Jedni zapisali się złotymi zgłoskami w polskiej kulturze, inni swoim autorytetem prowadzili pokolenia Polaków, jeszcze inni służyli krajowi w polityce albo z bronią w ręku. W mijającym roku odeszli m.in. Irena Kwiatkowska, Janusz Morgenstern, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Kolberger, abp Józef Życiński, kard. Andrzej Maria Deskur, Jan Kułakowski czy Andrzej Lepper. Na misji w Afganistanie zginęło dziewięciu polskich żołnierzy.
ZOSTAŁY PO NICH RUCHOME OBRAZY
Gabriela Kownacka (58 lat) - zmarła 30 listopada 2010 r. Wieloletnia aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, odtwórczyni pamiętnej roli Anity w komedii muzycznej "Hallo Szpicbródka". Olbrzymią popularność przyniosły jej role w serialach "Matki, żony i kochanki" oraz "Rodzina zastępcza". Zmagała się z chorobą nowotworową.
Urszula Modrzyńska (82 lata) - zmarła 11 grudnia 2010. Pamiętna Jagienka z filmu "Krzyżacy" w reż. Aleksandra Forda.
Krzysztof Kolberger (60 lat) - odszedł tuż po Nowym Roku. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Najbardziej zapamiętany został z teatralnych ról w "Dziadach" i "Weselu". Po śmierci Jana Pawła II odczytał publicznie jego testament, co sam uznał za jedno ze swoich najważniejszych zadań aktorskich. Kolberger przez lata walczył z chorobą nowotworową.
Irena Kwiatkowska (98 lat) - ikona polskiego srebrnego ekranu, gwiazda teatru i kabaretu zmarła na początku marca. Widzowie telewizji zapamiętali ją jako "kobietę pracującą" w "Czterdziestolatku" czy matkę Pawła w serialu "Wojna domowa" w reż. Jerzego Gruzy. Młodzi w tamtym czasie wsłuchiwali się w jej wspaniałą aranżację "Ptasiego radia" Jana Brzechwy na antenie Polskiego Radia. Kwiatkowska, zawsze skromna i zawsze uśmiechnięta, gwiazda Kabaretu Starszych Panów, zmarła w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, w którym mieszkała pod koniec życia.
Odchodzi od nas genialna aktorka, mistrzyni poetyckiej groteski Młynarski o Kwiatkowskiej
Janusz Morgenstern (88 lat) - zmarł 6 września. Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów zrealizował m.in. "Do widzenia, do jutra", "Jowitę" i "Trzeba zabić tę miłość" oraz seriale "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie" i "Polskie drogi". Był dyrektorem Studia Filmowego Perspektywa w Warszawie. Roman Polański żegnał go jako "najdroższego przyjaciela".
Irena Renata Anders (90 lat) - zmarła w listopadzie ub. roku w Wielkiej Brytanii. Polska artystka rewiowa, pieśniarka, aktorka, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii, wdowa po gen. Władysławie Andersie.
ZOSTAWILI NIEZAPOMNIANE DŹWIĘKI
Henryk Mikołaj Górecki (76 lat) - odszedł w listopadzie ub. roku, po ciężkiej chorobie. Wybitny polski kompozytor światowej klasy, wieloletni profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Był laureatem wielu konkursów międzynarodowych, zdobywcą wielu nagród, doktorem honoris causa kilku uniwersytetów. 21 października, tuż przed śmiercią otrzymał Order Orła Białego.
Karin Stanek - odeszła w lutym. W latach 60-tych, gdy śpiewała "Chłopca z gitarą" czy "jedziemy autostopem" była jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Wokalistka zespołu Czerwono-Czarni.
Jego życie było nieustannym poszukiwaniem wolności, próbą określenia swojej prawdziwej tożsamości, prawdziwej osoby. Czasem miałem wrażenie, że jego usiłowania odnalezienia siebie samego prowadziły do pewnego dystansowania się do siebie, patrzenia na siebie niejako z zewnątrz Maciej Karpiński
Maciej Zembaty (67 lat) - pod koniec czerwca przyszła wiadomość o śmierci tego satyryka, poety i muzyka znanego ze wspaniałych tłumaczeń na polski poezji Leonarda Cohena.
MALOWALI RZECZYWISTOŚĆ
Jerzy Nowosielski (87 lat) - zmarł 6 dni po Karin Stanek. Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Nowosielski znany był przede wszystkim jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii, m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, kościele Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Krakowie, kościele św. Krzyża w Warszawie. Często malował też kobiece akty, w krągłościach kobiecego ciała widząc "Królestwo Boże na ziemi".
Roman Opałka (79 lat) - odszedł na początku sierpnia w szpitalu pod Rzymem. Jeden z najbardziej znanych i cenionych w świecie polskich malarzy, honorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Przez dziesięciolecia konsekwentnie tworzył jeden wielki, nieskończony obraz składający się z poszczególnych płócien, na których zapisywał czas za pomocą liczb.
ZAPISALI SIĘ W HISTORII I HISTORII POLITYKI
Stanisław Szczuka - zmarł 20 kwietnia. Jeden z najbardziej znanych obrońców w procesach politycznych epoki PRL-u. Bronił m.in. robotników po wydarzeniach '76 roku w Radomiu i procesie "Ruchu" w 1971 r. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
Jan Kułakowski (80 lat) - zmarł w czerwcu. Główny negocjator wstąpienia Polski do Unii Europejskiej z ramienia rządu Jerzego Buzka. Niegdyś żołnierz Armii Krajowej. Za swoje zasługi dla tworzenia silnej pozycji Polski w świecie po 1989 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Od 1990 pracował w Brukseli na rzecz zbliżenia Polski z Unią.
Andrzej Lepper (56 lat) - zmarł tragicznie w sierpniu. Twórca i szef Samoobrony, u szczytu kariery był wicepremierem i ministrem rolnictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Kontrowersyjny, należał jednak do najbardziej wyrazistych postaci polskiego parlamentu. To on ukuł słynną frazę "Balcerowicz musi odejść!". Kilkakrotnie skazywany przez sądy, m.in. za chłostę, której się dopuścił na zarządcy gospodarstwa w Kobylnicy, miał w swojej karierze kilkadziesiąt sądowych spraw.
DUCHOWO PRZEWODZILI
Szedł do ludzi, czasem do ludzi dziwnych, bo odkrywał w nich choćby ułamek dobra Bożego. Kochał Kościół Chrystusowy w całej prawdzie kard. Józef Glemp
kard. Andrzej Maria Deskur (87 lat) - na początku września odszedł polski kardynał, wieloletni przyjaciel Jana Pawła II. Był wysokim urzędnikiem kurii Rzymskiej, zasłużonym, emerytowanym przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
ks. Kazimierz Herud (104 lata) - najstarszy ksiądz w Polsce zmarł w pierwszych dniach września w Poznaniu.
rabin Menachem Joskowicz (86 lat) - naczelny rabin Polski w latach 1988-1999, zmarł w listopadzie 2010 r. Podczas II wojny światowej był więźniem obozu Auschwitz-Birkenau.
BUDOWALI ŚWIAT
W czerwcu, w Hiszpanii, w katastrofie awionetki zginęli dwaj wybitni architekci - Stefan Kuryłowicz (62 lata) i Jacek Syropolski (39 lata). Kuryłowicz był jednym z najwybitniejszych polskich architektów, wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą. Wykładał na Politechnice Warszawskiej. Syropolski współpracował z nim w pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates. To z niej wyszły projekty m.in. warszawskiego biurowca LOT-u, Stadionu Miejskiego w Białymstoku czy domu handlowego Wolf Bracka w Warszawie. Obaj zaprojektowali też Centrum Profilaktyki Nowotworów budowane przez fundację TVN z okazji dziesięciolecia działalności.
Andrzej Święcicki (96 lat) - zmarł w czerwcu tego roku. Wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, był socjologiem - pionierem badań nad alkoholizmem. W czasie II wojny światowej walczył w Armii Krajowej, po wojnie był więziony przez komunistów w Polsce i ZSRR.
Z OSTATNIĄ MISJĄ
Rok 2011 był tragiczny dla polskiej armii. St. szer. Paweł Staniaszek, dwa lata po odniesieniu ciężkich obrażeń w Afganistanie, 20 kwietnia zmarł jako pacjent Wojskowego Instytutu Medycznego. Mł. chor. Bartosz Spychała (39 lat), służący w wojsku od 1992 roku, zmarł nagle w bazie polskiego kontyngentu w Ghazni 3 kwietnia.
Odszedł od nas wielki Polak. Szanowany w Belgii, Polsce i całej Europie. Choć spędził wiele lat na emigracji to w sercu zawsze miał Polskę, której służył z poświęceniem. Był jednym z architektów wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wielka przygoda wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej zaczęła się właśnie od niego. Był naszym pierwszym unijnym nauczycielem Jerzy Buzek o Janie Kułakowskim
13 października zmarł ppor. Jan Lelej (94 lata), jeden z dwóch ostatnich żyjących obrońców Westerplatte.
19 października zmarł gen. bryg. Tadeusz Sawicz (97 lat) - ostatni polski pilot, który uczestniczył w Bitwie o Anglię. W czynnej służbie był do początku 1947 r. Miał wysokie odznaczenia brytyjskie, amerykańskie i holenderskie oraz Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. Zmarł w Kanadzie.
Źródło: tvn24.pl na podstawie kilku stron internetowych
Źródło zdjęcia głównego: fot: materiały dystrybutora, wikipedia Slawek CC BY SA,TVN24