Były prezes TVP Jacek Kurski, były szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród "jedynek" na listach wyborczych PiS do Parlamentu Europejskiego - wynika z nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej. W czwartek listy kandydatów zostały przyjęte przez Komitet Polityczny PiS.
W czwartek po południu obradowały władze Prawa i Sprawiedliwości w sprawie list wyborczych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej przyznał, że "listy są generalnie zatwierdzone". - Ale proszę pamiętać, że jest taka praktyka w naszej partii, że w sytuacjach jakichś szczególnych, prezes partii, czyli ja, może dokonać jeszcze jakichś drobnych korekt - zaznaczył.
Kaczyński zapowiedział również, że listy zostaną ogłoszone w momencie, kiedy będą rejestrowane. - To prawdopodobnie będzie następowało bardzo szybko w niektórych okręgach, gdzie wszystko jest już gotowe. Gdzie indziej nieco później, ale też w krótkim czasie - powiedział szef PiS.
Jakie "jedynki" wystawi PiS?
Według informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej w oddzielnym okręgu w Warszawie "jedynką" będzie posłanka Małgorzata Gosiewska, z kolei na Mazowszu wystartuje europoseł Adam Bielan. W okręgu pomorskim na pierwszym miejscu znajdzie się europosłanka Anna Fotyga, a w kujawsko-pomorskim - europoseł Kosma Złotowski.
W okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie z pierwszego miejsca wystartuje były prezes TVP Jacek Kurski, z kolei w województwie łódzkim - europoseł Witold Waszczykowski. W Wielkopolsce "jedynką" będzie prezydencki minister Wojciech Kolarski. Na Lubelszczyźnie - były szef MSWiA Mariusz Kamiński, a na Podkarpaciu - były szef Orlenu Daniel Obajtek.
W okręgu obejmującym województwo małopolskie i świętokrzyskie liderem listy została była premier i obecna europosłanka Beata Szydło. Na Śląsku listę będzie otwierać europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a w okręgu dolnośląskim i opolskim - europosłanka Anna Zalewska.
Natomiast w okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie z pierwszego miejsca wystartuje europoseł Joachim Brudziński.
Ponadto w Warszawie "dwójka" przypadła Tobiaszowi Bocheńskiemu, który był kandydatem PiS na prezydenta stolicy w niedawnych wyborach samorządowych. Były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik otrzymał z kolei "dwójkę" na Mazowszu.
Lista
- Okręg nr 1 (woj. pomorskie) - 1. Anna Fotyga
- Okręg nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie) - 1. Kosma Złotowski
- Okręg nr 3 (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie) - 1. Jacek Kurski
- Okręg nr 4 (Warszawa) - 1. Małgorzata Gosiewska 2. Tobiasz Bocheński
- Okręg nr 5 (Mazowsze) - 1. Adam Bielan 2. Maciej Wąsik
- Okręg nr 6 (woj. łódzkie) - 1. Witold Waszczykowski
- Okręg nr 7 (woj. wielkopolskie) - 1. Wojciech Kolarski
- Okręg nr 8 (woj. lubelskie) - 1. Mariusz Kamiński
- Okręg nr 9 (woj. podkarpackie) - 1. Daniel Obajtek
- Okręg nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie) - 1. Beata Szydło
- Okręg nr 11 (woj. śląskie) - 1. Jadwiga Wiśniewska
- Okręg nr 12 (woj. dolnośląskie i opolskie) - 1. Anna Zalewska
- Okręg nr 13 (woj. zachodniopomorskie i lubuskie) - 1. Joachim Brudziński
Bielan: myślę, że już we wszystkich okręgach przekroczyliśmy wymaganą liczbę podpisów
Lider Republikanów Adam Bielan pytany przez dziennikarzy, kiedy listy PiS do PE zostaną zarejestrowane, odparł, że zależy to od decyzji sekretarza generalnego ugrupowania, "wraz ze spływającymi podpisami". - Dzisiaj mówiliśmy o tym, że wiele struktur przywiezie podpisy w sobotę. Myślę, że już we wszystkich okręgach przekroczyliśmy tę wymaganą liczbę podpisów - odpowiedział.
Dodał, że zapewne część list będzie rejestrowana już na początku przyszłego tygodnia.
Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
Źródło: TVN24, PAP