Agnieszka Holland o filmie "Zielona granica": zrobiłam go z miłości do Polski 

Autor:
akr/adso
Źródło:
TVN24
Holland o filmie "Zielona granica": zrobiłam go z miłości do Polski
Holland o filmie "Zielona granica": zrobiłam go z miłości do Polski TVN24
wideo 2/8
TVN24Holland o filmie "Zielona granica": zrobiłam go z miłości do Polski

To jest naprawdę uczciwy film prawdziwej patriotki - powiedziała w "Kropce nad i" Agnieszka Holland, reżyserka "Zielonej granicy", opowiadającej o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy. Odpierając krytykę ze strony rządzących, podkreślała, że zrobiła ten film "z miłości do Polski". Mówiła, że białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka, prowadząc wojnę hybrydową, chciał "wytestować i sprowokować Unię Europejską i Polskę". - W moim przekonaniu i Unia Europejska, i Polska wpadły w tę pułapkę - oceniła. Brała też w obronę Straż Graniczną, mówiąc, że jej funkcjonariuszy "hańbią polecenia i rozkazy wydawane przez władze" w Warszawie.

NA ŻYWO

Sejm wybiera premiera. Oglądaj wydanie specjalne w TVN24

Wydarzenia w Sejmie, komentarze na żywo w TVN24 i TVN24 GO.

Film "Zielona granica" Agnieszki Holland jest ostro krytykowany przez polityków partii rządzącej. Wielu z nich - a także prezydent Andrzej Duda - uznało go za godzący w Polaków i polskie służby, choć równocześnie nie widziało go. Atakowana jest także sama reżyserka.

"Zielona granica" opowiada o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy z kilku perspektyw - uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Politycy PiS krytykują film Agnieszki Holland, choć przyznają, że go nie widzieli

Holland o filmie "Zielona granica": zrobiłam go z miłości do Polski 

Agnieszka Holland mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 o swoim dziele. - Mój film jest naprawdę uczciwym filmem prawdziwej patriotki. To znaczy, zrobiłam go z miłości do Polski - podkreśliła. - I z poczucia, że nasz kraj ma różne twarze. Ale ta twarz, z której ja jestem dumna i z której większość współobywateli jest dumnych, to jest twarz, którą zobaczyliśmy na polsko-ukraińskiej granicy pod koniec lutego 2022. Po prostu nas, Polaków, stać na humanizm, stać nas na człowieczeństwo, na solidarność, na współczucie, na empatię, na to, żeby podzielić się zasobami, które mamy i to jest dla mnie Polska - oświadczyła.

>> Ewa Puszczyńska o atakach na twórców "Zielonej granicy": nie zgadzamy się, aby politycy ograniczali naszą twórczą wolność <<

Holland o filmie "Zielona granica": zrobiłam go z miłości do Polski
Holland o filmie "Zielona granica": zrobiłam go z miłości do Polski TVN24

Holland: Unia Europejska i Polska wpadły w tę pułapkę

Kryzys migracyjny na granicach Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą został wywołany w sierpniu 2021 roku przez Alaksandra Łukaszenkę, który jest oskarżany o prowadzenie w ten sposób wojny hybrydowej. Ta polega na zorganizowanym przerzucie migrantów na granice terytorium tych trzech krajów, gdzie służby białoruskie zmuszają ich, by je nielegalnie przekraczali. Proceder nazywany jest "Operacją śluza".

Czytaj więcej w tvn24.pl: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Jak mówiła Agnieszka Holland, na granicę polsko-białoruską trafiają ludzie, "którzy uciekają przed niemożliwym życiem, przed śmiercią, wojną, głodem, prześladowaniem wojnami domowymi". - Tych ludzi są miliony, po prostu są ich miliony. I oczywiście szukają jakiejś metody, żeby w miarę bezpiecznie dotrzeć do tego raju, gdzie oni, ich dzieci będą mogły być i żyć bezpiecznie, i tak będzie - kontynuowała.

Jak mówiła reżyserka, "Łukaszenka otworzył ten kanał (...) nie po to, żeby pomóc uchodźcom". - Tylko po to, żeby wytestować i sprowokować Unię Europejską i Polskę. Mogę powiedzieć, że w moim przekonaniu i Unia Europejska, i Polska wpadły w tę pułapkę, ponieważ nie znalazły właściwej odpowiedzi na tę sytuację - oceniła.

- Odpowiedzią było kłamstwo, strach i gwałt, pushbacki, które są nielegalne z punktu widzenia każdego prawa, jak na razie, są czymś okrutnym - dodała.

KONKRET24: PiS o Holland: twierdzi, że śmierć Polaka znaczy coś innego niż osoby innej narodowości. To nieprawda

Holland: Unia Europejska i Polska wpadły w tę pułapkę
Holland: Unia Europejska i Polska wpadły w tę pułapkęTVN24

"Straż Graniczną hańbią polecenia i rozkazy wydawane przez tę władzę"

Mówiła również, że w jej przekonaniu "Straż Graniczną hańbią polecenia i rozkazy wydawane przez tę władzę".

- Władza, która stawia swoich funkcjonariuszy, mundurowych przed koniecznością łamania prawa międzynarodowego, polskiego, konstytucji, konwencji i regulaminu Straży Granicznej, która zmusza ich do okrucieństwa, która zmusza ich do tego, żeby postępowali wbrew podstawowemu etosowi Polaka i chrześcijanina, hańbi ich - wyjaśniła.

- Ja ich bronię. Ja mówię: Wszyscy jesteśmy ludźmi. Wszyscy mamy wolną wolę. Wszyscy możemy w pewnym momencie, kiedy trzeba pomóc, pomóc. Wszyscy możemy powstrzymać się przed wykonywaniem nieludzkich rozkazów - podkreśliła.

Holland o strażnikach granicznych
Holland o strażnikach granicznychTVN24

"Działa, które wytoczyli przeciwko mnie i naszemu filmowi, są bez precedensu"

Artystka była pytana o krytyczne wobec niej komentarze ze strony rządzących. - Nie chcę komentować tych ludzi, bo ci ludzie są niegodni. Ci ludzie hańbią Polskę, według mnie stosując tego typu metody, rządząc tak jak rządzą, kłamiąc tak jak kłamią, kradnąc tak jak kradną i stosując (...) wszelkie niegodne środki, żeby po prostu zdobyć jak najwięcej głosów - powiedziała. - Oni oczywiście, że nie zobaczą filmu i nawet gdyby zobaczyli, to ich serca i umysły są zamknięte na prawdę, więc nic by z tego nie wyciągnęli - oceniła.

Holland: działa, które wytoczyli przeciwko mnie i naszemu filmowi, są bez precedensu
Holland: działa, które wytoczyli przeciwko mnie i naszemu filmowi, są bez precedensuTVN24

- Natomiast muszę powiedzieć, że te działa, które wytoczyli przeciwko mnie i naszemu filmowi, są działami bez precedensu. Przypomina się tylko 1968 rok, kampania antysemicka, antystudencka, antyinteligencka, (Władysław - red.) Gomułka i (Mieczysław - red.) Moczar. To są dokładnie te metody. Ale mi się wydaje, że ci tutaj, w swoim zacietrzewieniu i takiej pysze, i bezwstydności, nawet przebili tamtych - powiedziała. - Jeżeli (Zbigniew - red.) Ziobro mnie porównuje do nazistki, a potem do (Józefa - red.) Stalina i do (Adolfa - red.) Hitlera, i do (Heinricha - red.) Himmlera i do (Władimira - red.) Putina, to to zaczyna być śmieszne. Ja myślę, że oni przegrzali, szczerze mówiąc - dodała.

CZYTAJ TAKŻE: Spór między Zbigniewem Ziobrą i Agnieszką Holland. "Otrzymał siedem dni"

Holland wskazywała też, iż minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział niedawno, że - wspominała reżyserka - "nawet jeżeli sąd mu nakaże przeprosiny, to on nie przeprosi, bo dla niego sądy się nie liczą, liczy się tylko sąd ostateczny".

- Jeżeli mogę się zwrócić do niego, to chciałabym mu powiedzieć, że sąd ostateczny go nie rozgrzeszy - powiedziała. Według niej "jeśli jest sąd ostateczny, jeśli on w niego wierzy rzeczywiście, jeżeli jest coś takiego poza naszą rzeczywistością, co osądzi nasze występki, nasze dobre uczynki, to obawiam się, że pan prokurator słabo wypadnie". - Natomiast minister sprawiedliwości, który mówi, że nie interesują go wyroki sądów, to jest też ewenement na skalę światową. Ale to ja nie chciałabym ich komentować, dlatego że mi się wydaje, że oni naprawdę nie są warci tego, żeby ich komentować. Jedynym komentarzem jest właśnie pozew sądowy - dodała.

Holland: jedynym komentarzem jest właśnie pozew sądowy
Holland: jedynym komentarzem jest właśnie pozew sądowyTVN24

Reżyserka z "zaproszeniem" dla prezydenta Dudy

Holland była pytana także o słowa prezydenta w kontekście jej filmu. Wspominała, że miała "szereg spotkań z widownią w ostatnich dniach". - Pełne sale, ludzie płakali i klaskali wiele, wiele minut, a potem opowiadali o swoim odbiorze filmu, o swoim życiu, o tym, gdzie dzisiaj są, co widzą. Tych ludzi, jak się okazało, było niemal 140 tysięcy w ostatni weekend. I według prezydenta wszystkich Polaków, oni są świniami i nazistowskimi kolaborantami. Ponieważ to hasło znaczyło: jesteś kolaborantem, idziesz do kina - mówiła.

- To jest po prostu tak haniebne, że ten człowiek powinien (...) schować się pod stół, wyspowiadać się, przemyśleć coś, bo on tak chlapnął. I to jeszcze na początku, mówiąc, że nie widział filmu. Wiem, że posyłają mu bilety różne kina czy też poszczególne osoby, ponieważ on powiedział, że nie zapłaci za bilet. No więc naprawdę, ja też go bardzo zapraszam. Niech pójdzie i zobaczy - dodała.

Reżyserka z "zaproszeniem" dla prezydenta Dudy
Reżyserka z "zaproszeniem" dla prezydenta DudyTVN24

Prezydent Andrzej Duda 20 września w rozmowie z telewizją rządową mówił: - To, że pani Holland pokazuje polskich funkcjonariuszy, wykonujących zadania dla polskiego społeczeństwa, dla bezpieczeństwa nas wszystkich, w ten sposób, to ja nie dziwię się, że funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapoznali się z tym filmem, użyli tego hasła znanego nam z okupacji hitlerowskiej, kiedy propagandowe hitlerowskie filmy pokazywano w naszych kinach: "tylko świnie siedzą w kinie".

Później był pytany o tę wypowiedź w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną. - To nie była moja wypowiedź, to był cytat. Powiedziałem jasno i wyraźnie, że cytuję. Powiedziałem, że cytuję wypowiedź przedstawicieli Straży Granicznej, którzy oglądali ten film i wypowiadali się na ten temat w mediach - odpowiedział Andrzej Duda.

Holland podkreślała, że to, co mówią o niej i filmie oficjele, jest dla niej "bez znaczenia". - Spływa to po mnie kompletnie. Również te jakieś obrzydliwe wpisy trolli i innych. Nie boję się - oznajmiła. - Oczywiście może mi się coś stać, ponieważ oni rozpalają gwałt. Oni rozpalają nienawiść do takiego stopnia, że po prostu podpalają strzechę i może spłonąć cały dom. Ale nie boję się - dodała.

"Zawsze znajdą się jacyś oszaleli nacjonaliści, którzy plują na własne filmowe gniazdo"

Reżyserka mówiła także o decyzji polskiej komisji oscarowej, która wybrała film "Chłopi" DK Welchman i Hugh Welchmana jako polskiego kandydata do Oscara 2024 w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Holland powiedziała, że nie czuje rozgoryczenia z tego powodu, że jej produkcja nie została wybrana. Dodała jednak, że "jeżeli Polska by chciała mieć prawdziwe szanse na kilka nominacji oscarowych, to mogła zgłosić jej film do kategorii międzynarodowej, zgłosić 'Chłopów' do kategorii animowanej i 'Pianoforte' do kategorii filmów dokumentalnych".

- Wskaźniki, które pokazują, jaki film ma szansę, jaki nie, już tej jesieni są dość jasne. To jest uczestnictwo w festiwalach, to są krytyki filmowe (...) w prasie branżowej, w prasie amerykańskiej, to jest zainteresowanie festiwali, zainteresowanie dystrybutorów i tutaj nasz film wygrywa te wszystkie długości - powiedziała Holland.

Wspominała, że już kiedyś mówiono jej, że ma szanse na nominacje lub nawet Oscara. - To było z filmem "Europa, Europa" w 1990 roku - przekazała. - Mogła to zgłosić niemiecka komisja, ponieważ film był większościowo niemiecki i był zresztą po niemiecku. Oni odmówili, nie zgłosili niczego zresztą wtedy, mówiąc, że żaden niemiecki film na to nie zasługuje. A to był najpopularniejszy film (...) niemiecki przez wiele, wiele lat - podkreśliła.

- Jeszcze byli na tyle niemądrzy, że powiedzieli w jakimś wywiadzie, że nie widzą powodu, żeby polska Żydówka reprezentowała Niemcy. Zrobił się z tego międzynarodowy skandal. W Ameryce był to wielki skandal. No i film w końcu otrzymał nominację za najlepszy scenariusz. Ale dlaczego to opowiadam? Opowiadam to dlatego, że zawsze znajdą się jacyś oszaleli nacjonaliści, którzy po prostu plują na własne filmowe gniazdo tylko po to, żeby komuś przyłożyć - dodała Holland.

Zaślepka materiału TVN24GO
Agnieszka Holland w "Kropce nad i"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mateusz Morawiecki wygłasza expose w Sejmie. Mówi o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumowuje sukcesy jego ekipy. To ostatnie godziny rządów PiS, bo partia nie ma większości i wniosek o wotum zaufania dla gabinetu Morawieckiego powinien przepaść w popołudniowym głosowaniu. Potem Sejm zamierza wystawić jako kandydata na premiera Donalda Tuska. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydane specjalne.

"Polska liderem", "liberalny model niesprawiedliwy". Morawiecki podsumowuje lata rządów PiS i mówi o "wizji"

"Polska liderem", "liberalny model niesprawiedliwy". Morawiecki podsumowuje lata rządów PiS i mówi o "wizji"

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Marek Suski z PiS zajął mównicę i zgłosił wniosek formalny, w momencie, kiedy Mateusz Morawiecki miał zacząć wygłaszać swoje expose. Chciał wydłużenia czasu poniedziałkowej debaty. Odpowiedział mu prowadzący obrady marszałek Szymon Hołownia.

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

Były prezydent Lech Wałęsa został powitany przez marszałka Szymona Hołownię na posiedzeniu Sejmu. Po przywitaniu wielu posłów wstało. Rozległy się oklaski i okrzyki "Lech Wałęsa! Lech Wałęsa!". W zeszłym tygodniu Wałęsa przebywał w szpitalu w związku z zarażeniem koronawirusem. Dziś w mediach społecznościowych poinformował, że test wykazał negatywny wynik.

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

Przejęcie władzy w Polsce przez dotychczasową opozycję, dla unijnych liderów oznacza zakończenie okresu niepewności - mówił z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Agencja Bloomberg pisze, że "powrót Polski do politycznego mainstreamu jest jasnym punktem dla Unii Europejskiej".

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

Autor:
momo/kab
Źródło:
Bloomberg, TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia rozpoczął poniedziałkowe obrady Sejmu zapowiadając, że na sali plenarnej będzie "dziać się historia". Wyraził nadzieję, że zaufanie, którym Polacy obdarzyli ten Sejm 15 października, "dzisiaj nie zostanie zawiedzione". W TVN24 trwa wydane specjalne.

Szymon Hołownia wznowił obrady Sejmu: dziś na sali będzie dziać się historia

Szymon Hołownia wznowił obrady Sejmu: dziś na sali będzie dziać się historia

Autor:
momo/adso
Źródło:
TVN24

Wtorkowe posiedzenie Sejmu, na którym Donald Tusk wygłosi swoje expose, zostało przesunięte o godzinę. Rozpocznie się o godzinie 10, a nie tak jak wcześniej planowano - 9.

Wtorkowe posiedzenie nieco później niż planowano. Expose Tuska przesunięte o godzinę

Wtorkowe posiedzenie nieco później niż planowano. Expose Tuska przesunięte o godzinę

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Narodowy Bank Polski może zakończyć rok 2023 rekordową, sięgającą nawet 20 miliardów złotych stratą. Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Jeśli NBP będzie na minusie, żadne pieniądze z banku centralnego do budżetu nie popłyną, co nie jest dobrą informacją dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Dwa auta zderzyły się w poniedziałek rano na Trasie Siekierkowskiej. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, jedno z nich poruszało się pod prąd. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet kilkanaście kilometrów ciągnie się korek, który utworzył się na autostradzie A4 w rejonie Pławniowic (woj. śląskie), gdzie na pasie w kierunku Wrocławia zderzyły się trzy pojazdy. Kilkadziesiąt kilometrów dalej, pod Opolem, doszło do wypadku busa i ciężarówki. Droga jest tam zablokowana.

Poważne utrudnienia na autostradzie A4. Wypadki pod Gliwicami i Opolem

Poważne utrudnienia na autostradzie A4. Wypadki pod Gliwicami i Opolem

Autor:
FC/tok
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stała na scenie WOŚP obok Pawła Adamowicza, gdy zaatakował go nożownik. Sprawa ta ciągnęła się za nią latami. Jako sejmowa debiutantka zamierza walczyć o interesy organizacji samorządowych, z którymi związana była większość część życia zawodowego. Teraz Agnieszka Buczyńska ma zostać szefową nowego resortu w rządzie Donalda Tuska. 

Uwielbia biegać, całe życie budowała wolontariat, teraz ma zasiąść w rządzie. Kim jest Agnieszka Buczyńska?

Uwielbia biegać, całe życie budowała wolontariat, teraz ma zasiąść w rządzie. Kim jest Agnieszka Buczyńska?

Autor:
kgo//am
Źródło:
Polska 2050, tvn24.pl

Marzena Okła-Drewnowicz ma zostać ministrą ds. polityki senioralnej w nowym rządzie Donalda Tuska. Bieżąca kadencja Sejmu jest dla posłanki Koalicji Obywatelskiej już piątą w karierze. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

"Trudne zadanie zbudowania czegoś od podstaw". Marzena Okła-Drewnowicz ma zająć się polityką senioralną

"Trudne zadanie zbudowania czegoś od podstaw". Marzena Okła-Drewnowicz ma zająć się polityką senioralną

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Bartłomiej Sienkiewicz ma znaleźć się w składzie nowego rządu Donalda Tuska. W przeszłości stał na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, był także koordynatorem służb specjalnych. Tym razem - według nieoficjalnych informacji - pokieruje Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bartłomiej Sienkiewicz ma stanąć na czele resortu kultury. Kim jest nowy minister

Bartłomiej Sienkiewicz ma stanąć na czele resortu kultury. Kim jest nowy minister

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Nowy rząd będzie pracował pod kierownictwem Donalda Tuska. Kto zasiądzie w nowym rządzie? Kiedy ten gabinet zacznie prace? Oto lista nowych ministrów.

Skład rządu Donalda Tuska. Kto w nim zasiądzie?

Skład rządu Donalda Tuska. Kto w nim zasiądzie?

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

W niedzielę izraelskie czołgi przedarły się do serca Chan Junus, dokonując nowego, dużego ataku na południu Strefy Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał Hamas do "niezwłocznego złożenia broni", twierdząc, że w ostatnich dniach odnotował liczne kapitulacje, które zwiastują "początek końca" palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, Reuters

W oknie życia w Kartuzach (woj. pomorskie) pozostawiono noworodka. Dziewczynkę przewieziono do powiatowego centrum zdrowia. Jest zdrowa. - Miała dwa dni. Była otulona, zaopiekowana - powiedziała jedna z sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a' Paulo w Kartuzach.

Noworodek pozostawiony w oknie życia. "Dziewczynka miała dwa dni"

Noworodek pozostawiony w oknie życia. "Dziewczynka miała dwa dni"

Autor:
mm/tok
Źródło:
PAP

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych.

