"Putin oczywiście bredzi". "Szokujące jest tylko to, że tym razem ułatwia to amerykański dziennikarz"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Szymon Hołownia komentuje wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem
Szymon Hołownia komentuje wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem
TVN24
Szymon Hołownia komentuje wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem PutinemTVN24

Pan Carlson zagrał rolę pożytecznego idioty - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, zapytany o wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem. Jak dodał, Putin "bredził w tym wywiadzie", a jego "refleksje historyczno-literackie (…) jest w stanie falsyfikować człowiek, który skończył czwartą klasę szkoły podstawowej". - Róbmy swoje, przygotowujmy się na różne sytuacje, nic nie może uśpić naszej czujności - stwierdził z kolei wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując stwierdzenia Putina, że nie zamierza atakować Polski i Litwy. "Przywykliśmy do paranoicznych, pseudohistorycznych uzasadnień agresji Rosji na Ukrainę" - napisał w mediach społecznościowych szef MSZ Radosław Sikorski.

W piątek przed południem na korytarzu sejmowym odbyła się konferencja prasowa marszałka Szymona Hołowni. Polityk został zapytany przez dziennikarzy między innymi o wywiad, którego Władimir Putin udzielił amerykańskiemu prawicowemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi, a który został opublikowany dziś w nocy. Putin powiedział w nim m.in., że "nie zamierza atakować Polski, chyba że Warszawa zaatakuje pierwsza". Rozmowa spotkała się z powszechną krytyką m.in. dlatego, że Carlson nie zadał Putinowi wielu kluczowych pytań, nie reagował też, gdy ten fałszował historię, powtarzając tezy kremlowskiej propagandy.

ZOBACZ TEŻ: Zapowiedział wywiad z Putinem, wywołał oburzenie. Tucker Carlson w Moskwie 

Szymon Hołownia o wywiadzie Carlsona z Putinem

Szymon Hołownia został zapytany m.in o komentarz do stwierdzenia Putina, że nie zamierza atakować Polski i Litwy. - Łotwy i Estonii nie wspomniał? A Finlandię? - spytał z ironią marszałek Sejmu. - Jeśli chodzi o prawdomówność Władimira Putina, nie mam tutaj żadnych złudzeń. Ja byłem dziennikarzem 25 lat. Pan Carlson zrobił dokładnie ten sam błąd, który zrobił wcześniej Oliver Stone, jadąc na słynny wieloodcinkowy wywiad z Putinem. Zagrał rolę pożytecznego idioty, to trzeba sobie powiedzieć wprost - zauważył marszałek. - Podstawił mikrofon kłamcy, mordercy i międzynarodowemu terroryście. Dał mu po prostu przedstawić swoją wersję, bo wychodził z założenia, że jest przecież tylko dziennikarzem i skoro ma w studio Hitlera i Annę Frank, to każdemu z nich musi dać głos, ponieważ to jest właśnie wolna debata publiczna, niech każdy wypowie się w sprawie swoich racji - ironizował marszałek. - To jest głupota, co on zrobił - dodał.

- Putin oczywiście bredził w tym wywiadzie. Te jego refleksje historyczno-literackie o tym, jak to Polska najechała Rosję i ze wschodnich Rosjan zrobiła Ukraińców, jest w stanie falsyfikować człowiek, który skończył czwartą klasę szkoły podstawowej i trochę się chociaż interesuje historią regionu - podkreślił jeden z liderów Trzeciej Drogi. - Putin jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla państw bałtyckich, z których właśnie wróciłem. Tam o niczym innym się nie rozmawia. Pierwsze pytanie jest o Ukrainę, a drugie o Przesmyk Suwalski. Jest śmiertelnym zagrożeniem dla Polski, dla Europy i dla wolności. Musimy za wszelką cenę to niebezpieczeństwo powstrzymać - mówił.

- Kiedy Putin mówi "nie będę atakował Litwy albo Polski", to czy mi zagwarantuje, że za jakiś czas, jak odbuduje swój potencjał, nie zajmie czterech wiosek na Łotwie i nie będzie testował, czy NATO odpali artykuł piąty? A jak nie odpali, to zajmie kolejne 10 km i tak się będzie z nami droczył, jak robił to już na granicy z presją migracyjną, w bestialski sposób pchając tutaj migrantów? - pytał Hołownia. - To jest największe zagrożenie dla wolnego świata od 80 lat. Każdy, kto z tego kpi, kto tego nie rozumie albo podsuwa mikrofon zbrodniarzowi, będzie ponosił odpowiedzialność za każdą z jego ofiar - zaznaczał Hołownia.

Hołownia o słowach Tuska

Marszałek został zapytany także o wpis Donalda Tuska w serwisie X, w którym premier zwrócił się do amerykańskich senatorów Partii Republikańskiej słowami: "wstydźcie się", co wywołało reakcję niektórych polityków zza oceanu. Było to nawiązanie do tego, że w Senacie USA zabrakło poparcia do przyjęcia pakietu finansowego, łączącego kwestie ochrony granic USA z m.in. finansową pomocą dla Ukrainy w wojnie z Rosją.

- Myślę, że Amerykanie powinni być świadomi, że my tu walczymy o życie (...). Dobrze wiemy tu w Polsce, że jeśli dzisiaj świat nie będzie pieniędzmi płacił Ukrainie, żeby wygrała z Putinem, to my, Polacy, będziemy płacili za to krwią swoich dzieci - podkreślił. - W tej sprawie każdy krzyk, każde wezwanie, nawet najbardziej stanowcze jest absolutnie uzasadnione - dodał, wskazując, że podpisuje się pod wpisem Tuska. - Mam dwie córki i nie chcę, żeby szły do wojska i musiały ginąć za swój kraj - dodał.

Kosiniak-Kamysz: przygotowujmy się na różne sytuacje, nic nie może uśpić naszej czujności

O słowach Putina, według których Moskwa nie jest zainteresowana inwazją na "Polskę, Łotwę czy gdziekolwiek indziej" mówił także wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Został zapytany na konferencji prasowej, czy słowa te nie kojarzą mu się z padającymi w przededniu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku wypowiedziami Putina zapewniającymi o tym, że nie zamierza atakować Ukrainy.

Odpowiedział, że "im bardziej się powtarza, że się czegoś nie ma w planach, tym trzeba być pewnie tym bardziej podejrzliwym szczególnie w stosunku do tych słów", które słusznie zostały przypomniane. Szef MON podkreślił, że wtedy nie tylko Putin, ale również wysocy rangą przedstawiciele Federacji Rosyjskiej zapewniali, iż gromadzenie wojsk przy granicy z Ukrainą to tylko manewry czy sprawdzanie zdolności operacyjnych, a nie przygotowanie do inwazji.

- Róbmy swoje, przygotowujmy się na różne sytuacje, nic nie może uśpić naszej czujności i na pewno takie słowa tego nie powodują, a wręcz przeciwnie - dodał jeden z liderów Trzeciej Drogi.

- Te słowa nie mają żadnej wiarygodności. Polska ma do wykonania swoje zadania jako państwo członkowskie NATO i Unii Europejskiej. Polska i jej władze mają swoje zobowiązania, przede wszystkim wobec swoich obywateli. (...) Racją stanu Polski jest zapewnienie bezpieczeństwa. Nie poczucia bezpieczeństwa, tylko zapewnienie bezpieczeństwa Polsce - podkreślił szef MON.

Sikorski: przywykliśmy do paranoicznych, pseudohistorycznych uzasadnień agresji Rosji na Ukrainę

Rosyjski dyktator w wywiadzie zarzucił też Polsce, napadniętej przez Niemcy 1 września 1939 roku oraz przez Związek Radziecki 17 dni później, po podpisaniu między oboma państwami paktu dzielącego Polskę między te dwa kraje, że ta "kolaborowała z Hitlerem".

Do sprawy odniósł się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Nie pierwszy raz rosyjski dyktator Władimir Putin obwinia napadniętą 17 września 1939 r. przez ZSRR Polskę o wybuch II Wojny Światowej. Przywykliśmy też do paranoicznych, pseudohistorycznych uzasadnień agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Szokujące jest tylko to, że tym razem ułatwia to amerykański dziennikarz" - napisał Sikorski w piątek na platformie X.

Autorka/Autor:pb,ks//az,mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki II tury wyborów na prezydentów wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. W tvn24.pl podajemy listę zwycięzców.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, uzyskując 51,04 proc. głosów. Miał minimalną przewagę nad swoim kontrkandydatem, bezpartyjnym Łukaszem Gibałą, na którego zagłosowało zaledwie nieco ponad pięć tysięcy wyborców mniej niż na kandydata KO. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45,5 procent.

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Aleksandra Kosiorek wyraźnie wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni. Oddano na nią 62,49 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 37,51 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta wynika, że oddało na niego głosy 70,67 procenta poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrał drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 68,29 procent głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, 31,71 procent głosów - wynika z pełnych danych z miejskich komisji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą po godzinie 2 w nocy. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium