TVN24 | Poznań

Czterej księża zakażeni, sanepid prosi o kontakt uczestników mszy. "Bardzo dużo zależy od nas samych"

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
FC/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Piła: Czterech księży zakażonych koronawirusem
Piła: Czterech księży zakażonych koronawirusemTVN 24
wideo 2/9
TVN 24Piła: Czterech księży zakażonych koronawirusem

U czterech księży z parafii w Pile potwierdzono obecność koronawirusa. Sanepid prosi o kontakt wiernych, którzy w ostatnich dniach przyjmowali komunię w kościele parafialnym. Apeluje o to także prezydent Piły, który deklaruje również finansowe wsparcie dla parafii.

Powiatowa inspektor sanitarna w Pile Danuta Kmieciak potwierdziła w czwartek, że zakażeni to księża z parafii rzymskokatolickiej Świętej Rodziny w Pile. Dodała, że kolejne dwie osoby czekają na wynik testu na obecność SARS-Cov-2.

Zakażeni to trzej księża z salezjańskiego inspektoratu, którzy nie mieli żadnego kontaktu z parafią i jeden ksiądz odprawiający normalnie w kościele msze.

- Pojedzie do Poznania do izolatorium. Pozostali kapłani będą tutaj przebywali w kwarantannie - mówił w czwartek ks. Kazimierz Chudzicki, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Pile.

Pilski sanepid prosi wszystkie osoby, które przystępowały do komunii św. podczas mszy odbywających się w minioną niedzielę oraz w kolejnych dniach o kontakt. Wykaz mszy, których dotyczy prośba znaleźć można www.psse-pila.pl.

Komunikat pilskiego sanepiduPSSE w Pile

Parafia również wydała komunikat w tej sprawie.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Danuta Kmieciak podała, że komunikat w tej sprawie umieszczony będzie też w lokalnych mediach i na stronie lokalnego samorządu.

Kościół zdezynfekowany

Głos w sprawie zabrał też prezydent Piły. Zapowiedział, że miasto pomoże finansowo parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w przeprowadzeniu dezynfekcji kościoła. Ta odbyła się w piątek przed południem.

– Mam również prośbę do wiernych tej parafii, którzy w tym czasie uczestniczyli w mszach świętych, o zastosowanie się do apelu Sanepidu i zgłoszenie się pod wskazane numery telefonu: 693 450 561, 67 212 52 98, 67 351 98 80, 67 351 98 74, 67 351 98 75. Mówię o tym, bo bardzo dużo zależy od nas samych stwierdził Piotr Głowski.

Jak zapewnia proboszcz parafii, msze święte będą odbywać się w kościele normalnie. - Pomagać nam będą kapłani z parafii ościennych - mówi ks. Chudzicki.

Salezjanie z Konina także na kwarantannie

Na kwarantannę trafili też księża Salezjanie z parafii Świętej Faustyny w Koninie. którzy w niedzielę jedli wspólny obiad z zakażonym księdzem (według nieoficjalnych informacji to jeden z księży z Piły).

"Na ten czas wszyscy są zdrowi i nie ma żadnych objawów koronowirusa. Została przeprowadzona dezynfekcja w kościele (prezbiterium, zakrystia i konfesjonał). Intencje w tygodniu o godzinie 7.00 i 18.00 będą odprawiane przez księży w kaplicy zakonnej bez kontaktu z wiernymi. Kościół będzie otwarty, aby łączyć się Eucharystycznie. Komunia święta niech będzie przyjmowana duchowo. W niedzielę Msze święte będą odprawiane według ustalonego porządku przez kapłanów z poza naszej wspólnoty zakonnej. Kancelaria parafialna będzie czynna w godzinach urzędowania poprzez kontakt telefoniczny" - poinformował ks. Mirosław Dukiewicz, proboszcz parafii.

Kwarantanną objęta jest także kucharka, która przygotowała posiłek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:FC/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Albertus teolog/Domena publiczna/Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości