W poprzednich wyborach do Sejmu PSL minimalnie przekroczyło próg wyborczy. Tym razem ludowcy wystawili wspólną listę z Kukiz '15. I znów dostali się do Sejmu, według sondażu exit poll IPSOS zdobyli 9,6 proc głosów.
Mariaż z Pawłem Kukizem partii spod znaku zielonej koniczynki nie zaszkodził, a wręcz przeciwnie.
Sondaże przedwyborcze wskazywały, że ludowcy będą balansować na granicy progu wyborczego. Tymczasem według sondażu exit poll IPSOS PSL zdobyło 9,6 proc. głosów, co może dać im 34 mandaty w Sejmie.
Sondaż exit poll IPSOS dla trzech telewizji. Średni margines dokładności badania wynosi 2 punkty procentowe.
Koalicja na liście partyjnej
PSL nie popełnił błędu, który popełniła cztery lata temu Zjednoczona Lewica. Wówczas komitet zarejestrowano w Państwowej Komisji Wyborczej jako komitet koalicyjny. Tym samym, by dostać się do Sejmu, musiał przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. A zdobył zaledwie 7,55 proc. głosów i przedstawicieli lewicy przy Wiejskiej zabrakło.
Stąd PSL zarejestrował listę jako partyjną. Ta, by uczestniczyć w podziale mandatów, musi przekroczyć 5-procentowy próg. A według IPSOS, który przeprowadza badanie exit poll dla wszystkich stacji telewizyjnych, PSL uzyskał poparcie 9,6 procent głosów.
W Sejmie III RP od 1991 r.
Polskie Stronnictwo Ludowe to partia centrowa o charakterze agrarnym, raczej konserwatywna w kwestiach światopoglądowych.
PSL utworzono w 1990 r. z połączenia PSL Odrodzenie (wcześniej Zjednoczone Stronnictwo Ludowe - ZSL) i PSL Wilanowskie. Od tego czasu posłowie PSL nieprzerwanie zasiadają w Sejmie (podobnie jak w europarlamencie), choć sondaże niemal za każdym razem pokazywały, że partia balansuje na progu wyborczym.
Największe sukcesy partia notuje jednak w wyborach samorządowych, gdzie regularnie odnotowuje wyniki dwucyfrowe (w 2014 r. w wyborach do sejmików województw PSL uzyskało aż 23,88 proc. głosów, nieznacznie mniej niż PO i PiS!).
Rządzili Polską
W wyborach do Sejmu w 1991 r. na PSL oddano 8,67 proc. głosów (czwarty wynik), co dało partii 48 mandatów poselskich. Partia miała też 8 senatorów.
Po upadku rządu Jana Olszewskiego, szef ludowców Waldemar Pawlak dostał misję utworzenia nowego rządu. Ta sztuka mu się jednak nie udała.
Po rozpisaniu nowych wyborów, PSL uzyskał drugi wynik (15,4 proc., 132 mandaty poselskie, miał też 36 senatorów), a Pawlak stanął na czele rządu koalicji SLD i PSL. Premierem był dwa lata. Mimo odwołania Pawlaka z funkcji, PSL jeszcze do 1997 r. tworzył rząd z SLD.
Raz lewica, raz prawica
W wyborach w 1997 r. PSL zdobył 7,3 proc. głosów, co dało mu 27 mandatów (plus trzech senatorów). Ludowcy przeszli do opozycji, a miejsce Pawlaka na czele partii zajął Jarosław Kalinowski.
W 2001 r. PSL poprawił swój wynik (8,98 proc - 42 mandaty poselskie i 4 senatorów) i ponownie tworzył rząd z SLD. Koalicja rozpadła się po dwóch latach.
W 2005 r. partia zdobyła poparcie 6,96 proc. (25 posłów, 2 senatorów) i pozostała w opozycji.
Sytuacja zmieniła się po przedterminowych wyborach w 2007 r. PSL zdobyło 8,91 proc. głosów (31 posłów, bez senatorów) i weszło w koalicję z Platformą Obywatelską.
Po wyborach w 2011 r., w których poparcie partii nieznacznie się zmniejszyło (8,36 proc., 28 posłów, 2 senatorów), pozostała w rządzie.
W wyborach 2015 roku PSL balansował na granicy progu wyborczego. Ostatecznie uzyskał 5,13 proc. głosów i zdobył 16 mandatów. PSL pozostał w opozycji - rząd większościowy stworzyło Prawo i Sprawiedliwość.
Ponad sto lat historii
Partia odwołuje się do tradycji sięgających XIX wieku i założonego w 1895 r., jeszcze pod zaborami, Stronnictwa Ludowego, które działało na terenie Galicji. Podobne ugrupowania chłopskie powstały później pod zaborem rosyjskim i pruskim. Nazwa PSL po raz pierwszy pojawiła się w 1903 r.
Po odzyskaniu niepodległości ludowcy byli jedna z ważniejszych sił politycznych. Ich lider Wincenty Witos trzykrotnie był premierem (w latach 1920-1921 r. oraz w 1923 r. i 1926 r.), a Maciej Rataj w latach 1922-1928 pełnił funkcję Marszałka Sejmu.
W czasie II wojny światowej PSL współtworzył rząd na uchodźstwie. Ich lider - Stanisław Mikołajczyk w latach 1943-1944 był premierem.
Po wojnie PSL mógł wygrać wybory w 1947 r. W wyniku fali represji, która uniemożliwiła start większości kandydatom oraz sfałszowania wyników wyborów, ludowcy uzyskali zaledwie 28 mandatów na 444 miejsca w Sejmie. Jej lider - Stanisław Mikołajczyk, wobec zagrożenia aresztowaniem opuścił Polskę. Partia wkrótce połączyła się z prokomunistycznym Stronnictwem Ludowym i jako Zjednoczone Stronnictwo Ludowe zasiadało w Sejmie aż do upadku PRL jako partia satelicka PZPR.
Autor: FC/gp / Źródło: tvn24.pl