Episkopat o sytuacji migrantów na granicy. "Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską"

Źródło:
tvn24.pl
Rada Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji i Pielgrzymek o sprawie migrantów docierających do granic Polski
Rada Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji i Pielgrzymek o sprawie migrantów docierających do granic PolskiTVN24
wideo 2/9
Rada Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji i Pielgrzymek o sprawie migrantów docierających do granic PolskiTVN24

Rada Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji i Pielgrzymek wypowiedziała się w sprawie migrantów docierających do granic Polski. "Humanitarna i ewangeliczna reakcja na problemy związane z migrantami i uchodźcami nie może być nigdy ograniczana czy zawieszana przez jakąkolwiek jurysdykcję. Gościnność względem obcego jest jednym z wyznaczników naszej wiary" - pisze przewodniczący KEP, biskup Krzysztof Zadarko.

Grupa obcokrajowców koczuje w Usnarzu Górnym w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Chcą dostać się do Polski i starać się o pomoc międzynarodową. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej. Natomiast z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę tamtejsze służby.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W piątek do migrantów próbowali się dostać między innymi prawnicy i lekarz. Nie zostali dopuszczeni do grupy. - Te osoby są przeziębione. Prawdopodobnie kilka z tych osób ma już zapalenie płuc. Ja przywiozłam leki, antybiotyki i w miarę możliwości chciałabym spróbować pomóc - mówiła lekarka.

Minister obrony narodowej napisał w piątek, że "problem na granicy" polsko-białoruskiej to "brudna gra Łukaszenki i Kremla" (przywódców Białorusi i Rosji - red.). Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik wcześniej twierdził, że koczujący migranci to głównie mężczyźni "młodzi i silni", a także, że "nic nie wskazuje, że grozi im coś złego w ich kraju". Dodawał, że zadaniem Polski jest chronić granice kraju i Unii Europejskiej i dbać o "bezpieczeństwo obywateli".

Rada KEP o sytuacji migrantów w Usnarzu Górnym

W niedzielę komunikat w tej sprawie wydała Rada Konferencji Episkopatu Polski.

"Zdajemy sobie sprawę ze złożoności uwarunkowań geopolitycznych, wywołujących aktualne procesy migracyjne. Żywimy przekonanie, że odpowiedzialni za przestrzeganie prawa będą w pełni respektować międzynarodowe zobowiązania wobec osób poszukujących ochrony, w tym również prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej" - napisał przewodniczący Rady biskup Krzysztof Zadarko.

Zwrócił przy tym uwagę, że "oczywiście rządy mają prawo do podjęcia działań przeciwko nielegalnej emigracji, przy poszanowaniu praw człowieka". "Należy jednocześnie pamiętać o podstawowej różnicy jaka zachodzi pomiędzy uchodźcami - którzy uciekają z kraju z przyczyn politycznych, religijnych, etnicznych lub innych form prześladowania czy wojen - a osobami, które po prostu szukają nielegalnego wejścia do kraju i tymi którzy wyjeżdżają tylko po to, aby polepszyć swoją sytuację materialną" - wytłumaczył.

>> Manifestacje solidarności z Afgańczykami w Warszawie i Krakowie

W komunikacie zaznaczono, że "zadaniem chrześcijanina jest rozpoznać i przyjąć Chrystusa w przybyszu". "Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską. Rozpalajmy w sobie wyobraźnię miłosierdzia, która pozwoli włączyć się w pomoc tym, którzy jej potrzebują, podejmując w ten sposób misję Dobrego Samarytanina" - napisano.

Przywołano także pismo Jana Pawła II, który w jednym z Orędzi na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy napisał, że "nakaz zawarty w słowach Jezusa: 'byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie' pozostaje całkowicie w mocy w każdych okolicznościach i jest wyzwaniem dla sumienia wszystkich, którzy chcą iść Jego śladami".

Biskup Zadarko: szczególna odpowiedzialność spoczywa na politykach i mediach

Zadarko zaapelował do "ludzi dobrej woli - niezależnie od wyznania" o "solidarność z przybywającymi do nas uciekinierami wojennymi, osobami prześladowanymi czy cierpiącymi niedostatek". Przywołał tu słowa papieża Franciszka: "Chodzi nie tylko o migrantów, chodzi o nasze człowieczeństwo".

Jak podkreślił, "w sytuacji napięć szczególna odpowiedzialność spoczywa na politykach i mediach".

"Przedstawicieli wszystkich sił politycznych prosimy, aby wspólnie szukając rozwiązań skomplikowanych problemów migracyjnych, kierowali się nade wszystko postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów i dobra wspólnego Polaków. Zrozumiała troska o własnych obywateli nie może być wystarczającą przesłanką uzasadniająca zamykanie granic przed poszukującymi schronienia" - czytamy w komunikacie.

>> Wicemarszałek Senatu na polsko-białoruskiej granicy. Nie została przepuszczona przez kordon

"Odmawianie przybyszom ich fundamentalnych praw jest odwracaniem się od własnej historii"

"Dramaty ludzkie nie mogą stać się instrumentem do budzenia ksenofobicznych nastrojów, zwłaszcza budzonych w imię fałszywie rozumianego patriotyzmu, który poniża ludzi przybywających z innego regionu świata, innej kultury lub religii. Wywoływanie strachu przed drugim człowiekiem jest nieludzkie i niechrześcijańskie" - napisano dalej.

Przypomniano tu, że "nasi przodkowie byli emigrantami i uchodźcami podczas zaborów, w czasie II Wojny Światowej i w latach komunizmu", a także "doświadczali pomocy ludzi innych kultur i religii".

"Odmawianie przybyszom ich fundamentalnych praw jest odwracaniem się od własnej historii i zaprzeczeniem naszego chrześcijańskiego dziedzictwa" - podsumował biskup Zadarko. Wyraził również wdzięczność lokalnym społecznościom, parafiom i organizacjom pomocowym, które udzieliły pomocy migrantom i uchodźcom.

Autorka/Autor:momo, akw/kg

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka przekazał nowe informacje dotyczące załogi statku Jawor, który został zatrzymany w porcie w Brazylii na początku października. Poinformował, że tamtejszy sąd "wydał decyzję o zwrocie paszportów wszystkim członkom załogi i zezwolił tym samym na opuszczenie przez nich kraju".

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

Źródło:
TVN24

Calin Georgescu, skrajnie prawicowy i prorosyjski kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii, powiedział w czwartek, że zakończy wszelkie wsparcie dla Ukrainy, jeśli obejmie najwyższy urząd w państwie. Georgescu, który wygrał pierwszą turę głosowania, określił Władimira Putina "patriotą i przywódcą".

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 wystąpiło w czwartek u północnych wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia. Wstrząsy były odczuwalne w San Francisco.

Silne trzęsienie ziemi. Obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami

Silne trzęsienie ziemi. Obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, USGS

Sejm zgodził się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Sam zainteresowany mówił wcześniej z mównicy sejmowej, że działania komisji uważa za bezprawne.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Ziobry

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Ziobry

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Zatrzymany w Gdańsku przez ABW Olgierd L. usłyszał w czwartek w Prokuraturze Krajowej we Wrocławiu zarzuty popełnienia łącznie pięciu przestępstw. Nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

Olgierd L. usłyszał zarzuty dotyczące "czysto kryminalnego" wątku śledztwa

Olgierd L. usłyszał zarzuty dotyczące "czysto kryminalnego" wątku śledztwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą. "Dziękuję za miłe spotkanie i rozmowę o polskich sprawach" - napisał Nawrocki i opublikował zdjęcie.

"Miłe spotkanie" w pałacu. Duda przyjął Nawrockiego

"Miłe spotkanie" w pałacu. Duda przyjął Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

- To swobodne ustalanie jakichś faktów i wyciąganie z tego wniosku - tak w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek komentował publikację Wirtualnej Polski, dotyczącą zatrudnienia jego żony na Uniwersytecie Szczecińskim. W programie kolejno odnosił się do wydarzeń poprzedzających jej zatrudnienie. Według ministra tekst "sugeruje, że jest jakiś związek przyczynowo-skutkowy między tymi rzeczami", a - jak przekonywał - "nie ma żadnego".

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

Źródło:
TVN24

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy podnoszącej kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie. Regulacja trafi teraz na biurko prezydenta.

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- W piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie trafi wniosek w sprawie zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry na komisję śledczą do spraw Pegasusa - zapowiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 przewodnicząca tej komisji Magdalena Sroka z Trzeciej Drogi-PSL. Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej, także członek tego gremium, ocenił, że mentalnie Ziobro "ciągle jest na etapie rządzenia".

Co dalej w sprawie Ziobry? Szefowa komisji: jutro wniosek trafi do sądu

Co dalej w sprawie Ziobry? Szefowa komisji: jutro wniosek trafi do sądu

Źródło:
TVN24

W czwartkowym odcinku "Milionerów" pani Karolina Stankiewicz z Warszawy kontynuowała grę o główną nagrodę pieniężną. Pytanie za 125 tysięcy złotych odnosiło się do nazwy greckiej rośliny znanej także jako greckie siano i boża trawka.

Roślina znana jako greckie siano i boża trawka. Pytanie za 125 tysięcy

Roślina znana jako greckie siano i boża trawka. Pytanie za 125 tysięcy

Źródło:
TVN

W Nowym Jorku trwa obława na sprawcę, który w centrum Manhattanu zastrzelił prezesa największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej. To biały mężczyzna, ale był zamaskowany, do tego dobrze przygotował drogę ucieczki. Ślad za nim urwał się w Central Parku. Policja nie ustaliła jeszcze ani jego tożsamości, ani motywu.

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

IMGW wydał ostrzeżenia przed obfitymi opadami śniegu. Obowiązują też alarmy przed oblodzeniem, opadami marznącymi i silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śnieg, szklanka na drogach i silny wiatr. Tu należy zachować ostrożność

Śnieg, szklanka na drogach i silny wiatr. Tu należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Użyte do budowy drewno nie zostało zaimpregnowane, ocenę stanu technicznego konstrukcji wykonała osoba, która nie miała do tego uprawnień - takie między innymi uchybienia wykryte zostały w trakcie długotrwałego śledztwa w sprawie zarwania się tarasu widokowego na zabytkowych murach obronnych w Paczkowie (woj. opolskie). Zginęła 37-letnia kobieta. Po ponad sześciu latach od wypadku ruszył proces.

Zarwał się taras widokowy, zginęła 37-latka. Ruszył proces czterech osób

Zarwał się taras widokowy, zginęła 37-latka. Ruszył proces czterech osób

Źródło:
PAP

W archidiecezji gnieźnieńskiej powstał projekt wskazań dotyczących ochrony dzieci podczas wizyty duszpasterskiej, czyli tzw. kolędy. Zgodnie z nimi ministranci m.in. nie mogą przebywać sami bez opieki. Powinni mieć także stały kontakt telefoniczny z kolędującym księdzem i rodzicami. Projekt będzie obowiązywał wszystkie parafie na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego powstanie to pokłosie tzw. ustawy Kamilka.

Są wytyczne dla parafii w sprawie wizyt duszpasterskich. Do czego obligują księży?

Są wytyczne dla parafii w sprawie wizyt duszpasterskich. Do czego obligują księży?

Źródło:
PAP

Święty Mikołaj puka do drzwi. W Domach Pomocy Społecznej gdzieniegdzie już się pojawił. Mieszkańcy DPS-ów już we wrześniu pisali do niego listy, więc miał dużo czasu, żeby przynieść kołdrę, dezodorant czy kurtkę. Na spełnienie marzeń czekają jeszcze autorzy 150 listów.

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele - zakłada jedna z poprawek wniesiona w czwartek przez Senat do nowelizacji ustawy w sprawie Wigilii wolnej od pracy. Regulacja wróci teraz do Sejmu.

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed możliwą obecnością fragmentów metalu w suplemencie diety Propolis Forte. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu" - czytamy w komunikacie.

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na rynkach walut została zdominowana przez wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego, który przekazał między innymi, że dyskusja o obniżce stóp procentowych może zacząć się od października 2025 roku, podczas gdy rynek spodziewał się, że nastąpi to w marcu. Złoty umocnił się wobec euro i dolara.

Złoty reaguje na słowa Adama Glapińskiego

Złoty reaguje na słowa Adama Glapińskiego

Źródło:
PAP

W trakcie poszukiwań w sprawie zabójstwa kobiety w Siedlcach, odnaleziono spalone auto, a w nim zwłoki - poinformowała przed godziną 16 policja z Siedlec. Tożsamość osoby, która znajdowała się w pojeździe, ostatecznie potwierdzą badania. Prawdopodobnie był to poszukiwany mąż ofiary.

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Aktualizacja:

- Często w dyskusjach politycznych pada jedna data, 13 grudnia. Dla mnie to dzień, w którym pierwszy raz mogłam wziąć na ręce mojego syna, po trzech tygodniach od urodzenia - mówiła senatorka Anna Górska (Lewica) w czasie dyskusji o urlopach macierzyńskich dla rodziców wcześniaków. Wspominała, że te trzy tygodnie to był czas, kiedy złapanie infekcji "mogłoby go po prostu zabić". - I próbowało. Bo mój syn umierał w szpitalu trzy razy - mówiła drżącym głosem, powstrzymując się od płaczu.

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

Źródło:
tvn24.pl

Polska wysoko na liście i to powód do dumy. W leczeniu niepłodności w Europie jesteśmy w czołówce. Jak mówią lekarze, "z ciemnego średniowiecza wskoczyliśmy do nowoczesnego świata". Wszystko dzięki państwowej refundacji in vitro.

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zobowiązała członków rad nadzorczych miejskich spółek, posiadających dyplomy Collegium Humanum, do przystąpienia do państwowego egzaminu uprawniającego do pełnienia takich funkcji. W gronie tych osób znajduje się m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Źródło:
PAP

Koalicja Obywatelska uzyskałaby najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych, gdyby te odbyły się na początku grudnia - wskazuje najnowszy sondaż CBOS. Oddanie na nią głosu zadeklarowało 33 procent badanych. Za Prawem i Sprawiedliwością opowiedziałoby się równo 30 procent wyborców.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku grudnia. Nowy sondaż

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku grudnia. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Od powodzi niedługo miną już trzy miesiące, a wielu mieszkańców dalej albo nie może, albo po prostu nie chce wrócić do swoich domów. Boją się, że ponownie cały dobytek ich życia zostanie zniszczony. Popowodziowa rzeczywistość dalej jest bardzo trudna, a mieszkańcy nie kryją łez. Burmistrzyni Barda Śląskiego wychodzi do nich z propozycją budowy nowego, bezpiecznego osiedla.

Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję

Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polski konsulat generalny w Petersburgu zostanie zamknięty 10 stycznia przyszłego roku, a trzech naszych dyplomatów zostało uznanych za persona non grata i ma opuścić kraj - wynika z komunikatu MSZ Rosji. W odpowiedzi Radosław Sikorski przekazał, że Warszawa przyjmuje ten krok z "dostojną obojętnością".

Rosja zamyka polski konsulat generalny w Petersburgu, Sikorski komentuje 

Rosja zamyka polski konsulat generalny w Petersburgu, Sikorski komentuje 

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl, TVN24

Zakonnica znalazła się wśród 25 osób aresztowanych przez włoską policję. Zatrzymania mają związek ze śledztwem wymierzonym przeciwko działalności grupy powiązanej z mafią 'ndrangheta - informuje Reuters.

Nagrodzona zakonnica aresztowana. Za pośrednictwo w kontaktach gangu

Nagrodzona zakonnica aresztowana. Za pośrednictwo w kontaktach gangu

Źródło:
Reuters, "The Guardian"
Specjalny zespół bada decyzję prokuratury w sprawie milionów z archidiecezji lwowskiej

Specjalny zespół bada decyzję prokuratury w sprawie milionów z archidiecezji lwowskiej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wieku 87 lat zmarła księżniczka Brygida Bernadotte, siostra króla Szwecji Karola XVI Gustawa. "Moja siostra była barwną i otwartą osobą, za którą ja i moja rodzina będziemy bardzo tęsknić" - czytamy w oświadczeniu monarchy.

Nie żyje szwedzka księżniczka Brygida Bernadotte

Nie żyje szwedzka księżniczka Brygida Bernadotte

Źródło:
tvn24.pl

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, podobnie jak przedstawiciele niektórych innych delegacji, wyszedł z sali obrad Rady Ministerialnej OBWE, gdy przemawiał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Później Sikorski oznajmił, że "Rosja niszczy Ukrainę, ale niszczy też przyszłość swojego kraju". - Dopóki nie zakończy tej brutalnej wojny, jej członkostwo w OBWE powinno zostać zawieszone - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami.

Przemawia Ławrow, Sikorski wychodzi z sali

Przemawia Ławrow, Sikorski wychodzi z sali

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Książę Harry był jednym z gości organizowanego przez "The New York Times" szczytu DealBook Summit 2024. Podczas wydarzenia odniósł się m.in. do kwestii wpływu, jaki na jego życie mają media. Skomentował też pojawiające się doniesienia na temat rzekomego rozstania z żoną. - Ciężko za nimi nadążyć - powiedział, nawiązując do licznych plotek na temat jego małżeństwa.  

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Źródło:
Independent

Były wiceminister finansów w rządzie Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że pieniądze dla Polski wciąż "nie wpłynęły w tej wysokości", o jakiej mówił rząd. W sieci jest też rozpowszechniany przekaz, że "pieniądze z KPO jeszcze nie dotarły". W odpowiedzi na pytania Konkret24 ministerstwo funduszy wyjaśnia, ile pieniędzy wpłynęło i na jakie konta.

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

Źródło:
Konkret24

Dziennikarka "Faktów" TVN Magda Łucyan otrzymała odznaczenie "Dumni z Powstańców" przyznawane osobom oraz organizacjom, które w sposób szczególny dbają o zachowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Dziennikarka TVN wyróżniona za "wyjątkowy wkład w dokumentowanie historii Powstania Warszawskiego"

Dziennikarka TVN wyróżniona za "wyjątkowy wkład w dokumentowanie historii Powstania Warszawskiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Moim zdaniem nie. Demokracja to ustrój trudny do praktykowania i trudny do zakorzenienia. Tak sobie pomyślałem, czytając w "Wolnej Sobocie" wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, który stwierdził, że dumny jest z polskiej konstytucji.

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Źródło:
TVN24