Wybory parlamentarne w 2023. Kiedy mogą się odbyć? Ekspert podaje daty

Źródło:
tvn24.pl
Frankiewicz: przed nami wybory, które będą najważniejsze od 1989 roku
Frankiewicz: przed nami wybory, które będą najważniejsze od 1989 rokuTVN24
wideo 2/5
Frankiewicz: przed nami wybory, które będą najważniejsze od 1989 rokuTVN24

Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku odbędą się jesienią. Kiedy dokładnie? Zgodnie z konstytucją zdecyduje o tym prezydent. Andrzej Duda ma do wyboru kilka terminów. Datę wyborów samorządowych wskaże z kolei premier. Wyjaśniamy, które daty wyborów są najbardziej prawdopodobne.

Polacy co cztery lata wybierają swoich przedstawicieli do Sejmu (460 posłów) i Senatu (100 senatorów). W wyborach samorządowych wybieramy przedstawicieli do jednostek samorządu terytorialnego. Za organizację i przebieg wyborów odpowiada Państwowa Komisja Wyborcza (PKW).

ZOBACZ TEŻ: Jest pakt senacki. "W naszym zasięgu jest 65 mandatów"

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy się odbędą?

Zgodnie z konstytucją "wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu".

Ostatnie wybory parlamentarne odbyły się 13 października 2019 roku, a pierwsze posiedzenie Sejmu miało miejsce 12 listopada 2019 roku, co oznacza, że obecna kadencja Sejmu i Senatu kończy się 12 listopada 2023 roku. Zatem możliwe terminy, w których mogłyby się odbyć kolejne wybory parlamentarne to niedziele: 15 października, 22 października, 29 października 5 listopada.

Jak zwraca uwagę prof. dr hab. Marek Zubik, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z tvn24.pl, z punktu widzenia konstytucji możliwym byłby też termin 1 listopada, ponieważ również jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Który termin jest więc najbardziej prawdopodobnym? "Chcąc zachować możliwie dokładnie czteroletniość kadencji obu izb parlamentu, nie wydaje się, aby 5 listopada był terminem dobrym. Od dnia głosowania, nim doszłoby do zwołania Sejmu na jego pierwsze posiedzenie, komisje wyborcze muszą zakończyć swoje prace, PKW ogłosić wyniki i wydać parlamentarzystom zaświadczenia o wyborze. Również nowo wybrani posłowie powinni mieć czas na zorganizowanie się w nowych klubach poselskich" - zauważa prof. Zubik. Według niego kłopotliwym byłby też termin 29 października, ze względu na bliskość uroczystości Wszystkich Świętych. "W tym wypadku mógłby zagrać czynnik demobilizujący wyborców, zaangażowanych już w przygotowania grobów, czy ze względu na wyjazdy w tym celu poza stałe miejsca zamieszkania. Z tego też względu niepożądane byłoby wyznaczenie dnia głosowania na środę 1 listopada, choć to też dzień wolny od pracy w rozumieniu konstytucyjnym" - podkreśla nasz rozmówca.

ZOBACZ TEŻ: "Zdumiewające zaniechanie". PiS nie zmienia liczby posłów w okręgach mimo zaleceń PKW 

Wszystkie wymienione terminy wchodzą jednak w grę z formalnego punktu widzenia. "Konstytucja świadomie pozostawia luz decyzyjny dla prezydenta. Gdyby miały tu zagrać jakieś czynniki pozaprawne, to sprawa wyznaczenia terminu głosowania uzależniona będzie zapewne od okoliczności politycznych i społecznych. Im krótsza kampania wyborcza, tym słabiej służy ona tym ugrupowaniom, które mają mniejszy dostęp do środków społecznego przekazu oraz - w przypadku ewentualnego pogorszenia się nastrojów społecznych - dotychczasowym rządzącym" - wskazuje prof. Zubik.

Prezydent Andrzej Duda ma czas na podjęcie decyzji do połowy sierpnia.

Rozmówca tvn24.pl przypomina, że zgodnie z konstytucją wybory nie mogłyby się odbyć w wymienionych terminach tylko, jeśli na chociażby części terytorium kraju zostałby ogłoszony którykolwiek ze stanów nadzwyczajnych. "Wybory parlamentarne nie mogłyby się odbyć zarówno w całym tym okresie, jak i 90 dni po ich zakończeniu. Wówczas kadencje Sejmu i Senatu uległyby wydłużeniu" - zauważa. Z kolei wybory przyspieszone mogłyby nastąpić, gdyby Sejm obecnej kadencji podjął uchwałę o samorozwiązaniu. "Wybory musiałyby się wówczas odbyć w ciągu 45 dni od podjęcia takiej uchwały, a pierwsze posiedzenie Sejmu w ciągu 15 dni od dnia głosowania powszechnego" - przypomina prof. Zubik.

ZOBACZ TEŻ: Senat odrzucił zmiany w Kodeksie wyborczym

Kiedy najbliższe wybory samorządowe?

Z kolei w wyborach samorządowych wyłonieni zostaną członkowie organów jednostek samorządu terytorialnego - rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz prezydenci, burmistrzowie miast i wójtowie, a także członkowie rad dzielnic m.st. Warszawy. Zgodnie z art. 371. ust. 1. Kodeksu wyborczego "wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad". Termin wyborów samorządowych wyznacza Prezes Rady Ministrów, a nie - tak jak w przypadku wyborów parlamentarnych - prezydent.

Poprzednie wybory odbyły się 21 października 2018 roku. Kadencja samorządów obecnie trwa pięć lat (bo została wydłużona o rok w 2018 roku), zatem wybory samorządowe zgodnie z kalendarzem wyborczym również powinny odbyć się w tym roku. Jednak w związku z kolizją obu terminów (wyborów samorządowych i parlamentarnych), kadencja samorządów została wydłużona do 30 kwietnia 2024 roku. Oznacza to, że kolejne wybory samorządowe odbędą się wiosną przyszłego roku. "W myśl tej ustawy premier powinien na przełomie roku - najpóźniej między przedostatnim dniem grudnia i stycznia 2024 roku zarządzić wybory samorządowe" - zauważa prof. Zubik.

Wybory samorządowe powinny się więc odbyć po 31 marca 2024 roku i nie później niż 23 kwietnia. Pozostają zatem terminy 7 kwietnia, 14 kwietnia i 21 kwietnia, ale także 31 marca, gdy przypada Wielkanoc i 1 kwietnia, gdyż wtedy przypada Poniedziałek Wielkanocny, czyli dzień ustawowo wolny od pracy. Prof. Zubik zauważa jednak, że w czasie Wielkanocy należałoby uniknąć organizacji głosowania, gdyż podobnie jak 1 listopada "obywatele będą zajęci swoimi sprawami rodzinnymi i religijnymi". Według naszego rozmówcy dokonanie wyboru organów jednostek samorządu terytorialnego powinno odbyć się jak najszybciej, ponieważ przyjęcie ustawy o wydłużeniu ich kadencji - po upływie pierwotnej kadencji – pozbawi organy samorządowe legitymacji politycznej, którą obywatele udzielili w 2018 roku jedynie na pięć lat.

Autorka/Autor:pb//mro

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

Rosja rozmieszcza we wschodniej Libii systemy obrony powietrznej S-300 i S-400, co wzbudziło niepokój zaangażowanej w zachodniej części kraju Turcji. O sprawie poinformowały libijski portal Libyaobserver oraz amerykański USGlobal.

Wybrali kierunek. Rosja przenosi sprzęt z baz w Syrii

Źródło:
PAP

Tragedia pod Gostyninem. Nie żyje 64-letnia kobieta, a 63-letni mężczyzna trafił do szpitala. Do sprawy policja zatrzymała 35-letniego syna poszkodowanych.

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Ruiny kościoła w Mielniku, wzgórze zamkowe w Drohiczynie (woj. podlaskie). Ale też miejsca na terenie Litwy i Ukrainy. Wszystkie leżą w tzw. Pasie Witolda i są związane z postacią wielkiego księcia litewskiego, brata króla Władysława II Jagiełły, którego znamy chociażby z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.

Znamy go z "Krzyżaków" i obrazu Jana Matejki. Odtwarzają w 3D zamki z czasów księcia Witolda

Znamy go z "Krzyżaków" i obrazu Jana Matejki. Odtwarzają w 3D zamki z czasów księcia Witolda

Źródło:
tvn24.pl

Ukraińskie drony zaatakowały lotnisko Bałtimor w obwodzie woroneskim w Rosji. Stacjonują tam samoloty należące do 47. pułku lotniczego, w tym bombowce Su-34 - podały rosyjskie kanały na Telegramie. Kijów jak dotąd nie odniósł się do tych doniesień.

Media: ważne lotnisko w Rosji zaatakowane przez drony

Media: ważne lotnisko w Rosji zaatakowane przez drony

Źródło:
tvn24.pl, RBK-Ukraina, NV

Samolot próbował wylądować dwa-trzy razy, ale nie udało mu się to - wspomniał Subchonkuł Rachimow, pasażer Embraera 190, który w środę rano rozbił się nieopodal miasta Aktau w Kazachstanie. Subchonkuł ocenił, że gdyby nie manewr pilota, "wszyscy byśmy zginęli". Zaur Mamedow też był na pokładzie tego samolotu. Wracał z pogrzebu ojca. Kiedy doszło do katastrofy, nagrał wiadomość do przyjaciółki: "Nie martw się. Nasz samolot spadł i się rozbił. Żyję. Jestem gdzieś w Kazachstanie".

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Źródło:
Zakon, BBC, Nastojaszczeje Wremia, PAP, tvn24.pl

12-latek na hulajnodze został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Chłopiec trafił do szpitala.

Chłopiec potrącony na pasach. Jechał na hulajnodze

Chłopiec potrącony na pasach. Jechał na hulajnodze

Źródło:
TVN24

"W noc wigilijną Rosja dokonała masowego ataku rakietowego na ukraińskie miasta. W tym czasie, w świątecznym wywiadzie, premier Orban nazwał Putina uczciwym partnerem Węgrów" - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Wspomniał przy tym o Marcinie Romanowskim, który uciekł z Polski i otrzymał azyl polityczny na Węgrzech.

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ukraiński dron zaatakował na zaanektowanym Krymie statek Fedor Uriupin - przekazał niezależny, rosyjskojęzyczny kanał na Telegramie "Krymski Wiatr". Jednostka ta, zanim Rosja okupowała półwysep w 2014 roku, należała do ukraińskiej firmy.

Atak na statek przejęty przez Rosjan po aneksji Krymu

Atak na statek przejęty przez Rosjan po aneksji Krymu

Źródło:
tvn24.pl

Kate Cassidy, partnerka zmarłego w październiku Liama Payne'a, opowiedziała o wyzwaniu, jakim jest Boże Narodzenie dla osób przechodzących żałobę. Zaapelowała do swoich obserwatorów w mediach społecznościowych, by z łagodnością podchodzili do pogrążonych w smutku i życzyła wszystkim czasu "pełnego miłości".  

Dziewczyna Liama Payne'a o świętach wypełnionych "żałobą i smutkiem" 

Dziewczyna Liama Payne'a o świętach wypełnionych "żałobą i smutkiem" 

Źródło:
BBC, Metro, tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24

Kiedy zdjęto rusztowanie, poznaniacy przecierali oczy ze zdumienia. Ci starsi mogli zastanawiać się, czy właśnie nie przenieśli się w czasie. Od listopada Dom Książki przy ulicy Gwarnej wygląda, jak pół wieku temu tuż przed otwarciem. A może nawet lepiej.

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Kierowca taksówki zjechał z jezdni na chodnik i staranował na nowojorskim Manhattanie przechodniów. Siedem osób, w tym 9-letni chłopiec, zostało rannych. Trzy osoby przewieziono do szpitala - poinformowała policja dodając, że kierowca najprawdopodobniej zasłabł.

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Źródło:
Reuters, PAP, ABC7
Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policja w stolicy Mozambiku, Maputo, poinformowała, że w tamtejszym więzieniu doszło do buntu, w jego skutek uciekło 1534 osadzonych. Na ulicach trwają starcia po decyzji sądu o wygranych wyborach prezydenckich przez Daniela Chapo, kandydata partii Frelimo. Opozycja twierdzi, że wybory sfałszowano.

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Źródło:
PAP
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz - poinformowała tymczasowa administracja kraju w czwartek nad ranem. Przekazano, że zginęło 14 osób, a dziesięć kolejnych zostało rannych.

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24