Westerplatte

Westerplatte

Gdańsk odzyskuje Westerplatte

Bój o Westerplatte skończony. Część tego terenu, z pomnikiem Obrońców Wybrzeża, wraca w posiadanie miasta Gdańska. Taką decyzję podjął Naczelny Sąd Administracyjny. Decyzja jest prawomocna. Działka dwa lata temu została przejęta specustawą przez państwo. Rozpoczęto tam budowę plenerowej wystawy. Od tamtej pory miasto nie mogło też organizować uroczystości związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Maciej Warsiński.

Obchody na Westerplatte po nowemu

Po raz pierwszy od 21 lat gospodarzem obchodów na Westerplatte był nie prezydent Gdańska, a minister obrony narodowej. Aleksandra Dulkiewicz na uroczystościach była, ale skazana była na milczenie. PiS w przejęciu obchodów nie widzi nic złego, samorząd już tak, bo ich patriotyzm jest inny niż obozu władzy - bez politycznych barw. Tomasz Marzec.

Obrońcy Westerplatte, których szczątki znaleziono podczas badań, już nie są anonimowi

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte, których szczątki odnaleziono ku zaskoczeniu wszystkich w ubiegłym roku. Zostaną one pochowane na cmentarzu, który chce zbudować na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Cztery ofiary pierwszych dni walk II wojny światowej wciąż czekają na odkrycie ich tożsamości.