Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział w środę, że projekt ustawy anty-TVN będzie rozpatrywany raczej na posiedzeniu Sejmu 11 sierpnia. Jak dodał, wcześniej musi odbyć się posiedzenie komisji. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk ocenił, że "jeśli PiS znajdzie większość dla tej ustawy", projekt może "pojawić się w każdej chwili".
Po zakończeniu środowego spotkania klubu parlamentarnego PiS jego szef i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki był pytany przez dziennikarzy o to, kiedy Sejm zajmie się ustawą anty-TVN. - Na tym posiedzeniu to już nie zdążymy. Raczej 11 (sierpnia - red.), a wcześniej oczywiście odbędzie się komisja - powiedział.
Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Babinetz (PiS) poinformował Polską Agencję Prasową, że posiedzenie komisji odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jak zaznaczył, dokładna data zostanie ustalona jeszcze w środę.
Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN
Terlecki dopytywany, czy zmiana jest spowodowana tym, że nie ma większości dla przegłosowania projektu, Terlecki odparł: "no jak?", wskazując, że inaczej nie udałoby się obronić ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Debata nad wnioskiem posłów KO w sprawie wotum nieufności dla ministra Czarnka ma się odbyć w środę wieczorem.
Wtórował mu rzecznik rządu Piotr Mueller. - Tam będzie widać większość, czy rząd ma większość. Jeżeli obroni własnego ministra, to znaczy że rząd ma większość - mówił.
"Jaki TVN tam, TVN to jest drobiazg w tym wszystkim"
Wicemarszałek Sejmu dopytywany o stanowisko koalicjanta PiS-u, Porozumienia, które zapowiedziało, że nie poprze tego projektu w tym kształcie, odparł: - Którego?
- Mówię o lex TVN - sprecyzowała dziennikarka. - Jaki TVN tam, TVN to jest drobiazg w tym wszystkim - odpowiedział szef klubu PiS.
Tomczyk: w momencie, gdy pojawi się większość, pojawi się i ustawa
Po obradach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów dziennikarze o dołączenie projektu ustawy anty-TVN do porządku obrad pytali też przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej Cezarego Tomczyka.
- W tej chwili nie ma takiej decyzji, jeśli chodzi o rozszerzenie porządku obrad o ten projekt. Ta sprawa trafi do komisji kultury i wtedy od jej przewodniczącego, jak ta ustawa będzie procedowana - powiedział.
- PiS w tej chwili nie ma pewności, czy ma dla tej ustawy większość, w związku z tym ta ustawa trafi na chwilę do komisyjnej zamrażarki, natomiast w momencie, gdy pojawi się większość, pojawi się i ustawa - ocenił.
Według niego projekt może "pojawić się w każdej chwili", a Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów mogą zmienić porządek nawet trwającego posiedzenia, "jeśli PiS znajdzie większość dla tej ustawy".
Rzecznik rządu: jestem przekonany, że jest większość, która jest w stanie przyjąć projekt
We wtorek politycy PiS wskazywali, iż plan zakłada, że Sejm zajmie się tym projektem jeszcze w tym tygodniu. - Na ten moment tak, takie są plany co do tej ustawy - mówiła wtedy rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
Jeszcze w środę rano rzecznik rządu Piotr Mueller w programie #RZECZoPOLITYCE w rp.pl powiedział, że "jest prawdopodobne", że ustawa anty-TVN zostanie przyjęta na trwającym posiedzeniu Sejmu. - Jestem przekonany, że jest większość, która jest w stanie przyjąć ten projekt na tym posiedzeniu Sejmu - mówił.
Pytany o zgłoszone do projektu poprawki, rzecznik rządu odparł, że na pewno "jest przestrzeń do dyskusji". - Ale to nie może być też tak, że odmawia się polskiemu parlamentowi możliwości regulowania spraw, które są elementem decyzji polskiego parlamentu, a nie jakiegokolwiek innego - powiedział.
Gowin: liczymy, że poprawka znajdzie poparcie naszych koalicjantów
W środę w Sejmie w rozmowie z dziennikarzami do projektu ustawy anty-TVN odniósł się wicepremier Jarosław Gowin. - Jest jasne, przedstawiliśmy poprawkę, liczymy, że znajdzie ona poparcie ze strony naszych koalicjantów, wtedy będziemy mogli tę ustawę poprzeć - powiedział.
Jak dodał, "bez poprawki Porozumienie od początku deklarowało, że naszych głosów za tą ustawą nie będzie".
Poprawka proponowana przez Porozumienie rozszerza krąg państw, z których podmioty gospodarcze mogę mieć większościowy udział w polskich mediach na kraje OECD, w tym Stany Zjednoczone. W porannej rozmowie "Jeden na jeden" w TVN24 rzeczniczka Porozumienie Magdalena Sroka zwracała uwagę, że "USA to nasz największy sojusznik i nie powinniśmy pozwalać sobie na tego typu konflikt".
Projekt ustawy anty-TVN
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Ta wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym zeszłego roku.
KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24