- Z podawaniem ręki nigdy nie miałem problemu - tak Bronisław Komorowski skomentował swoje, pierwsze od miesięcy, przywitanie z Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent zaprosił też prezesa PiS ponownie do Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Kaczyński zapewnia jednak, że do RBN nie wróci.
- Z podawaniem ręki nigdy nie miałem problemu. Komukolwiek. Podałem rękę także panu Kaczyńskiemu, uważam to za rzecz naturalną, wynikająca także z roli gospodarza. Reszty nie chcę komentować - stwierdził prezydent.
Komorowski ponowił też zaproszenie dla prezesa PiS. - Rada Bezpieczeństwa Narodowego jako miejsce dyskusji o bezpieczeństwie państwa jest otwarta na uczestniczenie w niej wszystkich przewodniczących partii politycznych w polskim parlamencie. Tak jak przywitałem z, nie ukrywam, z satysfakcją panią Joannę Kluzik-Rostkowską, tak każdego innego prezesa partii opozycyjnej czy rządowej także powitam - zapowiedział.
Jarosław Kaczyński się jednak do RBN nie wybiera. - Jeżeli chodzi o powrót do Rady Bezpieczeństwa Narodowego, to ja w tej chwili nie rozważałem tego typu możliwości - mówił wcześniej w poniedziałek.
RBN o atakach cybernetycznych
Tematem dzisiejszego posiedzenia RBN była wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE oraz inicjatywa ustawodawcza prezydenta w sprawie bezpieczeństwa teleinformatycznego. Prezydent zapowiedział konsultacje z klubami i kołami parlamentarnymi, aby ustalić, czy jest możliwość "bezkolizyjnego" uchwalenia nowelizacji ustawy ws. zagrożenia atakami cybernetycznymi.
- Nowelizacja to wykonanie ustaleń szczytu NATO - powiedział Komorowski. Podkreślił, że jest ona ważna dla bezpieczeństwa państwa.
Cyberterroryzm i cyberprzestępczość w nowej ustawie
Istotą inicjatywy ustawodawczej prezydenta jest stworzenie prawnych podstaw do uwzględniania problematyki cyberprzestrzeni w przygotowaniu państwa na ewentualność działania w sytuacjach szczególnych, wymagających wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych (stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego lub stanu wojennego). Dotyczy to zwłaszcza ustawowego zdefiniowania kategorii cyberprzestrzeni oraz uwzględnienia w przesłankach wprowadzenia stanów nadzwyczajnych zdarzeń spowodowanych działaniami w tej nowej przestrzeni aktywności państwa.
Według projektu konieczne jest stworzenie mechanizmów właściwego rozpoznania zagrożeń istniejących w cyberprzestrzeni, takich jak wojna cybernetyczna, cyberterroryzm, cyberprzestępczość czy też wszelkich innych form działań mogących powodować szkody, zarówno w stosunku do wirtualnego komponentu cyberprzestrzeni, jak i materialnych jej elementów.
Priorytet prezydencji
Dodatkowo projekt zwiera prawne rozwinięcie pojęcia "zewnętrznego zagrożenia państwa" oraz dostosowuje brzmienie "działań terrorystycznych" do zapisów Kodeksu Karnego, definiującego przestępstwo o charakterze terrorystycznym.
Omawiając Wspólną Politykę Bezpieczeństwa i Obrony UE członkowie Rady jednogłośnie uznali, że wzmacnianie jej leży w interesie Polski i dlatego słusznie będzie jednym z naszych priorytetów na czas Prezydencji w Radzie UE.
Kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przewidziane jest na koniec czerwca
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP