannie

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań, PAP
Koronawirus w Poznaniu. Kwarantanna dla bliskich pacjentki
Koronawirus w Poznaniu. Kwarantanna dla bliskich pacjentkiTVN 24 Poznań
wideo 2/7
TVN 24 PoznańKoronawirus w Poznaniu. Kwarantanna dla bliskich pacjentki

- Stan kobiety z koronawirusem, która przebywa w poznańskim szpitalu miejskim im. Strusia, nadal jest ciężki – poinformował w środę rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube. Kwarantanną objęta jest rodzina kobiety. Mąż jest szafarzem w miejscowym kościele, a syn miał pracować w restauracji w Poznaniu.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - PROGRAM SPECJALNY TVN24 ODPOWIADA NA WASZE PYTANIA

57-latka, która przebywa na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu jest w śpiączce farmakologicznej. Jej stan określany jest przez lekarzy, jako poważny. - Jest podłączona do respiratora - poinformował w środę Tomasz Stube z biura prasowego wojewody. Jak informował w poniedziałek rzecznik szpitala Stanisław Rusek, pacjentka ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym. Jej stan nie uległ poprawie.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

To pierwszy przypadek osoby z SARS-Cov-2 w Wielkopolsce. Wiadomo, że kobieta w ostatnim czasie nie była za granicą i nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznanie choroby COVID-19. Według wstępnych ustaleń, kilkanaście dni temu miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Poznaniu
Pierwszy przypadek koronawirusa w Poznaniu10.03. | Pacjentka jest w ciężkim stanie. Znajduje się w śpiączce farmakologicznejTVN 24

Kwarantanna dla 35 osób

W Poznaniu, w związku z pojawieniem się koronawirusa, zamknięto poradnię psychologiczno-psychiatryczna na Dębcu. To tam miała pracować chora 57-latka. Jak poinformował burmistrz Kórnika Przemysław Pacholski, kobieta miała też przyjmować pacjentów w poradni na terenie gminy Kórnik. Ta sama poradnia ma filię również w Puszczykowie.

Kwarantanną objęto 35 osób, z którymi kobieta miała kontakt.

18 osób to ludzie, z którymi miała styczność w szpitalu w Puszczykowie: lekarze, pielęgniarki i pacjentki. Kobieta tam przebywała początkowo na zwykłym oddziale, na którym personel medyczny nie korzysta z maseczek ochronnych. Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu pacjentka została przeniesiona na oddział zakaźny. Szpital został już zdezynfekowany.

17 osób to osoby określane jako bliscy kobiety. Mowa o wszystkich osobach, które w ciągu ostatnich kilkunastu dni miały kontakt z kobietą. W tym gronie znajduje się koleżanka kobiety, która wróciła z Włoch i od której prawdopodobnie zaraziła się 57-latka.

Jak potwierdził TVN24 Andrzej Trybusz, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, kwarantanną objęty jest m.in. mąż zarażonej kobiety. Mężczyzna był szafarzem podczas niedzielnej mszy świętej w Czapurach. 

- Osoby, którym udzielał komunii świętej są objęte nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Sanepid ma ich dane, zaleca obserwowanie stanu zdrowia - powiedział.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Zamknięta restauracja

Jak podają lokalne media, syn pacjentki hospitalizowanej w poznańskim szpitalu pracował w restauracji typu fastfood przy ulicy Hetmańskiej w Poznaniu. Mężczyzna nie miał objawów infekcji. Restauracja została zamknięta.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Witold Draber potwierdził, że jeden z pracowników restauracji "najprawdopodobniej miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem". - Restauracja profilaktycznie wysłała pracowników na urlopy, to nie jest kwarantanna zorganizowana przez Inspekcję Sanitarną, a dobra wola pracodawcy - przekazał.

Po dezynfekcji lokal ma zostać ponownie otwarty, a klientów mają obsługiwać inne osoby, by mieć pewność, że nie będą oni obsługiwani przez osoby, które mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem.

Taka kartka wisi na drzwiach restauracjiTVN 24 Poznań

We wtorek wieczorem Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przekazał, że aktualnie na terenie województwa wielkopolskiego nadzorem epidemiologicznym objętych jest 621 osób. - Hospitalizowanych jest ogółem 10 osób, zaś poddane kwarantannie są 44 osoby – podał Stube. W Polsce jak dotąd potwierdzono 25 przypadków koronawirusa.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca.

Co wiemy o zakażonych osobach?

1: Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w "sile wieku", stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec.

2 i 3: Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Stan hospitalizowanej kobiety pogorszył się, wymaga ona intensywnej opieki medycznej - poinformował 9 marca szpital.

4: Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan bardzo dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę.

5: Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta w "sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce.

6: Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem.

7: Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna w "sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową.

8: Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta w "sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny.

9: Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta w "sile wieku", stan dobry. Pracownica Frontexu, obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec.

10: Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym.

11: Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. 73-letni mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą.

12: Kraków, zakażenie potwierdzone 9 marca. Ponad 60-letni mężczyzna przebywał ostatnio w północnych Włoszech. Jego stan jest dobry.

13, 14 i 15: Racibórz, zakażenia potwierdzone 9 marca. Trzy osoby w średnim wieku, ich stan jest dobry.

16: Wrocław, zakażenie potwierdzone 9 marca. 74-letnia kobieta "w stanie poważnym", jak przekazał szpital.

17: Poznań, zakażenie potwierdzone 9 marca. Kobieta w średnim wieku z województwa wielkopolskiego. Jest w ciężkim stanie.

18: Warszawa, zakażenie potwierdzone 10 marca. Mężczyzna w "sile wieku", jego stan jest dobry.

19 i 20: Cieszyn, zakażenie potwierdzone 10 marca. Mężczyzna, który przyjechał z Niemiec, a następnie poddał się kwarantannie oraz kobieta, która miała z nim kontakt. Ich stan zdrowia jest stabilny.

21: Wrocław, zakażenie potwierdzone 10 marca. Młoda kobieta z województwa dolnośląskiego. Jej stan jest dobry.

22: Bełżyce (woj. lubelskie), zakażenie potwierdzone 10 marca. Mężczyzna w "sile wieku", jego stan jest ciężki.

23: Warszawa, zakażenie potwierdzone 11 marca. Młody mężczyzna.

24: Łańcut (woj. podkarpackie), zakażenie potwierdzone 11 marca. Kobieta w "sile wieku".

25: Lublin, o zakażeniu poinformowano 11 marca. Kobieta, między 50-60 lat. Stan ciężki. Jej syn wrócił niedawno z Wielkiej Brytanii.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości