Poznań

Poznań

Zrabowane kwoty i zuchwałość bandytów szokują. Największe skoki na kasę w historii Polski

Trwają poszukiwania konwojenta, który przed miesiącem ukradł w podpoznańskim Swarzędzu 8 mln złotych. Funkcjonariusze publikują wizerunek mężczyzny i proszą o pomoc w jego poszukiwaniach. Była to jedna z najbardziej spektakularnych kradzieży w historii Polski. Przypominamy te, które wstrząsały opinią publiczną - kiedy szokowały zrabowana kwota, sposób działania bandytów czy niesłychana wręcz brutalność. Nie wszyscy z tych złodziei stanęli przed sądem i nie wszystkie pieniądze udało się odzyskać.

Na przystanku prawie jak w domu. Tak się czeka na autobus w Kruszce

Nowe, plastikowe okna, kwiaty w donicach, obrazy zawieszone na ścianach, a nawet lustro. To nie wyposażenie mieszkania, ale wiaty przystankowej we wsi Kruszka (pow. złotowski). Ten nietypowy przystanek powstał dzięki wysiłkom wszystkich mieszkańców. Teraz stał się powodem do dumy i znakiem rozpoznawczym miejscowości.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Tak wygląda nocą centrum Poznania

Gdyby nie reflektory przejeżdżających aut, pulsujące "żółte" na sygnalizacjach i łuny światła z okolicznych ulic, panowałaby tu totalna ciemność. Tak wygląda nocą rondo Kaponiera - najważniejszy węzeł komunikacyjny w Poznaniu. W nocy to właśnie tędy setki osób idą na dworzec kolejowy. Idą niemal po omacku i w strachu.

Konwojent, który zniknął z 8 milionami, wciąż poszukiwany. "W pracy nie zdejmował rękawiczek"

Policjanci nadal poszukują konwojenta, który w lipcu ukradł 8 mln złotych. Wiedzą o nim niewiele, bo do tego skoku był bardzo dobrze przygotowany. Zatrudnił się w firmie rok wcześniej pod fałszywym nazwiskiem. Zapuścił brodę i ogolił głowę. W pracy nie zdejmował rękawiczek, a po kradzieży zakłócił sygnał GPS i wyczyścił wnętrze samochodu chlorem. Pod koniec lipca policjanci byli co prawda przekonani, że są blisko rozwiązania sprawy, ale zatrzymali niewinną osobę.

Uliczny eksperyment w Poznaniu. Święty Marcin znów ma być salonem miasta

- Święty Marcin to nie jest byle jaka ulica w naszym mieście. To jest ulica, która powinna być wizytówką Poznania - mówi wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, zapowiadając zmiany, jakie czekają jedyną na świecie ulicę, która obchodzi swoje imieniny. Jeszcze w tym roku wprowadzona zostanie tam tymczasowa eksperymentalna organizacja ruchu. Za dwa lata ulica ma na stałe zyskać nowy wygląd.

Poznań chce się pozbyć kontenerów na używaną odzież. "Są stawiane nielegalnie i szpecą miasto"

Kontenery są przeładowane, nieestetyczne, do tego stoją nielegalnie. Władze Poznania ponownie stają do walki z pojemnikami na odzież używaną, która do potrzebujących już od dawna nie trafia. - Umowy współpracy z firmą zerwaliśmy już 7 lat temu - przypomina Polski Czerwony Krzyż. Odzież z pojemników, których właścicielem jest prywatna firma, trafia do przemiału, za granicę lub do second handów.

Sprzedaje mieszkanie, by odbudować szkołę w Nepalu

Był w kilkudziesięciu krajach na świecie, zwiedził mnóstwo miast, poznał tysiące ludzi, po czym wrócił do Polski i wystawił swoje mieszkanie na sprzedaż. Mowa o poznańskim podróżniku Macieju Pastwie, który całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania zamierza przekazać na odbudowę zniszczonej podczas trzęsienia ziemi szkoły w Nepalu.

Poznań: zamiast buspasa będą pasy dla rowerów

Na dzień bez samochodu poznańscy urzędnicy szykują prezent dla rowerzystów. Na ulicy Pułaskiego powstaną pasy rowerowe i pierwsza w mieście śluza rowerowa. Zastąpią one buspas, z którego od września nie będzie korzystać żadna linia autobusowa. To jednak dopiero początek. Niebawem w mieście pojawić się ma cała lista ułatwień dla rowerzystów i kilka nowych buspasów.

To będzie wielki powrót neonów! "Jesteśmy już praktycznie dogadani"

Dawna zajezdnia tramwajowa na Wildzie najprawdopodobniej będzie miejscem, gdzie ponownie zaświecą kultowe poznańskie neony. - Rozmowy w tej sprawie dobiegają końca. Neony miałyby zawisnąć zarówno na zewnątrz budynku, jak i w środku - zdradza Dorota Bonk-Hammermeister z kolektywu "Madalina", który opiekuje się obiektem.

Pogrzeb Jana Kulczyka w Poznaniu. Tłumy pożegnały najbogatszego Polaka

W Poznaniu odbyły się uroczystości pogrzebowe Jana Kulczyka. Przedsiębiorca zmarł 29 lipca w Wiedniu w wieku 65 lat. Pogrzeb najbogatszego Polaka rozpoczął się mszą na wzgórzu św. Wojciecha w kościele oo. Karmelitów bosych. Po uroczystości tłumy skierowały się w stronę Cmentarza Jeżyckiego, gdzie biznesmen został pochowany.

Gorzów idzie śladami Stargardu. Nie chce być już "Wielkopolski"

Gorzowscy radni proponują, aby zniknął drugi człon nazwy miasta, czyli "Wielkopolski". Według nich myli Polaków, którzy przez to nie kojarzą Gorzowa z województwem lubuskim - Szukają nas na mapie koło Ostrowa Wielkopolskiego, a my przecież nie z tej strony - tłumaczą. Stworzyli już projekt uchwały. Prezydent do sprawy podchodzi sceptycznie. Od zmiany nazwy woli promować miasto modernizacją.

W miejskich piwnicach odkryli fundamenty średniowiecznego kościoła

Podczas prac remontowych w piwnicach Urzędu Miasta w Poznaniu natrafiono na fundamenty średniowiecznego kościoła. Na jego temat wiadomo bardzo niewiele, ale pewne jest, że powstał około XV wieku w miejscu dawnego cmentarza. - We wkopie pod fundament widoczne są przecięte szkielety - potwierdza archeolog.