Kongres rodziców dzieci LGBTQIA+. "Państwo jest osiłkiem popychającym nasze dzieci"

Źródło:
TVN24
II Kongres Rodziców Osób LGBTQIA+ we Wrocławiu. "Wydarzenie, które nam daje siłę"
II Kongres Rodziców Osób LGBTQIA+ we Wrocławiu. "Wydarzenie, które nam daje siłę""Fakty" TVN
wideo 2/3
II Kongres Rodziców Osób LGBTQIA+ we Wrocławiu. "Wydarzenie, które nam daje siłę""Fakty" TVN

- Jeżeli jakiś osiłek popycha moje dziecko w szkole, to ja muszę reagować. Dzisiaj takim osiłkiem, popychającym nasze dzieci, jest państwo - mówiła w sobotę Kinga Tarkiewicz, współorganizatorka trwającego we Wrocławiu Kongresu Rodziców Osób LGBTQIA+. W wydarzeniu biorą udział osoby z całej Polski. Jest tam także Piotr Jacoń - dziennikarz TVN24. Jak podkreślają aktywiści, kongres jest okazją do "zdobywania przez rodziców wiedzy i informacji na temat sytuacji ich tęczowych dzieci, przez co mogą jeszcze lepiej rozumieć ich potrzeby".

We Wrocławiu w dniach 26-28 maja odbywa się II edycja Kongresu Rodziców Osób LGBTQIA+. W trzydniowym wydarzeniu biorą udział osoby z całej Polski. Celem imprezy jest, jak wskazują organizatorzy ze Stowarzyszenia My, Rodzice i Fundacji Równik Praw, jest "stworzenie osobom rodzicielskim osób LGBTQIA+ przestrzeni do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń i budowania lokalnych sieci wsparcia i działań aktywistycznych".

Aktywiści zaznaczają, że dzięki udziałowi w kongresie rodzice mogą zdobywać wiedzę "na temat sytuacji ich tęczowych dzieci, przez co mogą jeszcze lepiej rozumieć ich potrzeby".

Kongres Rodziców Osób LGBTQIA+ we WrocławiuTVN24

Jacoń: moim największym lękiem było poczucie, że jesteśmy sami

W wydarzeniu bierze udział między innymi dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń, ojciec córki, która jest osobą transpłciową, autor książki "My, trans", a także autor reportaży: "Wszystko o moim dziecku", "Wszystko o moim życiu", "Wszystko o moim życiu. Kacper" i "Wszystko o moim państwie".

- Kiedy dowiedziałem się, że jestem jednym z "takich" rodziców, moją największą bolączką, lękiem, strachem i przyczynkiem do łez było poczucie, że jesteśmy sami. Że na kanapie, na której siedzieliśmy z żoną, kiedy nasza córka się wyoutowała, jesteśmy tylko we dwoje. Że nikt nie ma tak jak my. Jak się przyjeżdża na takie wydarzenia jak kongres rodziców, to nagle widzi się innych rodziców, rozmawia się z nimi, słyszy się ich historie, które są często bardzo podobnymi do naszych. I wtedy jest nam (...) tylko silniej. To znaczy nasz głos jest silniejszy - mówił w sobotę dziennikarz dziennikarz.

Czytaj też: Ambasadorowie o prawach społeczności LGBTQI+ w Polsce. "Macie nasze wsparcie"

Piotr Jacoń podkreślił, że kongres jest ważny również dlatego, że pokazuje, iż "rozmowa o osobach LGBTQ+ to (...) rozmowa także o ich bliskich". - To jest rozmowa o większym gronie. Jeżeli osób homoseksualnych w społeczeństwie jest 5-10 procent, to (...) wokół każdej z tych osób jest matka, ojciec, rodzeństwo, kuzyn, babcia, dziadek, znajomi, przyjaciele i wokół tej jednej osoby robi się już spory tłum - zaznaczył dziennikarz, który na kongresie poprowadził między innymi spotkanie z przedstawicielami świata mediów.

Państwo jako "osiłek popychający dzieci"

Współorganizatorka kongresu, Kinga Tarkiewicz, podkreśliła w rozmowie z TVN24, że dzięki tej inicjatywie rodzice mogą "pobyć trochę w swojej wspólnocie" bez konieczności tłumaczenia innym, "co te literki znaczą (LGBTQIA+ - red.) i dlaczego jesteśmy tęczowi".

- Ludzie nie wiedzą. Ludzie wyciągają ten temat w sferę ideologiczną, a my chcemy pokazać (...), że jesteśmy rodzinami takimi samymi jak każda rodzina w Polsce. I to, że mamy tęczę w domu, powoduje, że jesteśmy jeszcze fajniejsi - powiedziała Tarkiewicz.

Aktywistka zaznaczyła, że inicjatywy takie jak kongres we Wrocławiu dają rodzicom siłę do bronienia swoich dzieci. - Jeżeli jakiś osiłek popycha moje dziecko w szkole, to ja muszę reagować. Dzisiaj takim osiłkiem, popychającym nasze dzieci, jest nasze państwo. Po prostu musimy bronić naszych dzieci i to robimy - oceniła Tarkiewicz.

Czytaj też: Polska ostatnia w Unii Europejskiej. Opublikowano Tęczowy Ranking ILGA-Europe 2023

- Bardzo się cieszę, że są takie spotkania. Jestem pierwszy raz na kongresie dla rodziców (...), jest to dla mnie miejsce, w którym mogę czuć się szczęśliwa, spokojna, a przede wszystkim bezpieczna - przyznaje w rozmowie z TVN24 pani Jolanta. O tym, że jej syn jest osobą transpłciową, dowiedziała się, gdy ten wysłał jej z rana filmik z coming outem. - Bał się mojej reakcji (...), czy go nie odrzucę - dodaje pani Jola.

Pani Justyna, mama transpłciowego Tomka, przyznaje z kolei, że początkowo miała problem, by przyzwyczaić się do nowych zaimków i imienia. - Zdążyłam się już oswoić z tą sytuacją (...). Mam syna i tyle. Powiedziałam mu, że zawsze był, jest i będzie moim dzieckiem. Nie miałam z tym problemu - dodała.

Podczas wydarzenia rodzice brali udział w szeregu spotkań, między innymi "Jakie jest prawo dla LGBTów", w którym prelegentami byli sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu i zastępca rzecznika praw obywatelskich Valeri Vachev. Rodzice byli gośćmi spotkania poświęconego aktywizmowi, mogli też przysłuchać się rozmowie dziennikarzy o tym, jak media informują i jak powinny informować o osobach LGBTQIA+.

Patronem medialnym wydarzenia jest TVN24.

Autorka/Autor:bp/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Joe Biden w piątek ponownie dał odpór głosom wzywającym go do wycofania swojej kandydatury z wyborów. "Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu. Pokonam go przy urnie wyborczej"- oświadczył. Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym tygodniu wznowi kampanię wyborczą po tym, jak w środę musiał ją przerwać z powodu zakażenia COVID-19.

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec – przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Niemieckie MSZ przekazało, że Berlin pozostaje w intensywnym kontakcie z władzami w Mińsku w sprawie jego losu.

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Źródło:
PAP, Reuters

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Na terenie budowy przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Źródło:
PAP

W miejscowości Dąbrowa Zielona (woj. śląskie) przypadkowy świadek natknął się na ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Miejsce znalezienia ciała znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym trzy lata temu doszło do potrójnego zabójstwa. O tę zbrodnię podejrzany jest poszukiwany do dzisiaj Jacek Jaworek. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki poszukiwanego Jacka Jaworka - poinformował rzecznik częstochowskiej prokuratury. Jak ustaliła nieoficjalnie TVN24 w miejscu, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny, miała pojawić się siostra poszukiwanego Jacka Jaworka. Natomiast według nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl kaliber broni, z której mężczyzna miał odebrać siebie życie, pasuje do tego, z której dokonano morderstw trzy lata temu.

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl
Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wspólne białorusko-chińskie ćwiczenia wojskowe z zakresu "działań antyterrorystycznych", prowadzone od 9 lipca do piątku w okolicach Brześcia na Białorusi, obejmowały między innymi scenariusz odbijania portu lotniczego - przekazała chińska armia.

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Marcin Romanowski najpierw szukał kruczków prawnych, żeby wyprowadzać publiczne pieniądze w ramach Funduszu Sprawiedliwości, a dzisiaj szuka kruczków prawnych, żeby uniknąć odpowiedzialności - mówił w programie "#BezKitu" w TVN24 poseł Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska), odnosząc się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości. Poseł Michał Wawer z klubu Konfederacji stwierdził, że Romanowski powinien wytłumaczyć się przed sądem, ale powinien odpowiadać z wolnej stopy.

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

Źródło:
TVN24

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski, były sekretarz generalny tej partii, zrzekł się immunitetu. Jako pełnomocnik wyborczy PiS ma odpowiadać za nieusunięcie plakatów kandydatów tej partii po wyborach parlamentarnych.

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii zapadł wyrok po nieumyślnym spowodowaniu śmierci 11-letniej dziewczynki. 34-letnia Jesmin Akter została skazana za to, że nielegalnie sprowadziła truciznę z Włoch i rozrzuciła ją w swoim mieszkaniu, chcąc pozbyć się z niego pluskiew. Powstały gaz rozprzestrzenił się do okolicznych mieszkań i spowodował śmierć dziecka.

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Źródło:
"Guardian", "Telegraph"

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Na Bali doszło do wypadku śmigłowca turystycznego. Służby przekazały, że choć maszyna się rozbiła, to wszystkie osoby obecne na pokładzie przeżyły zdarzenie.

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Źródło:
ABC News, Jakarta Post

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Jeśli pilnie nie zostaną wdrożone odpowiednie działania, w wyniku rozprzestrzeniania się opornych na leki pasożytów wywołujących malarię zagrożone będą miliony istnień ludzkich - przestrzegają naukowcy w opublikowanym w czwartek w "Science" artykule.

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Źródło:
BBC, tvn24.pl
"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Oznaczony pojazd organizacji humanitarnej World Central Kitchen został trafiony rosyjskim ładunkiem wybuchowym wystrzelonym z drona w pobliżu Ołeksandriwki w Ukrainie. W środku był tylko kierowca, któremu, jak przekazała WCK, nic się nie stało. Według Pawła Szota to Polak.

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW
"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl