Pomorze

Pomorze

Ruszył proces dwóch byłych szefowych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku, którym zarzucono naruszenie procedur, w efekcie czego pięcioro rodzeństwa umieszczono w nieprzygotowanej do tego rodzinie zastępczej. Dwoje dzieci zmarło po pobiciu przez opiekunów.

Polski kandydat do Oscara, film Andrzeja Wajdy - "Wałęsa. Człowiek z nadziei" będzie pokazywany na festiwalach na całym świecie, m.in. w Petersburgu, Rio de Janerio, Londynie, Chicago i Kalkucie. - Zainteresowanie filmem o przywódcy "Solidarności" jest za granicą bardzo duże - podkreślili producenci.

W piątek rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn. Siatkarze rozegrają mecze m.in na Ergo Arenie w Gdański i na Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni. Prestiżowa impreza potrwa aż do 25 września. Podpowiadamy jak w tych dniach dostać się na mecze, przy okazji unikając korków.

- Cieszyłbym się jakby Wajda zdobył Oscara – powiedział były prezydent zapytany o kandydaturę filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" do tej prestiżowej nagrody.

Będą kolejne zatrzymania, dotyczące zmuszania kobiet do prostytucji i czerpania z tego korzyści - zapewnił w czwartek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak. W środę w tej sprawie do aresztu trafiło 10 mężczyzn. Aresztowano też kobietę, oskarżoną o handel narkotykami.

33-latek został zatrzymany w środę przez policję w podelbląskim Krzewsku pod zarzutem pobicia swojego 80-letniego dziadka. Mężczyzna trafił do szpitala z licznymi złamaniami kończyn i żeber oraz obrażeniami głowy. Zatrzymany wnuczek był pijany; wstępnie przyznał, że szarpał się z dziadkiem, a później go pobił. Grozi mu 5 lat więzienia.

Wśród osób, które w środę usłyszały zarzuty związane z ustawianiem przetargów na ochronę lotniska, jest trzech żołnierzy oraz trzy osoby cywilne - ujawnił w TVN24 ppłk Leszek Rusoń z Żandarmerii Wojskowej. Jak zdradził, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Spadające drzewo śmiertelnie zraniło 66-letniego mężczyznę, pracującego przy wycince w lesie nieopodal Broczyny w gm. Trzebielino (Pomorskie). Trwa wyjaśnianie okoliczności nieszczęśliwego wypadku.

10 mężczyzn podejrzanych o zmuszanie kobiet do prostytucji oraz czerpanie korzyści z tego procederu trafi do aresztu. Z takim wnioskiem wystąpiła w środę Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku. Według policji pokrzywdzonych mogło zostać 40 kobiet. W areszcie przebywa również kobieta, w mieszkaniu której znaleziono narkotyki.

Zarzuty ustawiania przetargów, działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużycia uprawnień oraz wyłudzenia pieniędzy na szkodę wojska usłyszało sześć osób, zatrzymanych w środę w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Od rana w bazie zatrzymań dokonywały Żandarmeria Wojskowa i policja. Na miejscu było też pięciu prokuratorów.

Dwoje aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace zostało w środę zatrzymanych przez straż graniczną Rosji po tym, jak wspięli się na należącą do koncernu Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Peczorskim i przywiązali się do niej linami. Wśród załogi statku Greenpeace był też aktywista z Gdańska, Tomasz Dziemianczuk.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei", z Robertem Więckiewiczem i Agnieszką Grochowską w rolach głównych, będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej. - Film Andrzeja Wajdy ma najwięcej atutów promocyjnych - ogłosiła Komisja Oscarowa.

Studenci Politechniki Gdańskiej po raz kolejny znaleźli się na podium w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Tym razem, reprezentanci uczelni, zaprojektowali budynek straży pożarnej w San Francisco z mobilnym centrum dowodzenia i terenem rekreacyjnym. Zajęli pierwsze miejsce i wygrali 3 tys. euro.