Poznań

Poznań

Zgubiły dzieci w lesie. Są zarzuty dla opiekunek

Dwie opiekunki, które zgubiły dzieci podczas wycieczki w lesie w okolicach Kalisza, usłyszały zarzuty nieumyślnego narażenia ich na utratę zdrowia lub życia. Czterolatki odnalazł kierowca ciężarówki. Szły jedno za drugim poboczem ruchliwej drogi w Brzezinach koło Kalisza. - Nie uciekały, posłuchały mnie - wspomina mężczyzna. Po jego telefonie maluchy zabrała policja.

80 lat od złamania kodu Enigmy. "To skróciło losy wojny o 2-3 lata"

Mija 80 lat od złamania kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej tajne informacje. Podwaliny pod złamanie tego kodu na początku lat 30. położyło trzech pracowników polskiego Biura Szyfrów Sztabu Generalnego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Zdaniem ekspertów, to jeden z największych sukcesów polskich służb wywiadowczych.

Ogrzewany konfesjonał i dzwony na pilota

Ogrzewane ławki czy konfesjonały, dzwony na pilota, nowoczesne rzutniki do kościoła. Takie nowinki techniczne można zobaczyć na poznańskich targach Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów "Sakralia".

Poznańscy kibice przegrali w sądzie z gazetą

Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji, który w maju odrzucił pozew "Wiary Lecha" przeciwko "Gazecie Wyborczej". Kibice domagali się przeprosin od gazety za nieprawdziwe ich zdaniem informacje na temat stowarzyszenia.

Rogale od prezydenta dla prezydenta

- W przededniu Święta Niepodległości w imieniu mieszkańców Poznania miałem okazję przekazać Prezydentowi Komorowskiemu poznańskie rogale świętomarcińskie. Niech wszyscy wiedzą, że Poznań świętuje 11 listopada w wyjątkowy sposób - chwali się na swoim profilu na Facebooku prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

27-letnia prowizorka znika z Poznania

W latach 70. w Poznaniu pojawił się problem z brakiem miejsca na tramwaje w zajezdniach. Na budowę nie było jednak pieniędzy, stąd wymyślono budowę torów odstawczych, które wybudowano w 1985r. Taka prowizoryczna zajezdnia funkcjonowała w Poznaniu aż do dziś. Teraz, po oddaniu hali postojowej na Franowie, kończy się jej historia.

Dilerska szajka rozbita

Ośmiu mężczyzn podejrzanych o posiadanie i rozprowadzanie narkotyków zatrzymała wielkopolska policja. Przechwycono narkotyki warte ponad 72 tysiące złotych.

Piłkarze Warty piekli marcińskie rogale

W najbliższą niedzielę Poznań będzie obchodzić imieniny św. Marcina. Cukiernicy już szykują dodatkowe partie słynnych rogali, a do ich grona dołączyli m.in. piłkarze Warty. Przy wypieku nie mogło zabraknąć też prezes Łukomskiej-Pyżalskiej.

Poznań będzie miał własne dukaty

Dukaty promujące imieniny Ulicy Święty Marcin i Centrum Kultury Zamek będzie można kupić 11 listopada w Poznaniu. Na awersie monety znajdzie się zamek cesarski, z tyłu umieszczono zaś herb Poznania, a w otoku napis: Imieniny ulicy Święty Marcin.

Gruźlica w szkole. Sanepid przebada 200 osób

- W jednej z poznańskich szkół podstawowych pracowała osoba, która była zarażona gruźlicą - informuje Cyryla Staszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. 200 dzieci, które miały kontakt z tą osobą przejdzie teraz badania.

Dźwig zahaczył o tramwaj. 7 osób rannych

Na ulicy Roosevelta w Poznaniu wyjeżdżający z placu budowy dźwig zahaczył ramieniem o tramwaj linii nr 15 wybijając okna w obydwu wagonach. Rannych jest 7 osób, czworo z nich zabrano do szpitala.

50 metrów torów warte 10 mln zł

Miasto może zaoszczędzić nawet 10 milionów złotych, dzięki budowie zaledwie jednego prawoskrętu dla tramwajów - wylicza stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania. - Chodzi o zaledwie 50 metrów torów - podkreśla Paweł Sowa. Proponowany prawoskręt znacznie skróciłby trasę objazdu remontowanej Kaponiery.

Rogal z certyfikatem. Taki powinien być

Już w niedzielę obchody imienin św. Marcina. To czas, kiedy poznaniacy będą raczyć tradycyjnymi rogalami. Dzisiaj przyznano certyfikaty uprawniające do wypieku tego specjału. Jaki powinien być prawdziwy rogal świętomarciński?

Radni chcą większej strefy płatnego parkowania

Zarząd Dróg Miejskich poprosił radę osiedla Św. Łazarz o opinię w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Radni nie tylko pomysł poparli, lecz także zaproponowali, by strefę powiększyć. We wniosku znalazły się też inne propozycje zmian, m.in. wprowadzenie ograniczenia prędkości.

Ruszył przetarg na dokończenie obwodnicy Poznania

Poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na budowę ostatniego, ponad 5-kilometrowego, odcinka Zachodniej Obwodnicy Poznania, w ciągu drogi ekspresowej S11. Inwestycja ma być zakończona jesienią 2014 roku.

Juwenalia na filmie sprzed 45 lat

Tłumy młodych ludzi na Starym Rynku, którym przekazano klucze do miasta, tańce przed ratuszem, przemarsz ulicą Czerwonej Armii. Tak bawili się na studenckim święcie dziadkowie obecnych żaków na filmie z poznańskich juwenaliów w 1967 r., który pojawił się w internecie.

Spalili mężczyznę. Odpowiedzą za zabójstwo

18-letni Krzysztof G. i 17-letni Mariusz N., którzy w marcu 2012 roku w Pile (woj. wielkopolskie) spalili w szopie 56-letniego mężczyznę, staną przed sądem - poinformowała w poniedziałek Maria Wierzejewska-Raczyńska z prokuratury w Pile. Będą odpowiadać za zabójstwo.