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Istnieje duże, graniczące z pewnością, że zjawisko El Nino będzie się utrzymywać na półkuli północnej przez całą zimę - ocenili eksperci Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JAM). Azjatyccy eksperci oszacowali również prawdopodobieństwo kontynuacji anomalii do wiosny.  

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

W Iranie rozpoczął się proces Johana Floderusa, szwedzkiego dyplomaty, zatrzymanego w 2022 roku, pracującego w dyplomacji Unii Europejskiej, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela. Jak podała w niedzielę irańska agencja prasowa ISNA, mężczyźnie grozi kara śmierci.

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, aljazeera.com

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Doszło do niej podczas zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny - poinformowały media w Kijowie. Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Autor:
tas/ft
Źródło:
PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

Na autostradzie A1 niedaleko Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie) kierowca ciężarówki zgubił ładunek, który spadł z naczepy i zatrzymał się na pasie awaryjnym. Okazało się, że mężczyzna był pijany. Wydmuchał blisko 1,3 promila. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Kierowca tira zgubił ładunek. Kontener spadł z naczepy i zatrzymał się na autostradzie

Kierowca tira zgubił ładunek. Kontener spadł z naczepy i zatrzymał się na autostradzie

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W niedzielę w Chartumie, stolicy Sudanu, doszło do ataku na konwój humanitarny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Zginęły dwie osoby, siedem zostało rannych.

Atak na konwój Czerwonego Krzyża. Są ofiary i ranni

Atak na konwój Czerwonego Krzyża. Są ofiary i ranni

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 656 dni. Seria wybuchów słyszana była w poniedziałek nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie. W niedzielę okupacyjne wojska Rosji atakowały obronę Ukrainy na całej linii frontu na wschodzie kraju. Jak podała ukraińska agencja Unian, rosyjska flaga powiewa nad zachodnimi obrzeżami miasta Marjinka w obwodzie donieckim. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
lukl,
pp/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl

34-letnia kobieta to kolejna osoba zatrzymana w sprawie 11-miesięcznej dziewczynki, która z obrażeniami trafiła do szpitala we Wrocławiu. Wcześniej zatrzymani zostali 20-letnia matka dziecka i jej 27-letni partner, który nie jest ojcem dziewczynki. 34-latka to ich współlokatorka.

11-miesięczna dziewczynka w szpitalu ze złamaniami i urazem głowy. Zatrzymano trzecią osobę

11-miesięczna dziewczynka w szpitalu ze złamaniami i urazem głowy. Zatrzymano trzecią osobę

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. Wydano również ostrzeżenia przed opadami marznącymi i silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.  

Odwilż. Alerty IMGW przed roztopami mają nawet drugi stopień

Odwilż. Alerty IMGW przed roztopami mają nawet drugi stopień

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Katarzyna Kotula ma zostać ministrą ds. równości w rządzie Donalda Tuska. Polityczka Lewicy od wielu lat angażuje się w walkę o prawa człowieka, w tym między innymi prawa kobiet i osób wykluczonych. Co warto o niej wiedzieć?

W rządzie Donalda Tuska ma być ministrą ds. równości. Kim jest Katarzyna Kotula

W rządzie Donalda Tuska ma być ministrą ds. równości. Kim jest Katarzyna Kotula

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Adam Bodnar jest kandydatem na ministra sprawiedliwości w nowym rządzie Donalda Tuska. Były Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował się wejść do polityki zaledwie kilka miesięcy wcześniej. - Uważam, że to szczególny moment w historii Polski - wyjaśniał przed ogłoszeniem startu w wyborach. Zaangażowany społecznie prawnik, nauczyciel akademicki. Co jeszcze warto wiedzieć o nowym szefie resortu sprawiedliwości?

"Zawsze po stronie prawa". Adam Bodnar ma przejąć po Zbigniewie Ziobrze resort sprawiedliwości

"Zawsze po stronie prawa". Adam Bodnar ma przejąć po Zbigniewie Ziobrze resort sprawiedliwości

Autor:
wac//am
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. Do spotkania ma dojść we wtorek 12 grudnia, ale Zełenski rozpocznie wizytę w Waszyngtonie już dzień wcześniej.

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Autor:
ads/kg
Źródło:
Reuters

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl