W ambasadzie zagłosowało około 250 Białorusinów, przed nią prawie dziesięć razy więcej. "Dlaczego nas tak traktują?"

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
TVN24, PAP
Białorusini apelują do rządów państw zachodnichTVN24
wideo 2/5
TVN24Białorusini apelują do rządów państw zachodnich

Tylko około 250 Białorusinów zdołało zagłosować w wyborach prezydenckich w ambasadzie w Warszawie. Chętnych było wielokrotnie więcej, ale ostatecznie nie wpuszczono ich do budynku. Pod ambasadą ustawiono alternatywną urnę wyborczą, do której przez cały dzień głos wrzuciło 2379 obywateli kraju.

O godzinie 20 (19 w Polsce) zamknięto lokale wyborcze na Białorusi. Według państwowego sondażu exit poll, przeprowadzonego na zlecenie telewizji Mir, urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka zwyciężył w wyborach prezydenckich, uzyskując 79,7 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się główna kandydatka opozycyjna, Swiatłana Cichanouska (6,8 proc.).

CZYTAJ RELACJĘ Z WYBORÓW PREZYDENCKICH NA BIAŁORUSI >>>

W Polsce Białorusini mogli oddać głos w ambasadzie Białorusi w Warszawie, konsulacie w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) i konsulacie w Białymstoku (woj. podlaskie).

Około 250 Białorusinów oddało głos w ambasadzie

W niedzielę od godz. 7.00 przed białoruską ambasadą w stolicy gromadził się tłum obywateli Białorusi, którzy chcieli oddać głos w wyborach. Według liczących przed gmachem budynku jedynie 245 Białorusinów zdążyło zagłosować w ambasadzie.

Kolejka przed ambasadą BiałorusiTVN24

Po godz. 20, Białorusini, którzy nie mogli oddać głosu w ambasadzie, zgromadzili się przed budynkiem. Otwarto także alternatywną urnę wyborczą, która została ustawiona przed ambasadą, gdzie każdy obywatel Białorusi mógł oddać głos. 2348 z 2379 głosów z alternatywnej urny uzyskała Swiatłana Cichanouska. Alaksandr Łukaszenka otrzymał zaledwie trzy głosy.

Późnym wieczorem pracownik ambasady podał oficjalne wyniki głosowania w placówce. Łukaszenka dostał 69 głosów, Cichanouska - 368.

Białorusini przed ambasadą w WarszawieTVN24

"Jeśli się zjednoczymy, możemy obalić ten reżim"

Białorusini zgromadzeni pod ambasadą komentowali wyniki państwowego badania exit poll. - To jest faszystowski reżim. Białorusini niczym nie różnią się od Polski, ale mieszkamy gorzej niż w Polsce. To, co było w Polsce 40 lat temu, to u nas się powtarza. Prosimy o pomoc - powiedziała jedna z Białorusinek.

Inny obywatel Białorusi odniósł się natomiast do sposobu przeprowadzenia wyborów w białoruskiej ambasadzie. - Dlaczego nas traktują tak, jak potraktowali nas pod ambasadą? - pytał. - Zwracamy się z prośbą do polskiego rządu, do Unii Europejskiej, żeby odpowiednio zareagowały. Proszę, żebyście nas wspierali, bo to nasze dążenie do demokracji, wolności słowa, wolnych mediów, bo na to zasługujemy. Jeśli się zjednoczymy, możemy obalić ten reżim - podkreślił w rozmowie z reporterem TVN24 Pawłem Łukasikiem.

Białorusini o sytuacji w ojczyźnieTVN24

Wstępne wyniki wyborów na Białorusi powinny być ogłoszone w poniedziałek rano

Niedziela była właściwym dniem wyborów, który był poprzedzony przez pięć dni głosowania przedterminowego. Lokale wyborcze otwarto o godz. 8 czasu białoruskiego (godz. 7 w Polsce). Kandydatami w wyborach są urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka, tłumaczka i żona zatrzymanego blogera Swiatłana Cichanouska, była deputowana Hanna Kanapacka, współprzewodniczący ruchu Mów Prawdę Andrej Dzmitryjeu i lider Białoruskiej Socjaldemokratycznej Hramady Siarhiej Czeraczań.

Według agencji Interfax Zachód wstępne wyniki wyborów na Białorusi powinny być ogłoszone w poniedziałek rano.

Autor:pp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: