Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na RPO
Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na RPOTVN24
wideo 2/16
Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na RPOTVN24

Adam Bodnar wciąż nie ma następcy na urzędzie Rzecznika Praw Obywatelskich. Debata w Senacie nad wyrażeniem zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na to stanowisko trwała ponad trzy godziny. Wkrótce potem odbyło się głosowanie. Kandydaturę odrzucono. 

Posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Prawo Obywatelskich w kwietniu wybrał Sejm. Aby mógł on objąć to stanowisko, musiał uzyskać poparcie Senatu. W czwartek w Senacie odbyła się ponad trzygodzinna debata w tej sprawie. Później w głosowaniu Senat nie wyraził zgody na powołanie Wróblewskiego na ten urząd.

OGLĄDAJ CAŁĄ DEBATĘ I GŁOSOWANIE W SENACIE W INTERNECIE W TVN24 GO

Głosowało 99 senatorów. 48 było za, przeciw 49. Wstrzymały się dwie osoby.

Wszystkich 48 senatorów należących do klubu PiS głosowało i opowiedziało się za Wróblewskim. Z 42 osób w klubie Koalicji Obywatelskiej głosowało 41, wszyscy oni byli przeciw. Nie głosował Robert Dowhan. W trzyosobowym klubie PSL-Koalicja Polska głosowali wszyscy. Przeciw byli Ryszard Bober i Michał Kamiński, natomiast Jan Filip Libicki wstrzymał się od głosu.

Tworzący klub Lewicy Wojciech Konieczny i Gabriela Morawska-Stanecka głosowali przeciw. W trzyosobowym kole senatorów niezależnych przeciw byli Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz. Lidia Staroń wstrzymała się od głosu. Senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski zagłosował przeciw. Tak samo postąpił senator koła parlamentarnego Polska 2050 Jacek Bury.

Było to czwarte podejście do wyboru nowego RPO, które - tak, jak wszystkie poprzednie - zakończyło się niepowodzeniem.

Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na RPO
Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na RPOTVN24

"To był bardzo dla mnie też inspirujący czas"

Po głosowaniu Wróblewski zabrał głos przed senatorami. Zwracając się do nich, podziękował "za wiele spotkań, rozmów", które z senatorami odbył w ostatnich tygodniach.

- To był bardzo dla mnie też inspirujący czas. Mam nadzieję, że Senat w kolejnym podejściu wyrazi zgodę i powoła Rzecznika Praw Obywatelskich dlatego, że jest to ważna funkcja. Duża odpowiedzialność i wielka strata dla obywateli, jeśli instytucja nie może normalnie działać – powiedział poseł PiS.

"Niestety zwyciężyły partyjne uprzedzenia"

Później po wyjściu z sali Senatu w rozmowie z dziennikarzami także odniósł się do wyników głosowania. – Niestety zwyciężyły partyjne uprzedzenia i nie udało się dokonać wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział. - Widzimy, że ten klincz partyjny trwa. Myślę, że ze szkodą dla obywateli – dodał.

- Pozostaje życzyć parlamentowi, a w szczególności Senatowi, żeby za kolejnym podejściem ten rzecznik został wybrany - podkreślił Wróblewski. Zauważył, że jest teraz czas na wskazanie przez Sejm nowego kandydata. Ocenił także, że ponieważ inna jest większość w Sejmie, a inna w Senacie, ten wybór jest "związany z dużym problemem".

Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy kandydatem na RPO mogłaby być senator niezależna Lidia Staroń. - To jest kompetencja kierownictwa PiS, aby wysunąć kandydata – ocenił Wróblewski.

Wróblewski: niestety zwyciężyły partyjne uprzedzenia
Wróblewski: niestety zwyciężyły partyjne uprzedzenia TVN24

"Chciałbym zasugerować, że to jest jedyna droga"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki komentując wyniki głosowania mówił że "Senat w swojej zbiorowej mądrości uznał, że pan poseł Bartłomiej Wróblewski nie może zostać zaakceptowany". Dodał, że senatorowie uznali, tak jak w przypadku Piotra Wawrzyka, iż "nie mogą udzielić rekomendacji kolejnemu partyjnemu kandydatowi".

- Dali bardzo jasny sygnał, aby ugrupowania sejmowe, zarówno opozycyjne, jak i sprawujące władze podjęły w końcu dialog i próbę wypracowania kandydata kompromisowego, który byłby do zaakceptowania dla obu stron - podkreślił Grodzki.

- Nie chcę apelować, nie chcę prosić, ale chciałbym zasugerować, że to jest jedyna droga do tego, abyśmy wybrali Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie służył obywatelom, a nie partii rządzącej, partii opozycyjnej czy innym siłom – przekonywał.

- Oczekujemy na propozycję kandydata, który będzie zaakceptowany w Sejmie szerzej, niż tylko przez jedną stronę sceny politycznej i który zyska wtedy zapewne łatwo akceptację w Senacie - powiedział marszałek Grodzki.

Jedynym senatorem, który nie wziął udziału w głosowaniu był Robert Dowhan z Koalicji Obywatelskiej, który uczestniczył w posiedzeniu zdalnie. - Będziemy to bardzo mocno wyjaśniać, możemy to obywatelom obiecać. Krótko przed głosowaniem mówił, że będzie głosował - powiedział szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki, pytany o przyczyny absencji senatora.

"Nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji"

Przed głosowaniem Wróblewski odpowiadał między innymi na pytania senatorów. Jednym z nich było pytanie o kwalifikacje do sprawowania funkcji i jej wizję. - Jestem przygotowany merytorycznie z racji wykształcenia, pracy zawodowej oraz doświadczenia społecznego w służbie drugiemu człowiekowi. Jestem osobą pracowitą, konsekwentną i niezależnie myślącą – mówił.

Bartłomiej Wróblewski przemawia przed senatorami
Bartłomiej Wróblewski przemawia przed senatoramiTVN24

Poseł przybliżył także swoje wykształcenie, dorobek naukowy i zawodowy. Podkreślał, że od prawie dwudziestu lat wykłada prawo konstytucyjne i prawa człowieka oraz że jest autorem trzech książek.

Wróblewski mówił również, że jako RPO chce nieść pomoc ludziom najsłabszym i dotkniętym przemocą. Mówił w tym kontekście między innymi o osobach chorych, niepełnosprawnych, seniorach, więźniach, bezdomnych oraz dzieciach. - Solennie deklaruję, że nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji, że będę stawał po stronie obywateli – powiedział Wróblewski.

Wróblewski: chciałbym trzymać się możliwie blisko konstytucyjnego zadania
Wróblewski: chciałbym trzymać się możliwie blisko konstytucyjnego zadaniaTVN24

Kandydat zwracał się do senatorów, stwierdzając, że "dziś państwa zadaniem jest przerwanie pata z wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich, wyjście z partyjnego klinczu".

Wróblewski: dziś państwa zadaniem jest przerwanie pata w sprawie wyboru RPO, wyjście z partyjnego klinczu
Wróblewski: dziś państwa zadaniem jest przerwanie pata w sprawie wyboru RPO, wyjście z partyjnego klinczuTVN24

Wróblewski: chciałbym, aby biuro Rzecznika było różnorodne

Zapewnił, iż jeśli zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich chciałby, aby biuro Rzecznika było "różnorodne środowiskowo oraz światopoglądowo". - Zapraszam państwa do tego, aby współkształtować to biuro, wskazać dwie osoby, które byłyby gwarantem, że państwa punkt widzenia będzie respektowany – mówił. Dodał także, że chciałby, aby rzecznik praw rolników był z urzędu jednym z zastępców RPO oraz by drugi z zastępców był odpowiedzialny za sprawy społeczne i obywatelskie.

"Ten proces powinien być pogłębiony"

Senatorowie przed debatą zadawali pytania kandydatowi. Pytali Wróblewskiego między innymi o telewizję państwową. Poseł PiS odparł, że "przez wiele lat mieliśmy w Polsce gigantyczną nierównowagę medialną". - Mieliśmy trzy duże telewizje, trzy duże portale internetowe, dwa duże radia i wszystkie one miały taki bardzo jednolity przekaz światopoglądowy i ideowy. Dobrze się stało, że w ostatnich latach doszło do pewnej pluralizacji, uważam, że ten proces powinien być pogłębiony – ocenił.

Był również pytany o jego podpis pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Wróblewski wskazywał, że prawo do życia jest najbardziej podstawowym prawem człowieka zapisanym w konstytucji. Jak dodał, państwo musi chronić każdego człowieka bez względu na stan jego zdrowia. - Nie możemy odwracać oczu od tego, że w Polsce ginęły tysiące dzieci chorych i niepełnosprawnych, one też miały prawa konstytucyjnej. I one były osobami spośród najsłabszych najsłabszymi – po pierwsze dzieci, po drugie nienarodzone, po trzecie niepełnosprawne – mówił Wróblewski.

"To samo w sobie przekreśla pana jako kandydata kompromisu na RPO"

Po serii pytań i odpowiedzi później poszczególni senatorowie zabrali głos w dyskusji. Podczas debaty Sławomir Rybicki (KO), zwracając się do posła PiS, powiedział, że reprezentuje "partię władzy, która siłą łamie zasady wolności zgromadzeń, uruchamiając cały aparat państwa, represji, by nękać i ścigać protestujących na ulicach polskich miast, w tym bezbronne kobiety, stające często w obronie praw i wolności obywatelskich".

Senator Rybicki: odrzucając kandydaturę Wawrzyka mówiliśmy, że nie ma naszej zgody na wybór polityka partii rządzącej
Senator Rybicki: odrzucając kandydaturę Wawrzyka mówiliśmy, że nie ma naszej zgody na wybór polityka partii rządzącejTVN24

Wypowiadał się także Aleksander Pociej (KO). - Mimo iż mam od pana zupełnie inne poglądy w sprawie aborcji, to nie tu upatrywał będę pana największą słabość. Aczkolwiek już to samo w sobie przekreśla pana jako kandydata kompromisu na RPO, broń Boże nie jako człowieka. Bo każdy z nas może mieć jakieś poglądy i ich bronić – stwierdził.

- Jako prawnika, co innego mnie boli. Ten wasz poselski wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji pani Przyłębska przetrzymała kilka lat. (..) Patrzę na to jako prawnik i państwowiec. Co pan zrobił, żeby wskazać, że Trybunał Konstytucyjny może co prawda składać się z różnych sędziów prawicowych, lewicowych, centrowych, ale nie powinien składać się z drukarzy poleceń? (…) Nic pan nie zrobił – mówił dalej.

- Nie pamiętam pana wystąpień żądających zdyscyplinowania pani Przyłębskiej ani nawołujących do prawidłowego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego – dodał senator.

Senator Pociej: to samo w sobie przekreśla pana jako kandydata kompromisu na RPO
Senator Pociej: to samo w sobie przekreśla pana jako kandydata kompromisu na RPOTVN24

"Był pan autorem wniosku, który doprowadził do ogromnego konfliktu"

Marek Borowski (KO) zarzucił Wróblewskiemu, że nie potrafi wznieść się poza polityczny gorset i jako ważny poseł PiS był autorem, współautorem czy sprawozdawcą wielu ustaw, które kształtując wymiar sprawiedliwości łamały konstytucję. - Pan jest za to bezpośrednio odpowiedzialny, pan wielokrotnie przekonywał, podawał argumenty. Można powiedzieć, był pan heroldem tej zmiany, która już w cudzysłowie jest nazywana dobrą zmianą – podkreślił Borowski. Jak ocenił, Wróblewski ma wiele zalet, ale na RPO się nie nadaje.

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska) powiedział, że nie może zaakceptować Wróblewskiego jako kandydata na RPO, bo zmusiłby go do walki z systemem, który współtworzył. - A byłoby to w moim przekonaniu nieeleganckie wobec pana i nieskuteczne z punktu widzenia funkcji, którą powinien pan sprawować jako właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich – mówił Kamiński.

Senator Borowski o kandydaturze Wróblewskiego na RPO
Senator Borowski o kandydaturze Wróblewskiego na RPOTVN24

Również senator Krzysztof Brejza (KO) nawiązał do wyroku TK Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji. - Nikt nie wywołał tak głębokiego konfliktu społecznego i tak wielkich protestów jak pan – powiedział, zwracając się do Wróblewskiego.

- Pan rozpoczął od pięknych słów, że chce pan budować mosty. Panie pośle, przy pomocy trotylu mostów żadnych się nie wybuduje – mówił dalej Brejza. - Był pan autorem wniosku, który doprowadził do ogromnego konfliktu, który widzieliśmy na wielu ulicach polskich miast. Konfliktu, który niesie za sobą pana wniosek i daleko idące konsekwencje dla kobiet – powiedział senator KO.

Pęk: Wróblewski przywróci temu urzędowi należną mu powagę

Marek Pęk (PiS) powiedział, że celem Senatu jest "torpedowanie wszystkiego, co wychodzi z Sejmu". - Jesteście opozycją totalną i tego nic nie zmieni, ale Polacy to widzą – mówił.

Ocenił, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar "był najbardziej jednostronnym, zideologizowanym i upolitycznionym rzecznikiem w historii polskiej demokracji". - Sprzyjaliście mu i podsycaliście jego zachowania tu w Senacie. W Senacie Adam Bodnar był tak naprawdę dodatkowym senatorem KO – mówił Pęk. - Jesteście ostatnim środowiskiem, które powinno mówić o standardach, jakie powinien reprezentować Rzecznik Praw Obywatelskich – dodał.

Jego zdaniem Wróblewski posiada "wszystkie cechy, które predestynują go do tego, aby być niezależnym i niezawisłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich". - Jestem głęboko przekonany, że takim rzecznikiem będzie i przywróci temu urzędowi należną mu powagę – powiedział Pęk.

Senator Jan Maria Jackowski o kandydaturze Wróblewskiego na RPO
Senator Jan Maria Jackowski o kandydaturze Wróblewskiego na RPOTVN24

Inny senator PiS Jan Maria Jackowski zwracał uwagę, że nawet przeciwnicy powołania Wróblewskiego nie kwestionują jego bardzo dobrego przygotowania prawniczego, wykształcenia, a także odwagi. Przejawem tej odwagi, mówił Jackowski, było złożenie w TK wniosku o zakazie aborcji ze względu na wady płodu, bo spotkała za to Wróblewskiego olbrzymia fala hejtu.

Jackowski przypomniał też, że Wróblewski jest zdobywcą korony Himalajów. - Trzeba mieć hart, odwagę, samozaparcie i szczególne cechy osobowości, żeby podejmować takie wyzwania – przekonywał senator PiS.

Bezskuteczne głosowania nowego RPO

Wybór nowego RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej stwierdził, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny.

Bartłomiej Wróblewski w Senacie Senat TV

Parlament wcześniej trzykrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Teraz po raz czwarty nie udało się wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Autorka/Autor:akr/kab, rzw, adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Jestem prezydentem Stanów Zjednoczonych, jestem kandydatem Partii Demokratycznej i pozostaję w wyścigu" do Białego Domu - wpis o takiej treści pojawił się w piątek w mediach społecznościowych Joe Bidena. Amerykański przywódca pojawił się tego dnia w stanie Wisconsin i uczestniczył w wiecu. Rano udzielił też wywiadu stacji ABC News. Ta ma go opublikować jeszcze w piątek wieczorem, a więc w nocy czasu polskiego.

Joe Biden: pozostaję w wyścigu

Joe Biden: pozostaję w wyścigu

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Władze w Budapeszcie nagle odwołały spotkanie ministrów spraw zagranicznych Węgier i Niemiec. Resort niemieckiej dyplomacji wyraził "zdumienie" tym zachowaniem.

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Źródło:
Reuters, PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Temperatura w weekend w cieniu sięgnie nawet 32 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najpierw musimy się zastanowić nad odpowiedzialnością samego ministra sprawiedliwości, ale być może w tym kontekście także premiera - powiedział o Zbigniewie Ziobrze i Mateuszu Morawieckim w specjalnym wydaniu programu "#BezKitu" w TVN24 obecny szef resortu Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do kwestii badania nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości i odpowiedzialności za tę aferę członków poprzedniego rządu. Zaznaczył, że list Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry ujawniony w ostatnich dniach "ma szczególne znaczenie" i był jedną z podstaw dla przygotowania wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Źródło:
TVN24

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wyniku eksplozji butli z helem w samochodzie w Limie, stolicy Peru - informują lokalne media. Sprawę bada policja. Butle z helem są używane do napełniania balonów.

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Źródło:
expreso.com, larepublica.pe

W niektórych miejscowościach gminy Krośnice w województwie dolnośląskim woda nie nadaje się do spożycia - poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu. Można ją wykorzystywać jedynie w celach sanitarnych. W próbkach zaobserwowano przekroczenie parametru mikrobiologicznego, czyli liczby bakterii grupy coli.

Bakteria coli w gminie Krośnice. Woda nie nadaje się do spożycia

Bakteria coli w gminie Krośnice. Woda nie nadaje się do spożycia

Źródło:
PAP

Podzielić zachodnie społeczeństwa i "zaszczepić strach" - tak wygląda obecny plan Rosji i jej najnowszej odsłony wojny informacyjnej prowadzonej przeciwko demokracji. Dziennikarze portalu The Insider i tygodnika "Der Spiegel" dotarli do dokumentów rosyjskiej agencji wywiadu zagranicznego (SWZ FR). Wynika z nich, że Rosjanie skupiają się na publikowaniu fałszywych informacji i podszywają się pod radykalne europejskie i ukraińskie siły polityczne. 

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Źródło:
PAP

- To sytuacja bez precedensu - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Śmiszek (Lewica), komentując doniesienia o naciskach wywieranych przez Mateusza Morawieckiego na włoską premier Giorgię Meloni. - Działanie premiera Morawieckiego jest działaniem antypaństwowym, co jest zawstydzające dla byłego premiera - stwierdził Michał Kobosko (Polska 2050).

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

Źródło:
TVN24

Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - zapowiedział w "Tak jest" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Chodzi o orzeczenie NSA z czerwca stwierdzające, że decyzja byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Sąd rejonowy umorzył postępowanie w sprawie nastolatka, który na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy wepchnął pod tramwaj 15-letnią Emilię.

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

Źródło:
tvn24.pl, Radio PiK

Z powodu pożarów, do których dochodzi w całej Kalifornii, 30 tysiącom mieszkańców tego amerykańskiego stanu nakazano ewakuację. Wysoka temperatura utrudnia walkę z ogniem. W piątek blisko połowa mieszkańców USA była objęta ostrzeżeniami związanymi z upałami.

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Źródło:
PAP, Reuters

Tajwańskie ministerstwo obrony wykryło w piątek nagły wzrost aktywności chińskiej armii wokół wyspy. W ciągu nieco ponad trzech godzin odnotowano 26 samolotów wojskowych, w tym J-16. Premier Cho Jung-tai apelował wcześniej do Chin o nieeskalowanie napięć w Cieśninie Tajwańskiej.

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Źródło:
PAP

Zakończony w czwartek szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy miał być świadectwem globalnego współdziałania Chin i Rosji. Jednak Azja Środkowa, gdzie szczyt się odbył, doświadcza właśnie czegoś zupełnie innego: bezlitosnego zastępowania Rosji przez Chiny. Słabnący Kreml traci znaczenie w tym ważnym dla siebie regionie, dawniej części ZSRR, a o przejęcie jego roli starają się już nie tylko Chiny.

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Źródło:
tvn24.pl

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska nauczycielka, która wykorzystywała seksualnie dwóch nieletnich uczniów, a z jednym z nich zaszła w ciążę, usłyszała wyrok sześciu i pół roku więzienia. Sędzia podczas rozprawy mówiła o "celowym przekroczeniu granic właściwego postępowania". Jeden z pokrzywdzonych odczytał w sądzie oświadczenie.

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Włoskie media informują o wypadku w górach w okolicach miejscowości Calasca Castiglione w Piemoncie. Nie żyje 41-latka, która najpierw przypadkiem zaczepiła o elementy kolejki linowej, a pociągnięta przez nią runęła 100 metrów w dół.

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Źródło:
La Stampa, Corriere della Sera

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl
Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wakacje na greckiej wyspie, w malowniczym regionie Włoch, a może w hotelu Drakuli? W ofercie platformy Max nie brakuje filmów w sam raz na letni wieczór. Co warto obejrzeć?

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Źródło:
tvn24.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl