"Putin oczywiście bredzi". "Szokujące jest tylko to, że tym razem ułatwia to amerykański dziennikarz"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Szymon Hołownia komentuje wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem
Szymon Hołownia komentuje wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem
TVN24
Szymon Hołownia komentuje wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem PutinemTVN24

Pan Carlson zagrał rolę pożytecznego idioty - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, zapytany o wywiad Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem. Jak dodał, Putin "bredził w tym wywiadzie", a jego "refleksje historyczno-literackie (…) jest w stanie falsyfikować człowiek, który skończył czwartą klasę szkoły podstawowej". - Róbmy swoje, przygotowujmy się na różne sytuacje, nic nie może uśpić naszej czujności - stwierdził z kolei wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując stwierdzenia Putina, że nie zamierza atakować Polski i Litwy. "Przywykliśmy do paranoicznych, pseudohistorycznych uzasadnień agresji Rosji na Ukrainę" - napisał w mediach społecznościowych szef MSZ Radosław Sikorski.

W piątek przed południem na korytarzu sejmowym odbyła się konferencja prasowa marszałka Szymona Hołowni. Polityk został zapytany przez dziennikarzy między innymi o wywiad, którego Władimir Putin udzielił amerykańskiemu prawicowemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi, a który został opublikowany dziś w nocy. Putin powiedział w nim m.in., że "nie zamierza atakować Polski, chyba że Warszawa zaatakuje pierwsza". Rozmowa spotkała się z powszechną krytyką m.in. dlatego, że Carlson nie zadał Putinowi wielu kluczowych pytań, nie reagował też, gdy ten fałszował historię, powtarzając tezy kremlowskiej propagandy.

ZOBACZ TEŻ: Zapowiedział wywiad z Putinem, wywołał oburzenie. Tucker Carlson w Moskwie 

Szymon Hołownia o wywiadzie Carlsona z Putinem

Szymon Hołownia został zapytany m.in o komentarz do stwierdzenia Putina, że nie zamierza atakować Polski i Litwy. - Łotwy i Estonii nie wspomniał? A Finlandię? - spytał z ironią marszałek Sejmu. - Jeśli chodzi o prawdomówność Władimira Putina, nie mam tutaj żadnych złudzeń. Ja byłem dziennikarzem 25 lat. Pan Carlson zrobił dokładnie ten sam błąd, który zrobił wcześniej Oliver Stone, jadąc na słynny wieloodcinkowy wywiad z Putinem. Zagrał rolę pożytecznego idioty, to trzeba sobie powiedzieć wprost - zauważył marszałek. - Podstawił mikrofon kłamcy, mordercy i międzynarodowemu terroryście. Dał mu po prostu przedstawić swoją wersję, bo wychodził z założenia, że jest przecież tylko dziennikarzem i skoro ma w studio Hitlera i Annę Frank, to każdemu z nich musi dać głos, ponieważ to jest właśnie wolna debata publiczna, niech każdy wypowie się w sprawie swoich racji - ironizował marszałek. - To jest głupota, co on zrobił - dodał.

- Putin oczywiście bredził w tym wywiadzie. Te jego refleksje historyczno-literackie o tym, jak to Polska najechała Rosję i ze wschodnich Rosjan zrobiła Ukraińców, jest w stanie falsyfikować człowiek, który skończył czwartą klasę szkoły podstawowej i trochę się chociaż interesuje historią regionu - podkreślił jeden z liderów Trzeciej Drogi. - Putin jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla państw bałtyckich, z których właśnie wróciłem. Tam o niczym innym się nie rozmawia. Pierwsze pytanie jest o Ukrainę, a drugie o Przesmyk Suwalski. Jest śmiertelnym zagrożeniem dla Polski, dla Europy i dla wolności. Musimy za wszelką cenę to niebezpieczeństwo powstrzymać - mówił.

- Kiedy Putin mówi "nie będę atakował Litwy albo Polski", to czy mi zagwarantuje, że za jakiś czas, jak odbuduje swój potencjał, nie zajmie czterech wiosek na Łotwie i nie będzie testował, czy NATO odpali artykuł piąty? A jak nie odpali, to zajmie kolejne 10 km i tak się będzie z nami droczył, jak robił to już na granicy z presją migracyjną, w bestialski sposób pchając tutaj migrantów? - pytał Hołownia. - To jest największe zagrożenie dla wolnego świata od 80 lat. Każdy, kto z tego kpi, kto tego nie rozumie albo podsuwa mikrofon zbrodniarzowi, będzie ponosił odpowiedzialność za każdą z jego ofiar - zaznaczał Hołownia.

Hołownia o słowach Tuska

Marszałek został zapytany także o wpis Donalda Tuska w serwisie X, w którym premier zwrócił się do amerykańskich senatorów Partii Republikańskiej słowami: "wstydźcie się", co wywołało reakcję niektórych polityków zza oceanu. Było to nawiązanie do tego, że w Senacie USA zabrakło poparcia do przyjęcia pakietu finansowego, łączącego kwestie ochrony granic USA z m.in. finansową pomocą dla Ukrainy w wojnie z Rosją.

- Myślę, że Amerykanie powinni być świadomi, że my tu walczymy o życie (...). Dobrze wiemy tu w Polsce, że jeśli dzisiaj świat nie będzie pieniędzmi płacił Ukrainie, żeby wygrała z Putinem, to my, Polacy, będziemy płacili za to krwią swoich dzieci - podkreślił. - W tej sprawie każdy krzyk, każde wezwanie, nawet najbardziej stanowcze jest absolutnie uzasadnione - dodał, wskazując, że podpisuje się pod wpisem Tuska. - Mam dwie córki i nie chcę, żeby szły do wojska i musiały ginąć za swój kraj - dodał.

Kosiniak-Kamysz: przygotowujmy się na różne sytuacje, nic nie może uśpić naszej czujności

O słowach Putina, według których Moskwa nie jest zainteresowana inwazją na "Polskę, Łotwę czy gdziekolwiek indziej" mówił także wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Został zapytany na konferencji prasowej, czy słowa te nie kojarzą mu się z padającymi w przededniu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku wypowiedziami Putina zapewniającymi o tym, że nie zamierza atakować Ukrainy.

Odpowiedział, że "im bardziej się powtarza, że się czegoś nie ma w planach, tym trzeba być pewnie tym bardziej podejrzliwym szczególnie w stosunku do tych słów", które słusznie zostały przypomniane. Szef MON podkreślił, że wtedy nie tylko Putin, ale również wysocy rangą przedstawiciele Federacji Rosyjskiej zapewniali, iż gromadzenie wojsk przy granicy z Ukrainą to tylko manewry czy sprawdzanie zdolności operacyjnych, a nie przygotowanie do inwazji.

- Róbmy swoje, przygotowujmy się na różne sytuacje, nic nie może uśpić naszej czujności i na pewno takie słowa tego nie powodują, a wręcz przeciwnie - dodał jeden z liderów Trzeciej Drogi.

- Te słowa nie mają żadnej wiarygodności. Polska ma do wykonania swoje zadania jako państwo członkowskie NATO i Unii Europejskiej. Polska i jej władze mają swoje zobowiązania, przede wszystkim wobec swoich obywateli. (...) Racją stanu Polski jest zapewnienie bezpieczeństwa. Nie poczucia bezpieczeństwa, tylko zapewnienie bezpieczeństwa Polsce - podkreślił szef MON.

Sikorski: przywykliśmy do paranoicznych, pseudohistorycznych uzasadnień agresji Rosji na Ukrainę

Rosyjski dyktator w wywiadzie zarzucił też Polsce, napadniętej przez Niemcy 1 września 1939 roku oraz przez Związek Radziecki 17 dni później, po podpisaniu między oboma państwami paktu dzielącego Polskę między te dwa kraje, że ta "kolaborowała z Hitlerem".

Do sprawy odniósł się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Nie pierwszy raz rosyjski dyktator Władimir Putin obwinia napadniętą 17 września 1939 r. przez ZSRR Polskę o wybuch II Wojny Światowej. Przywykliśmy też do paranoicznych, pseudohistorycznych uzasadnień agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Szokujące jest tylko to, że tym razem ułatwia to amerykański dziennikarz" - napisał Sikorski w piątek na platformie X.

Autorka/Autor:pb,ks//az,mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl