TVN24 | Polska

"Nie możemy przestać protestować z prostego powodu: oni będą szli dalej"

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
TVN24
Mucha: nie możemy przestać protestować z prostego powodu – oni będą szli dalej
Mucha: nie możemy przestać protestować z prostego powodu – oni będą szli dalejTVN24
wideo 2/21
TVN24Mucha: nie możemy przestać protestować z protego powodu – oni będą szli dalej

Rozumiem kobiety, które poczuły, że odbiera im się możliwość decydowania w takiej sytuacji, najbardziej newralgicznej z perspektywy kobiety - przyznała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka z Porozumienia, komentując sytuację wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Jego publikacja wywołała ponowną falę manifestacji w kraju. Joanna Mucha z Polski 2050 oceniła, że "nie możemy przestać protestować". - Jarosław Kaczyński, który chciał być emerytowanym zbawcą narodu, coraz bardziej staje się emerytowanym, mam nadzieję, katem narodu - dodała.

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowany został wyrok kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku zaostrzający przepisy aborcyjne, a wcześniej ukazało się także jego uzasadnienie. Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo - zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

Piątek jest trzecim dniem z rzędu, kiedy na ulicach polskich miast odbywają się protesty wobec zaostrzania prawa aborcyjnego. O tej sytuacji mówiły w "Faktach po Faktach" w TVN24 posłanki Joanna Mucha z Polski 2050 oraz Magdalena Sroka z Porozumienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Nie możemy przestać protestować z protego powodu – oni będą szli dalej"

Joanna Mucha oceniła, że policja ma obecnie nową metodę działania. - Czyli zbijanie ludzi w gęsty tłum, taki kocioł, a później wyciąganie pojedynczo, aresztowanie, rozwożenie do różnych miejsc oddalonych o 20, 40 kilometrów od Warszawy. Tam przeszukania i praktyki, które moim zdaniem już zatrącają o tortury - mówiła.

Jej zdaniem jest to "celowe działanie, które ma zniechęcić do protestów". - Nie możemy przestać protestować z prostego powodu: oni będą szli dalej. Jeśli nie będziemy protestować, oni będą szli dalej - przekonywała Mucha.

- Jarosław Kaczyński, który chciał być emerytowanym zbawcą narodu, coraz bardziej staje się emerytowanym, mam nadzieję, katem narodu - dodała.

Mucha: nie możemy przestać protestować z prostego powodu – oni będą szli dalej
Mucha: nie możemy przestać protestować z protego powodu – oni będą szli dalejTVN24

"Bardzo źle się stało, że zapadł ten wyrok"

Magdalena Sroka przyznała, że "absolutnie rozumie kobiety, które poczuły, że odbiera im się możliwość decydowania w takiej sytuacji, najbardziej newralgicznej z perspektywy kobiety".

- Uważam, że bardzo źle się stało, że zapadł ten wyrok, że grupa posłów skierowała takie pytanie do Trybunału Konstytucyjnego. Uważam, że ten kompromis (aborcyjny - red.), który funkcjonował prawie przez 30 lat, był kompromisem niepodobającym się wszystkim, ale był kompromisem, na który godziła się zarówno jedna, jak i druga strona tego sporu - dodała.

Sroka: bardzo źle się stało, że zapadł ten wyrok
Sroka: bardzo źle się stało, że zapadł ten wyrokTVN24

"Nie możemy się dziwić, że polska policja reaguje"

Posłanka Porozumienia zaznaczyła przy tym, że jest "absolutnie przeciwnikiem plucia na polski mundur, łamania norm prawnych czy dokonywania przestępstw lub wykroczeń".

- Nie możemy się dziwić, że polska policja reaguje w momencie, kiedy popełniane są przestępstwa, że zatrzymywane są osoby, wobec których jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa i są one zatrzymywane. Nie aresztowane, tak jak powiedziała pani poseł - dodała, nawiązując do słów Muchy. W Polsce o tymczasowym aresztowaniu rozstrzyga sąd na wniosek prokuratora, policja natomiast może dokonać zatrzymania na maksimum 48 godzin.

Sroka zwróciła także uwagę, że "temat aborcji wywołuje bardzo dużo emocji". - Natomiast proszę pamiętać o tym, że równie dużo osób stoi po drugiej stronie tego sporu, to znaczy jest reprezentantem obrony życia - dodała.

"Pani obecność w tym klubie to jest podpisanie się pod tym, co się dzisiaj dzieje"

Zdaniem Muchy, posłanka Porozumienia - wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy - "usprawiedliwia działania policji". - Muszę powiedzieć, że to mnie naprawdę bardzo dziwi i bardzo szokuje. Przypomnę, że podczas pierwszych protestów kobiet policja zachowywała się bardzo przytomnie - mówiła.

- Ostatnie protesty, te z dwóch ostatnich dni i te wcześniejsze, pokazują, że policja dostała inne wytyczne, że to jest metodycznie robiona robota, żeby tych ludzi przestraszyć. Taka po prostu rodem z dyktatur - oceniła.

- Jest pani w klubie, którego nieformalnym przywódcą jest Jarosław Kaczyński, który wpłynął na to, żeby taki a nie inny wyrok w Trybunale Konstytucyjnym zapadł, który wpłynął na to, żeby zapadł w tym a nie innym momencie, kiedy nie dajecie sobie rady z pandemią - kontynuowała, zwracając się do Sroki.

- Jeśli pani tak krytycznie podchodzi do tej całej sytuacji, to powinna pani złożyć jutro swoją rezygnację z członkostwa w klubie, bo cała pani partia należy do tego klubu i rozumiem, że pani obecność w tym klubie to jest podpisanie się pod tym, co się dzisiaj dzieje. Nie ma innej możliwości - oceniła Mucha.

Mucha: pani obecność w tym klubie to jest podpisanie się pod tym, co się dzisiaj dzieje
Mucha: pani obecność w tym klubie to jest podpisanie się pod tym, co się dzisiaj dziejeTVN24

Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości