Kiedy stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie Kamińskiego i Wąsika? "Raczej w tygodniach niż w miesiącach"

Źródło:
TVN24
Rudzińska-Bluszcz o sprawie Wąsika i Kamińskiego: zdajemy sobie sprawę w ministerstwie, jak pilna jest to kwestia
Rudzińska-Bluszcz o sprawie Wąsika i Kamińskiego: zdajemy sobie sprawę w ministerstwie, jak pilna jest to kwestiaTVN24
wideo 2/6
Rudzińska-Bluszcz o sprawie Wąsika i Kamińskiego: zdajemy sobie sprawę w ministerstwie, jak pilna jest to kwestiaTVN24

Zdajemy sobie sprawę w ministerstwie, jak pilna jest to kwestia - mówiła w "Faktach po Faktach" o sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika Zuzanna Rudzińska Bluszcz. Wiceminister sprawiedliwości mówiła w programie także o zarobkach w Prokuraturze Krajowej i Funduszu Sprawiedliwości.

Gościem Piotra Kraśki w czwartkowym wydaniu "Faktów po Faktach" w TVN24 była wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która pytana była o sytuację prawomocnie skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

W ubiegły czwartek prezydent Andrzej Duda zdecydował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec polityków PiS. Zwrócił się też do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara, by zawiesił wykonywanie kary i zwolnił ich z aresztu na czas postępowania ułaskawieniowego. - Prawo jest jasne. Pan Wąsik i pan Kamiński przestali być posłami w dniu wydania prawomocnego wyroku 20 grudnia 2023 roku - przypomniała Rudzińska-Bluszcz.

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24: Politycy PiS: "panowie Kamiński i Wąsik są nadal posłami". Nie, już nie są

Pytana, na jakim etapie jest procedura ułaskawieniowa, wiceminister odparła, że "na biurku pana prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości leży kilkadziesiąt akt, w tym kilkanaście tomów akt niejawnych w sprawie karnej". - Teraz pan prokurator generalny analizuje te akta, żeby wydać stanowisko i skierować je wraz z aktami do pana prezydenta - wyjaśniła. Zaznaczała, że "to jest kilkadziesiąt tomów akt".

- Zdajemy sobie sprawę w ministerstwie, jak pilna jest to kwestia. Pan prokurator generalny analizuje te akta. Oczywiście nie całość akt wymaga przeczytania od deski do deski, ale w najkrótszym możliwym czasie to stanowisko zostanie wydane i dołączone wraz z aktami i przekazane do pana prezydenta - mówiła.

Dopytywana, kiedy się to stanie, Rudzińska-Bluszcz uprzedzała, że kwestia ta leży w kompetencjach prokuratora generalnego. - Więc nawet nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że to będzie najszybciej jak to będzie możliwe. Raczej w tygodniach niż w miesiącach - powiedziała.

Zarobki w Prokuraturze Krajowej. "Zaskakujące, powiedziałabym nawet porażające"

Wiceminister pytana była także o udostępnione przez prokurator Ewę Wrzosek zestawienie zarobków byłego prokuratora krajowego i zastępców prokuratora generalnego, którzy - poza Robertem Hernandem - zostali powołani przez Zbigniewa Ziobrę. Z informacji wynika między innymi, że były prokurator krajowy Dariusz Barski zarobił przez niecałe dwa lata blisko milion złotych brutto. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Milion w niespełna dwa lata dla Barskiego. Zarobki w Prokuraturze Krajowej

- Rzeczywiście te kwoty były dla mnie zaskakujące, bym powiedziała nawet porażające, a nawet bardziej porażające, jak zostały zestawione z zarobkami prokuratorów rejonowych, w których 99 procent śledztw jest prowadzonych. To są zarobki najwyżej 16 tysięcy brutto miesięcznie - przyznała.

Przypomniała przy tym, że "śledztwa prowadzone w sprawach zwykłych obywateli, w znakomitej większości, prowadzone są na najniższych szczeblach prokuratury". - I to ci prokuratorzy wykonują gros pracy dla obywateli - zaznaczyła.

Rudzińska-Bluszcz o zarobkach w Prokuraturze Krajowej. "Zaskakujące, powiedziałabym nawet porażające"
Rudzińska-Bluszcz o zarobkach w Prokuraturze Krajowej. "Zaskakujące, powiedziałabym nawet porażające"TVN24

"Rozpoczęliśmy kontrolę wewnętrzną Funduszu Sprawiedliwości". Utworzone zostaną dwa zespoły

W rozmowie zapytano także o wydatkowanie środków z Funduszu Sprawiedliwości przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Jak wynika z danych resortu sprawiedliwości, niemal 130 organizacji dostało w ciągu siedmiu lat w ramach funduszu w sumie ponad 216 milionów złotych. Z kolei z innego wykazu resortu wynika, że tylko w ostatnich dwóch latach wypłacono prawie 140 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości 40 organizacjom na stworzenie Sieci Pomocy Pokrzywdzonym.

Zobacz także:

- Są to informacje również tak samo porażające, a nawet może i bardziej. Pamiętajmy, że to są środki publiczne. To są środki z Funduszu Sprawiedliwości, który jest funduszem celowym, powołanym po to, żeby służyć osobom w bardzo trudnej sytuacji: osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw, osobom, które opuszczają zakłady karne w ramach pomocy postpenitencjarnej - tłumaczyła wiceminister.

Tymczasem, jak przypomniała, jak wynika i ze śledztw dziennikarskich, i z raportu NIK-u, "wygląda na to, że te fundusze publiczne, nasze pieniądze, zostały przynajmniej w części wydawane na zupełnie inne cele". - Jesteśmy od miesiąca w Ministerstwie Sprawiedliwości. To, co musimy zrobić, to przede wszystkim ocenić, jaki jest stan bieżący w ogóle funduszu, a później rozpocząć dokładny audyt. I jesteśmy właśnie na tym etapie. Rozpoczęliśmy kontrolę wewnętrzną Funduszu Sprawiedliwości - poinformowała Rudzińska-Bluszcz.

Podkreśliła, że podmiotów dotowanych z funduszu jest 120, "jeżeli chodzi o same wypłaty w styczniu tego roku". - Te wypłaty zostały wstrzymane. Teraz zostają poddane dokładnej kontroli. Liczę na to, że jak ten audyt się skończy, część funduszy będzie można wypłacić podmiotom, które, jak mówiłam, służą ludziom, służą obywatelom. Będziemy się dalej zastanawiać, co robić z podmiotami, które te środki albo wydatkowały niewłaściwie, albo być może popełniały przestępstwa w wydawaniu tych środków publicznych - mówiła dalej.

Rudzińska-Bluszcz: rozpoczęliśmy kontrolę wewnętrzną Funduszu Sprawiedliwości
Rudzińska-Bluszcz: rozpoczęliśmy kontrolę wewnętrzną Funduszu Sprawiedliwości TVN24

Przekazała, że w tym celu Ministerstwo Sprawiedlwiości chce powołać "zespół prokuratorów, który oceni działania i zachowania osób odpowiedzialnych, czy przekroczyły swoje uprawnienia, czy nie dopełniły swoich obowiązków, czy została naruszona dyscyplina finansów publicznych".

- Z drugiej strony chcemy powołać również zespół społeczny, dotyczący Funduszu Sprawiedliwości, który zastanowi się, jak na przyszłość ten fundusz powinien być zorganizowany, tak żeby spełniał swoje cele, jak mają być ogłaszane konkursy, oferty, jak mają być powoływane komisje oceniające te oferty, jakie zasady transparentności przyjąć, żeby ten fundusz służył nam wszystkim, obywatelom i przede wszystkim osobom w potrzebie, który po to został powołany w 2012 roku - tłumaczyła wiceminister.

Piotr Schab "przekraczał swoją władzę"

Rudzińska-Bluszcz odniosła się również do informacji o wszczęciu przez resort sprawiedliwości procedury odwołania ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędziego Piotra Schaba. - Dobro wymiaru sprawiedliwości wymaga, żeby (procedura) zakończyła się odwołaniem - oceniła. Dodała, że Schab "przekraczał swoją władzę, zarówno jako rzecznik dyscyplinarny, jak i jako prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie". - Poza tym, w naszej ocenie, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, nie należy łączyć wysokiej funkcji administracyjnej w sądzie z funkcja rzecznika dyscyplinarnego - zaznaczyła.

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Biały Dom nie jest zadowolony z decyzji prezydenta Francji o zaproszeniu przedstawiciela Rosji na nadchodzące obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - pisze Politico. Ostro zareagował również szef jednej z komisji Izby Reprezentantów. Michael McCaul ocenił, że "to rozczarowujące", a "zaproszenie ma miejsce, gdy Rosja otwarcie grozi kolejną wojną światową".

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Źródło:
PAP

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

Gdzie jest burza? W sobotę 18.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w pięciu województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

W sobotę podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. stanął przed sądem specjalnym w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Sąd zdecydował o umieszczeniu podejrzanego w areszcie tymczasowym, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na dziś. Grozi mu nawet dożywocie.

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

Utrudnienia na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Doszło tam do pożaru autobusu. Jak informują służby, pasażerowie zdążyli bezpiecznie opuścić pojazd.

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Źródło:
tvn24.pl

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

- Jesteśmy nie do zatrzymania w walce o równość - powiedział europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń przed Marszem Równości w Krakowie. Dodał, że Lewica będzie walczyła o to, aby każda Polka czuła się w kraju bezpiecznie. Na czele Marszu szedł prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Źródło:
PAP

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl