Szef Gabinetu Prezydenta RP: Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie pierwszego kroku. Wieczorem orędzie

Pilne
Prezydent: mamy dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera
Źródło: TVN24

Po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję w sprawie tak zwanego pierwszego kroku - przekazał w mediach społecznościowych szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek. Jak dodał, "decyzja jest ostateczna". "Ścigającym się na apele do prezydenta polecam spokojne oglądanie wieczornego orędzia" - oświadczył.

Po wyborach parlamentarnych prezydent Andrzej Duda przeprowadził konsultacje z reprezentantami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. 26 października poinformował, że jest dwóch poważnych kandydatów na stanowisko premiera: kandydatem PiS jest Mateusz Morawiecki, a KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - Donald Tusk. Dotychczasowa opozycja demokratyczna może liczyć w nowym Sejmie na 248 spośród 460 mandatów, a PiS - na 194.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent: mamy dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera

Mastalerek: prezydent podjął decyzję

W poniedziałek rano szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek napisał, że "po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję w sprawie tak zwanego pierwszego kroku".

Jak dodał, "decyzja jest ostateczna". "Ścigającym się na apele do prezydenta polecam spokojne oglądanie wieczornego orędzia" - oświadczył.

Trzy kroki do wyłonienia rządu

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki prowadzące do wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć w Sejmie poparcie bezwzględnej większości w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. W takim wypadku premier i rząd również potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość. Jeśli i ta opcja się nie uda, prezydent zarządza nowe wybory.

CZYTAJ TAKŻE: Rządzić bez większości w Sejmie? Scenariusze wyboru rządu

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: