XIX-wieczne pruskie "zamki". Poznań pokazuje forty

XIX-wieczne pruskie "zamki". Poznań pokazuje forty
XIX-wieczne pruskie "zamki". Poznań pokazuje forty
B. Hybza | TVN 24 Poznań
Jednym z obiektów udostępnionym zwiedzającym jest Fort VaB. Hybza | TVN 24 Poznań

Jedenaście zabytkowych fortyfikacji można zwiedzać w ten weekend w ramach II Dni Twierdzy Poznań. Części obiektów udostępniono zwiedzającym po raz pierwszy.

Podczas Dni Twierdzy można zobaczyć przekrój wału poznańskiego grodu z X w., schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, muzeum na Cytadeli, schron z czasów zimnej wojny oraz kilka fortów, które w XIX i XX w. tworzyły zbudowaną przez Prusy twierdzę.

Burzliwe losy fortu

Turystów po zabytkowych budowlach oprowadzają przewodnicy w mundurach z epoki. Jednym z nich jest Krzysztof Kłoskowski.

- Wydaje się, że taki, można by powiedzieć bunkier, ma niewielki potencjał. Prawda jest jednak taka, że każdy jak słyszy zamek, to chce pojechać go zobaczyć. A forty to właśnie takie XIX-wieczne zamki. To wstyd dla miasta, że wcześniej nie wykazywało większej woli, by wykorzystać ten potencjał i tak naprawdę tylko dzięki pasjonatom możliwe jest to, by pokazać je mieszkańcom - mówi prezes stowarzyszenia Kerwerk, które opiekuje się Fortem Va przy ul. Lechickiej.

Kłoskowski: "Fort jest dla nas jak działka"
Kłoskowski: "Fort jest dla nas jak działka"B. Hybza | TVN 24 Poznań

Fort znajduje się przy ul. Lechickiej, za marketem Biedronka:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Fort Va został zbudowany w latach 1887-1890 przez armię pruską. Przez lata obiekt służył jednak różnym armiom i różnym celom. - Od 1890 roku do 1918 r. fort zajmowali Prusacy. W okresie międzywojennym - Polacy, którzy uformowali tutaj Poznański Ochotniczy Batalion Śmierci. Byla to jednostka złożona ze wszystkich "wywijasów", którzy zostali wysłani na front walki z Bolszewikami i budzili powszechne przerażenie zarówno po stronie sowieckiej jak i polskiej. Od 1939 r. przejął go Wehrmacht, który w 1945 r. bronił się przed szturmującą Armią Czerwoną, która na pewien czas przejęła fort. Po II wojnie światowej, aż do 1975 r. zajmowało go wojsko a następnie do lat 90. milicja obywatelska. Później fort popadał w coraz większe zapomnienie i od 2007 r. przejęliśmy go my - stowarzyszenie Kernwerk - tłumaczy Kłoskowski.

Wywieźli 250 ton gruzu

Przez siedem lat obiekt oczyszczono pomieszczenia, uporządkowano tereny zielone czy wycięto krzaki i drzewa zagrażające obiektowi. Przez ten czas usunięto w sumie stąd 250 ton gruzu.

Dziś zwiedzać można zarówno cześć podziemną, jak i naziemną obiektu. Stałe wystawy prezentują historię Twierdzy Poznań, rozwój fortyfikacji oraz walki o Poznań w 1945 roku. W koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji. W podziemiach zobaczyć można między innymi długi korytarz bieg­nący pod fosą oraz kaponierę czołowo-barkową.

Zwiedzający mogą wziąć udział w podstawowym przeszkoleniu wojskowym, a dzieci na warsztatach poznają historię fortyfikacji.

Dodatkową atrakcją na Dni Twierdzy Poznań jest obecność grupy rekonstrukcyjnej 3. Bastion Grolman z dioramą stanowiska bojowego wraz z radiostacją.Czołg z filmu i Chevrolet Canada

Sprzęt łącznościowy z II wojny światowej w Forcie Va
Sprzęt łącznościowy z II wojny światowej w Forcie VaB. Hybza | TVN 24 Poznań

Inną atrakcją weekendu jest możliwość zwiedzenia na co dzień zamkniętej tzw. redity przyczółka mostowego na Ostrowie Tumskim. Została ona zbudowana w pierwszej połowie XIX w. To jedyna budowla tego typu, która zachowała się w Poznaniu. Obiekt udostępniany jest publiczności po raz pierwszy.

W niedzielę w godz. 10:00-16:00 na ulicy Dziekańskiej rozgości się obóz wojskowy różnych formacji z zabytkowymi pojazdami, kuchnia polowa, strzelnica wiatrówkowa oraz stoisko księgarskie. Będzie można zobaczyć między innymi replikę czołgu lekkiego Renault FT-17 zbudowanego dla potrzeb filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”. Niewątpliwą atrakcją będą przejażdżki jedyną w Polsce drugowojenną ciężarówką Chevrolet Canada C60-S. W przestrzeni Ostrowa Tumskiego pojawią się rekonstruktorzy, przede wszystkim w mundurach oraz strojach sprzed 1918 roku przybliżając klimat tych lat. O godz. 14 zaprezentują oni między innymi scenkę z życia garnizonu poznańskiej twierdzy czasu Wielkiej Wojny.

Ostrów Tumski w Poznaniu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Poznań bronił Berlina

Większość poznańskich fortyfikacji, która przetrwała do dzisiejszych dni, powstała po II rozbiorze Polski, kiedy miasto włączono do Prus. Poznań stał się wtedy twierdzą, która w razie konfliktu z Rosją blokowała główny kierunek na Berlin.

Współorganizatorem II Dni Twierdzy jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Podczas ubiegłorocznej edycji imprezy fortyfikacje odwiedziło 8 tys. osób.

ZOBACZ PEŁEN PROGRAM DNI TWIERDZY POZNAŃ

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24