Najbliższe dni upłyną pod znakiem upałów. W wybranych miejscach kraju termometry mogą wskazać nawet 35 stopni Celsjusza. Taka pogoda niesie z sobą wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza dla osób starszych, przewlekle chorych i dzieci. Jak chronić się przed upałami?
Temperatura maksymalna we wtorek wynosi od 28 do 31 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przed upałami obowiązują obecnie w kilkunastu województwach. Ich wydanie planowane jest też na kolejne dni. W środę termometry mogą wskazać nawet do 35 st. C., w czwartek tylko o jeden stopień mniej. Gorąco będzie też w piątek i sobotę. Taka aura niesie z sobą wiele zagrożeń.
Upały - dla kogo najbardziej niebezpieczne?
Taka pogoda szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. U tych ostatnich odwodnienie - o które w trakcie upałów nietrudno, może prowadzić do zwiększenia stężenia przyjmowanych leków. Wysokie temperatury mogą również podnosić ryzyko zaostrzenia objawów astmy, wystąpienia nieprawidłowego rytmu serca czy innych incydentów sercowo-naczyniowych, nadmiernych wahań poziomu cukru we krwi czy niebezpiecznego dla osób z kamicą nerek zagęszczenia moczu.
Co pić w czasie upałów
Ekstremalnie wysokie temperatury mogą jednak stanowić obciążenie także dla zdrowych osób, prowadząc do odwodnienia czy przegrzania organizmu. Lekarze zgodnie podkreślają, że kluczową rolę odgrywa tu odpowiednie nawodnienie. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że zgodnie z normami żywienia wystarczające spożycie wody, pochodzącej z napojów i produktów spożywczych u dzieci i młodzieży (w zależności od wieku i płci) wynosi między 1,25 a 2,5 litra, natomiast u dorosłego, zdrowego człowieka - między 2 a 2,5 litra.
Najlepiej, by była to woda mineralna niegazowana, o nieco niższej od pokojowej temperaturze. Dobrze też sięgać po napoje zawierające elektrolity i mikroelementy. Niewskazane są natomiast napoje słodzone i kawa. Zdecydowanie unikać należy z kolei alkoholu. Ten rozszerza bowiem naczynia krwionośne i dodatkowo odwadnia organizm, prowadząc do jego jeszcze silniejszego przegrzania.
Kiedy najlepiej nie wychodzić z domu
Specjaliści wskazują, by w miarę możliwości unikać wychodzenia na zewnątrz w najgorętszych momentach dnia. Te przypadają między godziną 15 a 18. W pomieszczeniach, najlepiej przewiewnych i chłodnych, warto też pozostać w okolicach południa. Osoby aktywne fizycznie podczas upałów powinny zaplanować swój trening na godziny poranne bądź wieczorne - dodają eksperci. "Niemowlęta i małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać bezpośrednio na słońcu" - podkreśla GIS.
Jak chronić skórę przed promieniowaniem
Wychodząc na słońce, warto włożyć nakrycie głowy. Dobrze też nosić jasną, przewiewną odzież z tkanin naturalnych. Specjaliści przypominają również o konieczności nakładania kremów z filtrem UV. Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że kosmetyk powinno się nakładać w dużej ilości, na całą powierzchnię skóry, najlepiej przed wyjściem na słońce. Ponadto trzeba pamiętać o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego, ponieważ w trakcie pływania, wycierania ciała czy wskutek pocenia się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne.
Co jeść podczas upałów
Zaleca się, by podczas ekstremalnie wysokich temperatur sięgać po lekkie, bazujące na owocach i warzywach posiłki. Tłuste, smażone i wysokokaloryczne dania będą dodatkowo obciążać i tak zmęczony upałem organizm. Owoce sezonowe zawierają dużo wody. Spożywanie ich pozwala na dodatkowe dostarczanie płynów do organizmu.
Uwaga na dziecko w samochodzie
Pod żadnym pozorem podczas upałów nie wolno pozostawiać dzieci w zaparkowanych pojazdach. Temperatura w samochodzie może osiągnąć nawet 60 stopni Celsjusza i doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Postawienie auta w cieniu też nie zapewnia bezpieczeństwa" - podkreśla GIS. Ciało dziecka nagrzewa się szybko - już po kilkunastu minutach może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Udar cieplny - objawy, kiedy do niego dochodzi
GIS przypomina, że udar cieplny to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Objawem udaru cieplnego są: wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, krótki oddech, skurcze mięśni, utrata przytomności.
W razie wystąpienia takich objawów niezwłocznie należy skontaktować z dyspozytorem medycznym i w miarę możliwości przenieść się w chłodne miejsce.
ZOBACZ TEŻ: Dlaczego ekstremalne upały są tak groźne? Zabijają więcej osób niż inne zjawiska pogodowe
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Massimo Todaro / Shutterstock.com