Grał tu Tey, śpiewała Magda Umer, "piło się więcej niż na Ukrainie"

"Akumulatory" dawniej i dziśStary Poznań | Tomasz Hejna

45 lat świętują "Akumulatory", czyli najsłynniejszy poznański akademik - Jowita. Stojący przy rondzie Kaponiera dom studencki wspominają z rozrzewnieniem jego dawni mieszkańcy. Choć "Jowita" najlepsze lata ma za sobą, nadal stanowi symbol Poznania.

Dom studencki otwarto w 1968 r. przy ul. Zwierzynieckiej. Jego projekt wykonali dwaj poznańscy architekci z Miastoprojektu - Witold Milewski i Zygmunt Skupniewicz, którzy zaprojektowali m.in. czerwony wieżowiec Uniwersytetu Ekonomicznego, akademik Eskulap czy budynki Politechniki Poznańskiej.

Neon dał nazwę

- Był częścią większego modernistycznego założenia w tej części miasta, które realizowano w latach 60. XX w., należały do niego m. in. Hotel Merkury, blok Marago, wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej czy samo rondo Kaponiera - wyjaśnia Marcin Stachowiak, autor bloga Modernistyczny Poznań.

Budynek szybko zyskał miano "akumulatorów". Zawdzięcza to neonowi Centry, który jeszcze w latach sześćdziesiątych zawieszono na szczycie 11-piętrowego budynku.

- Dla większości studentów przyjeżdżających po raz pierwszy do Poznania, był jedną z pierwszych rzeczy które w Poznaniu widzieli i stawał się głównym punktem orientacyjnym - tłumaczy Stachowiak.

Miejsce pożądane

Dzięki doskonałemu położeniu w samym sercu miasta, tuż przy węźle przesiadkowym autobusów nocnych, akademik od początku zyskał miano ekskluzywnego, o który "bili się" studenci. Pierwszeństwo do zamieszkania w nim mieli jednak obcokrajowcy i studenci IV i V roku. Kolejnym argumentem, który sprawiał, że każdy chciał zamieszkać w Jowicie, było bogate życie kulturalne.

W latach 70., w Jowicie mieszkał Marek Grądzki, jeden z założycieli działającej w latach 1974-1976 "Grupy Twórczej Akumulatory", która działała od 1974 do 1976 roku. - Założyliśmy grupę jazzową "Old Potatoes Boys", której nazwa pochodziła od nazwiska jednego z członków zespołu, Andrzeja Ziemniaka. Graliśmy jazz nowoorleański. Powstało wtedy tu także Poznańskie Towarzystwo Jazzowe. W tych czasach w "Akumulatorach" koncertowały Elżbieta Jodłowska i Magda Umer, występował Kabaret Tey. Działała też grupa teatralna, organizowano spektakle, do współpracy włączyła się dyrektor Teatru Nowego. Otwarto Galerię Akumulatory 2, prowadzoną przez dzisiejszego rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - wspomina Grądzki.

Dzieci szukano po całym akademiku

Niemal wszyscy mieszkańcy wspominają jednak przede wszystkim imprezy w pokojach i na korytarzach akademika.

- Jowita była kiedyś akademikiem dla młodych małżeństw, często z dziećmi. Zdarzało się, że podczas imprezy dziecko w wózku jeździło od pokoju do pokoju, wszyscy się z nim bawili, ale nie można tego nazwać opieką nad dzieckiem. Czasem jeździli w dziecięcym wózku po korytarzach. Często rano rodzice szukali dziecka po całym akademiku - wspominają Jacek i Bożena, mieszkający w "Akumulatorach" w latach dziewięćdziesiątych.

Te korytarze przeżyły niejedną imprezęUAM

Obiady trwały całą noc

Czas spędzony w Jowicie z rozrzewnieniem wspomina także studentka z Uzbekistanu. - To był raj dla studentów, imprezy do rana, palenie na schodach, milion odwiedzających - mówi Stella.

- Najbardziej w pamięci pozostały mi jednak wspólne obiady z "Erasmusami" w kuchni, które zaczynały się około godziny 20:00 i kończyły nad ranem. Poznawaliśmy tak kultury rożnych krajów, kuchnie całego świata i po prostu dobrze się bawiliśmy. Odwiecznym problemem były za to kolejki do klucza od pralki - dodaje.

Wspólna kuchniaUAM

Na czworakach na "piana party"

Imprezy w akademiku wspomina także Maciej, który w Jowicie nie mieszkał, jednak wielokrotnie bawił się w jej murach. - Na jednym z sylwestrów, kiedy zabawa się bardzo powoli rozkręcała, ktoś uruchomił gaśnicę i zrobił "piana party" - śmieje się i dodaje, że wejść do akademika nie było łatwo. - Panie z recepcji dość restrykcyjnie dbały, by nie wchodziły do niego niezameldowane osoby. Wiele waletujących osób starało się umknąć w tłumie, wejść na czworakach przy recepcji czy wbiegało sprintem, gdy widzieli otwarte drzwi - wspomina.

Recepcja w JowicieUAM

Doładowanie w klubie

Z budynkiem od lat związane są także stołówka i klub "Akumulatory". - W zasadzie ja niewiele pamiętam z imprez w tym miejscu. Piło się tu więcej niż na Ukrainie - śmieje się Olekandar.

Przez wiele lat odbywały się tam imprezy Parlamentu Samorządu Studentów UAM. - Mimo, że nie byłem w samorządzie, i mnie zahaczyła ta tradycja. Atmosferę tworzyli ludzie, którzy tam byli. Prawie wszystkich się znało, było tak rodzinnie - mówi Justyna, obecna studentka.

Jowita już nieatrakcyjna

Przez lata doceniano także widok z okien akademika, z których widać panoramę miasta - stadion, wieże telewizyjne na Piątkowie, stok na Malcie. Od niedawna podziwiać można także nowy budynek dworca i wielką dziurę po rondzie Kaponiera. Jowita w ostatnich latach straciła na znaczeniu a studenci zamiast o miejsce w tym akademiku walczą o pokój w "Zbyszku" i "Jagience". Na początku roku pojawiły się informacje o tym, że właściciel obiektu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, w związku z budową akademików na Morasku, nosi się z zamiarem sprzedaży budynku. - Wiadomość o przetargu była nieprawdziwa, akademik zostaje - uspokaja jednak Dominika Narożna, rzecznik prasowy UAM.

DS Jowita mieści się przy ul. Zwierzynieckiej:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Stary Poznań | Tomasz Hejna

Pozostałe wiadomości

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24