Adam Bodnar ponownie pisze do premiera w sprawie wyboru kandydata na sędziego unijnego trybunału

TSUE
"Od kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, to przyjęliśmy, w oparciu o polską konstytucję, zasadę pierwszeństwa prawa unijnego"
Źródło: TVN24
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się ponownie do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wyboru polskiego kandydata na stanowisko sędziego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o przedstawienie kryteriów, które zdecydują o wyborze następcy obecnie zasiadającego w TSUE profesora Marka Safjana.

W skład Trybunału wchodzi 27 sędziów - po jednym z każdego państwa członkowskiego - oraz 11 rzeczników generalnych. Z ramienia Polski od dwóch kadencji, począwszy od 2009 roku, w Trybunale zasiada profesor Marek Safjan. Jego kadencja upłynie w październiku tego roku.

O sprawę wyboru jego następcy Rzecznik Praw Obywatelskich pytał już premiera w grudniu 2020 roku. Chodzi o przedstawienie kryteriów i procedury, które zdecydują o wyborze nowego kandydata.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi Pana Premiera na moje wystąpienie przekazane w trybie art. 16 ust. 1 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Zwracam się dlatego ponownie z uprzejmą prośbą o rozważanie moich uwag zawartych w nim, ustosunkowanie się do nich oraz poinformowanie mnie o kształcie i przebiegu procedury nominacji polskiej kandydatury do TSUE" - napisał Adam Bodnar w liście do premiera datowanym na 11 marca.

ZOBACZ LIST RPO DO PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

Profesor Marek Safjan
Profesor Marek Safjan
Źródło: TVN24

RPO: procedura konkursowa najwłaściwszą ścieżką wyboru

Jak poinformowano na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, w korespondencji z premierem Bodnar wskazywał, że jego zdaniem najbardziej właściwą ścieżką wyboru kandydata na stanowisko sędziowskie w TSUE wydaje się procedura konkursowa.

"Niemniej, aby mogła spełnić swoją rolę, wybór kandydata musi opierać się na jasnych, obiektywnych kryteriach merytorycznych oraz odbywać się według rzetelnych reguł proceduralnych. Wyłonienie kandydatury w tak przeprowadzonym konkursie będzie podstawą gwarancji niezawisłości i bezstronności przyszłego sędziego" - dodano.

W komunikacie czytamy, że rzecznik podkreślił kluczowe znaczenie rzetelności procesu nominacyjnego. "Umożliwi to uzyskanie pozytywnej opinii o kandydaturze ze strony unijnego komitetu oceniającego osoby zgłaszane przez państwa UE, a potem akceptację ze strony rządów pozostałych państw członkowskich Unii, którzy mianują sędziów TSUE za wspólnym porozumieniem" - wskazano.

Jak przypomniało Biuro RPO, sędziowie Trybunału Sprawiedliwości orzekają o prawach, które podmioty prywatne wywodzą z prawa Unii. "Pola działania TSUE i RPO w części zachodzą na siebie, stąd naturalne i uzasadnione jest zainteresowanie RPO, aby na stanowisko sędziego Polska wskazała osobę posiadającą autorytet niezbędny do pełnienia tej funkcji, spełniającą najwyższe wymogi osobiste, posiadającą dogłębną wiedzę o prawie Unii, konieczną do rozstrzygania skomplikowanych zagadnień prawnych" - napisano.

Czytaj także: