TVN24 | Pomorze

Jego ojciec zapisał się w historii, on zmarł w wieku 15 lat. Odnaleźli nagrobek Richarda, choć cmentarz już nie istnieje

TVN24 | Pomorze

Autor:
gp
Źródło:
TVN24/PAP
145-letni nagrobek z Cmentarza Grabowskiego w Szczecinie
145-letni nagrobek z Cmentarza Grabowskiego w SzczecinieZachodniopomorska policja
wideo 2/6
Zachodniopomorska policja145-letni nagrobek z Cmentarza Grabowskiego w Szczecinie

Był synem jednego z najważniejszych mieszkańców XIX-wiecznego Szczecina. Zmarł w wieku 15 lat i został pochowany na nieistniejącym już cmentarzu. Jego nagrobek odnaleźli teraz policjanci.

Granitowy nagrobek zmarłego w 1875 r. syna znanego szczecinianina odnaleziono na opuszczonym terenie przemysłowym w Szczecinie. Kamień pochodzący z XIX-wiecznego Cmentarza Grabowskiego przewieziony został na Cmentarz Centralny.

Informację o tym, że na opuszczonym terenie poprzemysłowym przy ul. Klonowica w Szczecinie znajduje się płyta nagrobna z czarnego granitu przekazał koordynatorowi wojewódzkiemu do zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom KWP komisarzowi dr. Markowi Łuczakowi pracownik Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.

- Policjanci na miejscu odnaleźli kompletny, 145-letni nagrobek z czarnego granitu, upamiętniający gimnazjalistę Richarda Delbrücka, urodzonego 4 czerwca 1860 r., a zmarłego 6 stycznia 1875 r. - przekazała KWP w Szczecinie.

145-letni nagrobek z Cmentarza Grabowskiego w SzczecinieZachodniopomorska policja

Syn znanego XIX-wiecznego przedsiębiorcy

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wiadomo, że Hugo Bruno Richard Delbrück mieszkał przy obecnej ul. Dębogórskiej 37 (dawniej Chausseestrasse) i był synem dr. Hugo Delbrücka i Idy Rosamunde Delbrück z d. Liedke.

Hugo Delbrück był dyrektorem największej cementowni na Pomorzu - Portland Zement Fabrik w Żelechowej (niem. Züllchow) i przewodniczącym Stowarzyszenia Niemieckich Cementowni. Po jego śmierci w 1900 r. szczecinianie i pracownicy firmy upamiętnili jego zasługi dla rozwoju przemysłu pomnikiem na wzgórzu Widok w Zdrojach. Pomnik miał formę monopterosu - świątyni na planie koła z kolumnadą.

Syn przedsiębiorcy pochowany został na nieistniejącym już Cmentarzu Grabowskim. W kronikach nie udało się znaleźć informacji, dlaczego zmarł w tak młodym wieku

Nie wiadomo, jak 200-kilogramowy nagrobek znalazł się sześć kilometrów od tego miejsca. Decyzją miejskiego konserwatora zabytków nagrobek został przewieziony, przy pomocy szczecińskiej straży miejskiej, na Cmentarz Centralny w Szczecinie.

Policjanci odnaleźli nagrobek 15-letniego RichardaZachodniopomorska policja

To trzeci odnaleziony dotychczas nagrobek z Cmentarza Grabowskiego; pierwszy znaleziono w 2012 r., a drugi na początku kwietnia tego roku.

Nieistniejący cmentarz

Nekropolia, usytuowana na 14 ha pomiędzy obecnymi ulicami Malczewskiego, Matejki i Starzyńskiego w centrum miasta, funkcjonowała w latach 1802-1900 i była pierwszym komunalnym cmentarzem Szczecina. Była też jednym z najpiękniejszych cmentarzy miasta z nagrobkami w stylu empire czy rzeźbami aniołów.

Pochowanych na cmentarzu zostało wielu zasłużonych dla miasta szczecinian, m.in. nadprezydent prowincji pomorskiej Johann August Sack. Nekropolię zamknięto oficjalnie w 1910 r., niektóre nagrobki zachowały się do wczesnych lat powojennych.

145-letni nagrobek został przewieziony na Cmentarz CentralnyZachodniopomorska policja
Nagrobek trafił na Cmentarz Centralny w Szczecinie

Autor:gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zachodniopomorska policja

Pozostałe wiadomości