Zarządzenie w sprawie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zostało opublikowane w Monitorze Polskim. W skład organu, którym będzie kierował lider Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński, wchodzą również ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i koordynator służb specjalnych. Zadaniem komitetu będzie między innymi dokonywanie analiz w zakresie wymiaru sprawiedliwości, w tym dotyczących praworządności podejmowanych decyzji.
Nowi ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego zostali we wtorek zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, z wyjątkiem nowego szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który jest zakażony koronawirusem. Nominację na stanowisko wicepremiera odebrał między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Lider Prawa i Sprawiedliwości ma stanąć na czele nowego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
Jest zarządzenie w sprawie nowego komitetu
W Monitorze Polskim opublikowane zostało zarządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
Zgodnie z nim w skład komitetu wchodzą: jego przewodniczący, którym jest wicepremier wskazany przez szefa rządu, a także minister obrony narodowej, minister właściwy do spraw wewnętrznych, minister sprawiedliwości, minister właściwy do spraw koordynowania działalności służb specjalnych, jeżeli został wyznaczony przez premiera, minister właściwy do spraw zagranicznych. Przewodniczący komitetu może zapraszać do udziału w pracach komitetu, z głosem doradczym, inne osoby.
Ciało to jest organem pomocniczym premiera i rządu.
Komitet ma dokonywać analizy praworządności podejmowanych decyzji
Jak czytamy w dokumencie, do zadań komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie rządowi lub premierowi propozycji w tym zakresie.
CZYTAJ NA KONKRET24: Komitet Kaczyńskiego: powinien nadzorować czy koordynować? Wyjaśniamy >>>
Komitet ma zajmować się między innymi dokonywaniem analiz w zakresie dotyczącym spraw wewnętrznych, porządku publicznego, obronności oraz wymiaru sprawiedliwości, w tym dotyczących praworządności podejmowanych decyzji. Będzie także zapewniać koordynację wykonywania przez rząd i inne organy administracji rządowej zadań w zakresie bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rozpatrywać projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych o istotnym wpływie na zagadnienia bezpieczeństwa i obrony państwa.
Kolejne zadania komitetu to: zapewnienie koordynacji działań organów administracji rządowej mających na celu przygotowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych dotyczących bezpieczeństwa i obrony państwa, rozpatrywanie rozbieżności powstałych w toku uzgadniania projektów tych dokumentów, przygotowywanie projektów rozstrzygnięć tych rozbieżności oraz zlecanie Rządowemu Centrum Legislacji sporządzania stanowisk prawno-legislacyjnych dotyczących projektów aktów prawnych w zakresie bezpieczeństwa i obrony państwa.
W kompetencjach komitetu znalazły się także: analizowanie rządowej polityki bezpieczeństwa i obrony państwa, w tym inicjatyw wymagających współpracy międzyresortowej oraz wypracowywanie rozwiązań w zakresie spójności tej polityki i przedstawianie je Radzie Ministrów.
Organ ma również: wypracowywać projekty rozwiązań organizacyjno-funkcjonalnych dotyczących bezpieczeństwa i obrony państwa; przygotowywać propozycje działań na rzecz bezpieczeństwa na poziomie strategicznym, w tym w zakresie: rozwoju zdolności operacyjnych służb mundurowych, pozyskiwania uzbrojenia i innych produktów, rozwoju przemysłu obronnego, działalności badawczo-rozwojowej na potrzeby bezpieczeństwa i obronności, mobilizacji zasobów oraz rezerw strategicznych na potrzeby bezpieczeństwa i obronności; analizować i wypracowywać propozycje udoskonalania systemu zarządzania bezpieczeństwem.
Gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, rozstrzyga zdanie przewodniczącego
Zgodnie z zarządzeniem, przewodniczący może zarządzić niejawność całości lub części posiedzenia komitetu. Ponadto określa szczegółowe sposoby i terminy realizacji zadań tego organu oraz wskazuje osoby lub podmioty odpowiedzialne za ich wykonanie. Może także powoływać stałe lub czasowe zespoły robocze, wyznaczać ich skład spośród członków komitetu oraz przydzielać im zadania.
Komitet może określić tryb i terminy wykonania prac zmierzających do przygotowania projektu dokumentu rządowego przewidzianego do rozpatrzenia przez rząd lub premiera oraz wskazywać organy odpowiedzialne za ich wykonanie. Uprawnienia te przysługują również przewodniczącemu, jeżeli komitet nie określił trybu i terminu wykonania odpowiednich prac lub organów odpowiedzialnych za ich wykonanie.
CZYTAJ TAKŻE: "Rodzinne zdjęcie" rządu bez wicepremiera Kaczyńskiego, uścisk dłoni z prezydentem Dudą bez rękawiczek >>>
Przewodniczący powołuje sekretarza komitetu, który odpowiadać będzie za sprawy organizacyjne.
Zgodnie z zarządzeniem, ciało to odbywa posiedzenia w terminach określonych przez jego przewodniczącego, który może zarządzić rozpatrzenie sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk. Rozstrzygnięcia komitetu zapadają w drodze uzgodnienia. W przypadku, gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, rozstrzyga zdanie przewodniczącego komitetu, a członkowie mogą zgłosić zdanie odrębne w stosunku do zapadłego rozstrzygnięcia.
Obsługę organizacyjną i merytoryczną komitetu oraz środki związane z jego działalnością zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Po rekonstrukcji rządu ministerstw jest 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje zostały rozdzielone wśród nowych i funkcjonujących już wcześniej resortów. We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia premiera, które przyporządkowują poszczególne działy administracji konkretnym ministrom. Nie pojawiło się wówczas zarządzenie dotyczące komitetu Kaczyńskiego. Dokument został opublikowany w piątek w Monitorze Polskim.
CZYTAJ AN KONKRET24: Mniej resortów, ale ministrów niewiele mniej. Rząd niezbyt odchudzony >>>
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówił wcześniej w piątek, że jednym z kroków dotyczących nowej struktury rządu jest między innymi zmiana ustawy o administracji rządowej. - W konsekwencji decyzji politycznych, które ukształtowały nową strukturę Rady Ministrów, musi zostać znowelizowanych kilka ustaw. Przede wszystkim ustawa o działach administracji rządowej, ale również ustawa o Radzie Ministrów czy ustawa o sporcie - powiedział.
Dworczyk zapowiedział wówczas także, że "do końca tego tygodnia zostanie wydane również zarządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania komitetu Rady Ministrów do spraw bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych". - Tym komitetem będzie kierował wiceprezes Rady Ministrów pan Jarosław Kaczyński - poinformował.
Źródło: PAP