Wybory samorządowe 2024. Ile wynosi dieta członków komisji?

5KKZ
Koalicja 15 października podjęła decyzję w sprawie wyborów samorządowych. Wystartuje w trzech blokach
Źródło: Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Pozostał miesiąc na zgłaszanie kandydatur na członków obwodowych komisji wyborczych w nadchodzących wyborach samorządowych. Ile wynosi dieta członków komisji? Jakie są ich obowiązki?

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia tegoroczne wybory samorządowe zostaną przeprowadzone 7 kwietnia. Wybrani zostaną wówczas członkowie rad gmin, rad miast, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Tam, gdzie głosowanie w sprawie wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura głosowania.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Kogo wybieramy w głosowaniu?

Wybory samorządowe 2024 - obwodowe komisje wyborcze

Przebieg obu tur głosowania nadzorować będą obwodowe komisje wyborcze. Do zadań członków tych komisji należy: przeprowadzenie głosowania w obwodzie, nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego, ustalenie wyników głosowania oraz przesłanie ich do właściwiej komisji wyborczej - wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Za wywiązanie się z powyższych obowiązków członkom komisji przysługuje dieta. Jaka będzie jej wysokość podczas nadchodzących wyborów samorządowych?

Polska samorządowa
Polska samorządowa
Źródło: PAP

Dieta członków obwodowych komisji wyborczych - ile?

Zgodnie z uchwałą PKW z 2 sierpnia 2023 roku wysokość diety uzależniona jest od pełnionych przez członków komisji funkcji. Przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych przysługuje 900 złotych brutto. Ich zastępcom wypłacone zostanie po 800 złotych. Z kolei pozostali członkowie komisji mogą liczyć na otrzymanie 700 złotych w zamian za wypełnienie powierzonych im obowiązków. Diety te, zgodnie z prawem, są zwolnione z podatku dochodowego.

Oprócz tego członkom komisji przysługuje "zwrot kosztów przejazdów lub dojazdu publicznymi środkami komunikacji" w związku z wykonywaniem zadań. W uzasadnionych przypadkach, gdy dojazd transportem publicznym jest niemożliwy, możliwe jest także otrzymanie zwrotu środków za dojazd własnym pojazdem. Konieczne do tego jest jednak wcześniejsze uzyskanie zgody przewodniczego danej komisji.

Zgłoszenia kandydatur na członków obwodowych komisji wyborczych przyjmowane będą do 8 marca.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024 - kiedy się odbędą. Kalendarium wyborcze

Wybory samorządowe 2024. Kalendarz określający terminy poszczególnych czynności wyborczych
Wybory samorządowe 2024. Kalendarz określający terminy poszczególnych czynności wyborczych
Źródło: PAP
Czytaj także: