Szefowa KBW Magdalena Pietrzak wskazuje na największe wyzwania związane z wyborami

Źródło:
TVN24
Szefowa KBW Magdalena Pietrzak o organizacji wyborów: na pewno wyzwaniem będzie powołanie komisji
Szefowa KBW Magdalena Pietrzak o organizacji wyborów: na pewno wyzwaniem będzie powołanie komisjiTVN24
wideo 2/3
Szefowa KBW Magdalena Pietrzak o organizacji wyborów: na pewno wyzwaniem będzie powołanie komisjiTVN24

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 o wyzwaniach związanych z organizacją jesiennych wyborów parlamentarnych, w związku z nowymi przepisami. Zaliczyła do nich między innymi powołanie dodatkowych komisji wyborczych i utworzenie nowych lokali wyborczych. Mówiła też o szacunkowych kosztach przeprowadzenia wyborów.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w marcu nowelizację Kodeksu wyborczego. Ustawa zwiększa dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, wprowadza bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zawiera zmiany związane ze sposobem procedury ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji. Według Prawa i Sprawiedliwości nowe rozwiązania mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach.

Pietrzak: na pewno wyzwaniem będzie powołanie komisji

O tym, jak zmiany wpłyną na przeprowadzenie jesiennych wyborów parlamentarnych, mówiła we wtorkowych "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego. Była między innymi pytana o największe wyzwania związane ze zmianami przepisów, między innym o zwiększenie liczby lokali wyborczych.

- Na pewno wyzwaniem będzie powołanie komisji, to jest zawsze dla nas wyzwaniem - powiedziała Pietrzak. - Wprawdzie kandydatów zgłaszają komitety wyborcze, ale nie zawsze są aktywne, my do tej aktywności zachęcamy. W sytuacji, kiedy tych członków jest albo zbyt mała liczba, albo komitety w ogóle nie zgłaszają, to komisarz wyborczy musi uzupełnić skład takiej komisji spośród wyborców - tłumaczyła.

Pietrzak została zapytana, ile w skali kraju szacunkowo przybędzie członków komisji wyborczych. - Liczymy, że to będzie około 20 tysięcy dodatkowych osób tej armii ludzi, których musimy powołać - odpowiedziała. 

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego była też dopytywana, czy wiadomo już, w jakim rejonie Polski powstanie najwięcej dodatkowych komisji wyborczych. - To wszystko jest jeszcze w trakcie analizy i nie wszystkie postanowienia zostały wydane przez komisarzy, ale już widać, że najwięcej lokali powstanie w środkowo-północnej i zachodniej części Polski - odparła. - Z naszych delegatur na terenie delegatury w Pile i w Lesznie jest ponad 40 procent, to jest bardzo dużo. Ale jest też około 20 procent w Zielonej Górze, (...) w Katowicach są tylko trzy procent, w Nowym Sączu tylko cztery procent. Tak że to jest zróżnicowane - wyliczała. 

"Utworzenie nowych lokali to też jest dosyć duże zadanie"

Szefowa KBW, mówiąc o innych wyzwaniach związanych ze zmianami, wspomniała o "mężach zaufania, którym trzeba będzie teraz wypłacić diety" - Tego dotąd nie było, to jest nowy przepis. To niewątpliwie zwiększa koszt wyborów - zauważyła.

- Utworzenie nowych lokali to też jest dosyć duże zadanie, gminy mają obowiązek zapewnienia takich lokali, my mamy obowiązek zapłacenia za utworzenie nowych lokali. W związku z tym to też będzie dodatkowy koszt - dodała.

Szefowa KBW o kosztach wyborów: zakładam, że będzie wzrost względem tego, co planowaliśmy

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego była też pytana, czy w związku z nowymi kosztami KBW ma środki na przeprowadzenie wyborów.

- Mamy środki, dlatego że w rezerwie mamy jeszcze środki, które były planowane na wybory samorządowe, a wiemy, że zostały przełożone, przeniesione na wiosnę przyszłego roku. Nie zakładam, że będzie jakikolwiek problem w tym zakresie. Jeśli pewnie będzie wniosek, to on zostanie rozpatrzony przez ministra finansów, bo ja takie wnioski składam do ministra finansów.

Magdalena Pietrzak mówiła także o szacunkach dotyczących całościowego kosztu wyborów.

Odpowiedziała, że nie ma jeszcze konkretnych szacunków, ale KBW planowało wcześniej, że to miało być ponad 300 milionów złotych. - Ale wzrośnie nam sporo z tych powodów, o których mówiłam. Ponieważ gros wydatków na wybory to są diety członków komisji, (...), do tego dojdzie dieta dla mężów zaufania, nowe obwody, wzrost cen - wymieniała. - Tak że zakładam, że wzrost będzie - dodała.

Według jej przewidywań dodatkowe koszty wyborów to będzie około 100 milionów złotych, czyli o jedną trzecią więcej od tego, co pierwotnie zakładano. 

RPO ma zastrzeżenia do Kodeksu wyborczego. Apeluje o zmianę przepisu, który "narusza istotę prawa wyborczego" >>>

Szefowa KBW o kosztach wyborów: zakładam, że będzie wzrost względem tego, co planowaliśmy
Szefowa KBW o kosztach wyborów: zakładam, że będzie wzrost względem tego, co planowaliśmyTVN24

Głosowanie za granicą. Pietrzak: planowane jest ponad 400 obwodów

Szefowa KBW mówiła także o głosowaniu za granicą.

- Pojawiły się porównania do wyborów [prezydenckich - przyp. red.] w 2020 roku. Wtedy rzeczywiście było bardzo trudno, komisje za granicą długo liczyły swoje głosy. Ale te wybory są nieporównywalne. Bo w 2020 roku mieliśmy pandemię i za granicą zostało utworzonych tylko 169 komisji obwodowych, przy wyborach w 2019 roku było ich 320, to jest połowa mniej - mówiła.

Pietrzak przekazała, że PKW już wcześniej wystąpiła do ministra spraw zagranicznych o utworzenie większej liczby obwodów. - Mam informację, że jest planowane ponad 400 tych obwodów - przekazała.   Przypominała, że w 2020 roku były też wybory korespondencyjne. Tłumaczyła, że "gros czasu komisje poświęcały po prostu na wyjmowanie głosów z kopert". - Tego teraz nie będzie. Więc nie zakładam, że jakiś problem w tym zakresie powstanie - dodała. 

- W 2019 roku były duże obwody i były kolejki przed ambasadami, teraz liczę na to, że tego nie będzie, że MSZ dotrzyma słowa i tych obwodów będzie dużo więcej. Natomiast nawet wówczas, w takich ponad pięciotysięcznych obwodach, już rano otrzymywaliśmy protokoły z tych komisji. Więc zakładam, że jeśli zostanie utworzona większa liczba komisji, to takich problemów nie będzie. Jeśli zostanie utworzona większa liczba komisji - mówiła.

Na pytanie prowadzącej, czy w takim razie Polacy za granicą mogą być spokojni, że ich głosy nie pójdą do kosza, szefowa Krajowego Biura Wyborczego odpowiedziała "tak". 

Rachunek za wybory, których nie było. Szefowa KBW: sprawa jest bardziej skomplikowana

Szefowa KBW odniosła się też do sprawy, którą niedawno opisywała "Gazeta Wyborcza". Napisano, że Poczta Polska domaga się niemal 14 milionów złotych od Krajowego Biura Wyborczego, a chodzi o rozliczenie wyborów kopertowych z 2020 roku. KBW odmówiło zapłaty, sprawa trafiła do sądu.

Rachunek za wybory, których nie było. "Wyborcza": Poczta poszła do sądu po miliony złotych

Pietrzak mówiła, że sprawa jest "bardziej skomplikowana, niż mogłaby się wydawać". - Krajowe Biuro Wyborcze otrzymało dwa wnioski. Jeden w ogóle nie został uwzględniony, drugi został uwzględniony częściowo, ale umowa nie została podpisana, ponieważ Poczta Polska złożyła pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie - tłumaczyła.

- Ja ze swojej strony wniosłam o oddalenie powództwa w całości - dodała, zastrzegając, że nie może udzielić więcej informacji na ten temat, bo Poczta Polska zastrzegła klauzulę tajemnicy przedsiębiorstwa.

Rachunek za wybory, których nie było. Szefowa KBW: sprawa jest bardziej skomplikowana
Rachunek za wybory, których nie było. Szefowa KBW: sprawa jest bardziej skomplikowanaTVN24

Szefowa KBW odniosła się do informacji "GW" o tym, że pierwsza faktura z 24 maja 2021 roku, która jest wystawiona na kwotę ponad 65 milionów, została przez Krajowe Biuro Wyborcze "uregulowana częściowo", bo zwrócono około 53 miliony złotych, a druga z faktur - z 12 maja 2022 roku - została wystawiona za magazynowanie i utylizację pakietów wyborczych" i opiewa na kwotę około 1,5 miliona złotych.

Powiedziała, że może potwierdzić te informacje "częściowo". - Mogę potwierdzić, że została zapłacona rekompensata, bo taki na mnie nałożono obowiązek. Wypłaciłam rekompensatę, jeszcze w 2020 roku, w wysokości około 53 milionów złotych. I żadne inne środki nie zostały już Poczcie (Polskiej) przekazane - oznajmiła Magdalena Pietrzak.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego - co wprowadza?

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada między innymi zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości.

Według noweli, wójt gminy wiejskiej lub wiejsko-miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego "w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 kilometra od lokalu wyborczego".

Zgodnie z nowymi przepisami wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania.

Jedna ze zmian zakłada "przegląd i podział" już istniejących obwodów głosowania. Na skutek zmian - jak zaznaczono w uzasadnieniu - "szacowana liczba nowych obwodowych komisji, to około 6 tysięcy". Jak wynika ze strony PKW, w wyborach parlamentarnych w 2019 roku liczba obwodów wraz z zagranicznymi wynosiła ponad 27,5 tysiąca.

Nowelizacja zawiera też przepisy przyjęte w Sejmie jako poprawki PiS dotyczące nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej przez mężów zaufania z wykorzystaniem własnych urządzeń rejestrujących. Obecnie zgodnie z Kodeksem wyborczym jest tak, że mężowie zaufania mogą rejestrować czynności komisji do rozpoczęcia głosowania, czyli między innymi sprawdzenie, czy urna jest pusta, zamknięcie urny, jej opieczętowanie i sprawdzenie, czy na miejscu znajduje się spis wyborców i potrzebna liczba kart do głosowania. A następnie mogą rejestrować prace komisji dopiero od zamknięcia lokalu wyborczego do podpisania protokołu.

Przepis przyjęty poprawką mówi natomiast, że czynności obwodowej komisji wyborczej mogą być rejestrowane przez mężów zaufania od momentu podjęcia przez komisję pierwszych czynności aż do podpisania protokołu - czyli również w czasie trwania głosowania.

Zgodnie z nowelizacją powstanie Centralny Rejestr Wyborców, który ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania.

ZOBACZ TEŻ: Wybory parlamentarne w 2023. Kiedy mogą się odbyć? Ekspert podaje daty

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W nocy z soboty na niedzielę usłyszano eksplozje w mieście Łuck - podała ukraińska agencja prasowa RBC-Ukraine. Miasto jest położone od granicy z Polską o 90 kilometrów.

Rosjanie zaatakowali niespełna 100 kilometrów od granicy z Polską

Rosjanie zaatakowali niespełna 100 kilometrów od granicy z Polską

Źródło:
RBC-Ukraine

41 osób zginęło w sobotę w wypadku drogowym z udziałem autobusu i ciężarówki w południowym Meksyku - poinformowały władze stanu Tabasco.

"Ciężarówka wjechała na pas, którym jechał nasz autokar". Nie żyje ponad 40 osób

"Ciężarówka wjechała na pas, którym jechał nasz autokar". Nie żyje ponad 40 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Ponad 250 tysięcy protestujących przeciwko skrajnej prawicy wyszło na ulice Monachium. Odbyła się kolejna wymiana więźniów i zakładników pomiędzy Izraelem i Hamasem. Ministrowie przygotowują "plan reakcji na przestępczość obcokrajowców". Przedstawiamy pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 9 lutego.

Masowy protest, kolejna wymiana więźniów, przygotowania "planu reakcji"

Masowy protest, kolejna wymiana więźniów, przygotowania "planu reakcji"

Źródło:
tvn24.pl

W jednej z kamienic na olsztyńskim Starym Mieście kontrterroryści zatrzymali w sobotę wieczorem agresywnego mężczyznę, który celował w policjantów przedmiotem przypominającym broń. W czasie zatrzymania padł strzał, ale nikomu nic się nie stało - poinformował oficer prasowy olsztyńskiej policji Jacek Wilczewski.

"Dynamiczne zatrzymanie", padł strzał. Akcja kontrterrorystów

"Dynamiczne zatrzymanie", padł strzał. Akcja kontrterrorystów

Źródło:
PAP

Chcemy tego, żeby Europa była bezpieczna, jeżeli ktoś popełnia przestępstwo, to musi stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i wtedy być deportowany - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o mocną zapowiedź Donalda Tuska. Minister dodał, że "to jest normalna procedura".

Skąd mocne słowa Tuska? "Wszyscy chcemy czuć się bezpieczni

Skąd mocne słowa Tuska? "Wszyscy chcemy czuć się bezpieczni

Źródło:
TVN24

Według policji, ponad 250 tysięcy osób zgromadziło się w sobotę w Monachium, aby protestować przeciwko skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) i wspólnemu głosowaniu chadeckiej koalicji CDU/CSU z AfD w parlamencie. Podobne protesty odbyły się w kilku innych niemieckich miastach.

Na proteście w Monachium spodziewali się 75 tysięcy osób, przyszło ponad trzy razy tyle

Na proteście w Monachium spodziewali się 75 tysięcy osób, przyszło ponad trzy razy tyle

Źródło:
PAP, Associated Press, Deutsche Welle, tagesschau.de

W sprawie dotyczącej Marcina P., instruktora jeździectwa skazanego za molestowanie i wykorzystywanie seksualne nastolatek, którą przedstawiliśmy w reportażach "Superwizjera", "zaszło parę kluczowych zmian" - tak obecną sytuację opisywała na antenie TVN24 Magdalena Gwódź, autorka reportaży. Rzecznik dyscyplinarny Polskiego Związku Jeździeckiego Piotr Rachwał poinformował, że wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. W sprawę zaangażowała się także państwowa komisja do spraw przeciwdziałania pedofilii.

Wraca sprawa, w której "państwo nie stanęło na wysokości zadania"

Wraca sprawa, w której "państwo nie stanęło na wysokości zadania"

Źródło:
TVN24

Wylewanie dziecka razem z kąpielą dotknie najsłabszych, te osoby, które nawet chciałyby pracować, tylko nie mają takich możliwości - tak o ewentualnym ograniczeniu wypłaty 800 plus dla Ukraińców mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 siostra Małgorzata Chmielewska, prezeska Fundacji Domy Wspólnoty "Chleb Życia". Doktor Olena Babakova z Akademii Finansów i Biznesu Vistula dodała, że "tak naprawdę chodzi przecież nie o dorosłych, a o dzieci".

"Tak naprawdę chodzi przecież nie o dorosłych, a o dzieci"

"Tak naprawdę chodzi przecież nie o dorosłych, a o dzieci"

Źródło:
TVN24

Premier zapowiedział uproszczoną i szybką procedurę deportacji przestępców z Polski. Procedura ma dotyczyć obcokrajowców, którzy - jak zaznacza Donald Tusk - rażąco naruszyli prawo. Przepisy mają przygotować ministerstwa spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. - Spodziewajcie się państwo w najbliższych dniach zdecydowanych akcji, które ograniczą przestępczość - powiedział szef rządu. Specjaliści przestrzegają: niech państwo rozlicza przestępców, ale niech nie wiąże tego wyłącznie z ich narodowością.

Donald Tusk zapowiedział, że deportacja przestępców z Polski będzie uproszczona. PiS i KO wyjątkowo zgodne

Donald Tusk zapowiedział, że deportacja przestępców z Polski będzie uproszczona. PiS i KO wyjątkowo zgodne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla agencji Reutera ocenił, że Rosja zajęła ukraińskie zasoby surowców mineralnych o wartości setek miliardów dolarów. Zaapelował o pomoc w obronie pozostałych terenów bogatych w surowce i zapowiedział, że Kijów udostępni je sojusznikom na zasadzie wzajemnego partnerstwa.

"Amerykanie pomogli najwięcej i dlatego powinni zarobić najwięcej". Zełenski odpowiada Trumpowi

"Amerykanie pomogli najwięcej i dlatego powinni zarobić najwięcej". Zełenski odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP

Propozycja ograniczenia świadczenia z programu Rodzina 800 plus tylko dla pracujących rodziców pojawiła się w prezydenckiej kampanii wyborczej, budząc zadowolenie jednych i obawy drugich. Organizacje pomocowe alarmują, by decyzje podejmować z ostrożnością i empatią, bo w Polsce są też ukraińscy rodzice, którzy przez chorobę - swoją lub dziecka - nie mogą pójść do pracy.

800 plus dla Ukraińców z dodatkowymi warunkami? "Rząd nie bardzo wie, kim są niepracujące Ukrainki"

800 plus dla Ukraińców z dodatkowymi warunkami? "Rząd nie bardzo wie, kim są niepracujące Ukrainki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maja ma od dwóch lat kochający dom, ale dopiero rok temu przestała bać się wychodzić na zewnątrz. Wcześniej spała we własnych odchodach, wypadła jej sierść na całym ciele, a na głowie miała krwawiącą ranę. Sąd uznał jej dawnych właścicieli - małżeństwo z Opolszczyzny - za winnych znęcania się nad psem, ale postanowił dać im drugą szansę. Nie tylko ich nie ukarał, ale też nie zabronił posiadania zwierząt.

Maja była o krok od śmierci, drugi pies nie dożył pomocy. Właściciele winni, ale bez kary

Maja była o krok od śmierci, drugi pies nie dożył pomocy. Właściciele winni, ale bez kary

Źródło:
tvn24.pl

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenił w sobotę, że "autorytetu Trybunału Konstytucyjnego nie da się już odbudować". Dodał, że "wobec tego tworu stanu wojennego" był sceptyczny już w 1997 roku przy projekcie konstytucji. Zaproponował rozwiązanie, według którego "Sąd Najwyższy w odpowiednim składzie" mógłby stwierdzać konstytucyjność ustaw.

Radosław Sikorski o Trybunale Konstytucyjnym: wyszło na moje

Radosław Sikorski o Trybunale Konstytucyjnym: wyszło na moje

Źródło:
PAP
Historia nieistniejącego państwa. Prawdziwa przyczyna konfliktu o Strefę Gazy

Historia nieistniejącego państwa. Prawdziwa przyczyna konfliktu o Strefę Gazy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta, złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko posłowi Polski 2050 Sławomirowi Ćwikowi. Ten oskarżył Mentzena o sprzeniewierzenie środków i unikanie płacenia podatków. To pierwszy taki przypadek w trwającej kampanii prezydenckiej. Wcześniej Mentzen pozwał Ćwika na podstawie zapisów Kodeksu cywilnego.

Mentzen idzie do sądu. Pierwsza taka sytuacja w kampanii

Mentzen idzie do sądu. Pierwsza taka sytuacja w kampanii

Źródło:
PAP

Foka wkradła się do hotelu położonego w mieście Vlissingen w południowo-zachodniej części Holandii. Zwierzę wczołgało się do jednego z pokoi i wywołało małe zamieszanie.

Foka w pokoju hotelowym. "Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam"

Foka w pokoju hotelowym. "Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam"

Źródło:
VRT

Pizzeria Zielona Górka z Pabianic została najlepszą pizzerią neapolitańską świata w rankingu właścicieli podobnych lokali na wszystkich kontynentach. Właściciel nie kryje zaskoczenia, bo polski lokal wybrało około 1100 specjalistów od pizzy, zrzeszonych w stowarzyszeniu AVPN.

Sukces polskiej pizzerii. Została wybrana najlepszą na świecie

Sukces polskiej pizzerii. Została wybrana najlepszą na świecie

Źródło:
PAP

Policja z australijskiego stanu Queensland donosi, że znalazła ludzkie szczątki w ciele krokodyla. Funkcjonariusze przypuszczają, że należą one do poszukiwanego od ponad tygodnia 60-letniego mężczyzny.

Ludzkie szczątki w ciele krokodyla. Mogą należeć do zaginionego 60-latka 

Ludzkie szczątki w ciele krokodyla. Mogą należeć do zaginionego 60-latka 

Źródło:
mypolice.qld.gov.au, ABC

Wioska Jinping w chińskiej prowincji Syczuan została częściowo zasypana przez masy ziemi. Osuwisko zniszczyło co najmniej 10 domów, za zaginionych uważa się 30 osób. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy.

Ziemia przysypała część wioski. Dziesiątki zaginionych

Ziemia przysypała część wioski. Dziesiątki zaginionych

Źródło:
PAP, SCMP

Hamas uwolnił trzech kolejnych porwanych 7 października 2023 roku Izraelczyków. Uprowadzeni mają niedługo opuścić Strefę Gazy. Z izraelskich więzień wypuszczono 183 Palestyńczyków. Nastąpiło to w ramach piątej rundy wymiany zakładników na więźniów.

Wymiana więźniów i zakładników w cieniu wzajemnych oskarżeń

Wymiana więźniów i zakładników w cieniu wzajemnych oskarżeń

Źródło:
PAP

W związku z odkształceniem wiru polarnego, w Polsce w najbliższym czasie może pojawić się prawdziwa zima - z mrozem oraz opadami śniegu, także na nizinach. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w modelach meteorologicznych na drugą połowę lutego oraz początek marca.

"Wir polarny zaburzy spokój w pogodzie". W prognozach widać konkretny mróz

"Wir polarny zaburzy spokój w pogodzie". W prognozach widać konkretny mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższy czas przyniesie przeważnie pogodną aurę. Bezchmurne niebo sprawi jednak, że spadki temperatury w nocy i nad ranem będą dość spore. Za dnia mróz nie powinien nam dokuczać.

Przepychanka wyżu i niżu. Pogoda na pięć dni

Przepychanka wyżu i niżu. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W 2024 roku 22 razy dochodziło do awarii technicznej w na pierwszej i drugiej linii metra, czyli średnio niemal dwa razy w miesiącu. 64 razy w ciągu roku z jakiejś stacji nie można było korzystać.

Jak często psuje się metro?

Jak często psuje się metro?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oszuści podszywają się pod BNP Paribas i wysyłają do klientów informacje o rzekomym zablokowaniu rachunku - ostrzega firma CyberRescue. "Wstrzymaj się i nie klikaj żadnych linków! To klasyczne oszustwo, które może skończyć się przejęciem Twojego konta" - dodają eksperci.

Klienci banku na celowniku oszustów. "Twoje oszczędności będą zagrożone"

Klienci banku na celowniku oszustów. "Twoje oszczędności będą zagrożone"

Źródło:
tvn24.pl

Kontrowersyjny wpis pojawił się w piątek na oficjalnym profilu facebookowym Łodzi. Na rolce mieszkańcy mogli zobaczyć przejazd tramwaju trasą W-Z. Do wirtualnej wycieczki zachęcał tekst: "Pewnie siedzisz na kiblu. Masz, pojeździj sobie tramwajem". Urzędnicy bronią się, argumentując, że stosują "zróżnicowany język, aby jak najlepiej docierać do mieszkańców, także tych młodych".

"Pewnie siedzisz na kiblu". Szokujący wpis na oficjalnym profilu Łodzi

"Pewnie siedzisz na kiblu". Szokujący wpis na oficjalnym profilu Łodzi

Źródło:
tvn24.pl

Spektakle, koncerty muzyki dawnej, pokazy filmowe oraz spotkania z artystami i ekspertami związanymi z tematyką spektakli. Poznaliśmy program 16. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.

"Bezdzietni lambadziarze" i duże rodziny. Co ich łączy?

"Bezdzietni lambadziarze" i duże rodziny. Co ich łączy?

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jak to jest z dostępem członków sejmowej komisji ds. Pegasusa do najtajniejszych informacji? Wobec dyskusji na ten temat pomiędzy politykami - sprawdziliśmy. Okazuje się, że rzeczywiście nie wszyscy mogą czytać akta z klauzulą "ściśle tajne".

"Dostępu nie mają"? Członkowie komisji do spraw Pegasusa a tajne materiały

"Dostępu nie mają"? Członkowie komisji do spraw Pegasusa a tajne materiały

Źródło:
Konkret24
Potrzeba przyzwoitości... jak chleba naszego (nie)powszedniego

Potrzeba przyzwoitości... jak chleba naszego (nie)powszedniego

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

Produkcje TVN24 otrzymały siedem nagród podczas 19. edycji FilmAT Festival. Reportaże TVN24 otrzymały nagrody w kategoriach "Etnografia i sprawy społeczne", "Ekologia i środowisko" czy "Filmy korporacyjne i instytucjonalne". Docenione zostały między innymi film Ewy Ewart "Bez retuszu" i reportaż "Wody czerwone. Kto zapłaci za odpady z fabryki trotylu?".

Reportaże i produkcje twórców TVN24 docenione na FilmAT Festival

Reportaże i produkcje twórców TVN24 docenione na FilmAT Festival

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Maria Callas", ogłoszonej trasie koncertowej Beyoncé i lawinie krytyki, która spadła na główną aktorkę musicalu "Emilia Pérez" Karlę Sofię Gascon. Miała ona przed laty publikować w internecie pełne nienawiści wpisy.

"Maria Callas" w kinach, Beyoncé rusza w trasę, lawina krytyki po hejterskich wpisach aktorki

"Maria Callas" w kinach, Beyoncé rusza w trasę, lawina krytyki po hejterskich wpisach aktorki

Źródło:
tvn24.pl