Będzie nawet 35 stopni. Ile pić, co jeść, na co uważać

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia
Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesieniatvnmeteo.pl
wideo 2/4
Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesieniatvnmeteo.pl

Najbliższe dni upłyną pod znakiem upałów. W wybranych miejscach kraju termometry mogą wskazać nawet 35 stopni Celsjusza. Taka pogoda niesie z sobą wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza dla osób starszych, przewlekle chorych i dzieci. Jak chronić się przed upałami?  

Temperatura maksymalna we wtorek wynosi od 28 do 31 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przed upałami obowiązują obecnie w kilkunastu województwach. Ich wydanie planowane jest też na kolejne dni. W środę termometry mogą wskazać nawet do 35 st. C., w czwartek tylko o jeden stopień mniej. Gorąco będzie też w piątek i sobotę. Taka aura niesie z sobą wiele zagrożeń.

Upały - dla kogo najbardziej niebezpieczne?

Taka pogoda szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. U tych ostatnich odwodnienie - o które w trakcie upałów nietrudno, może prowadzić do zwiększenia stężenia przyjmowanych leków. Wysokie temperatury mogą również podnosić ryzyko zaostrzenia objawów astmy, wystąpienia nieprawidłowego rytmu serca czy innych incydentów sercowo-naczyniowych, nadmiernych wahań poziomu cukru we krwi czy niebezpiecznego dla osób z kamicą nerek zagęszczenia moczu.

Co pić w czasie upałów

Ekstremalnie wysokie temperatury mogą jednak stanowić obciążenie także dla zdrowych osób, prowadząc do odwodnienia czy przegrzania organizmu. Lekarze zgodnie podkreślają, że kluczową rolę odgrywa tu odpowiednie nawodnienie. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że zgodnie z normami żywienia wystarczające spożycie wody, pochodzącej z napojów i produktów spożywczych u dzieci i młodzieży (w zależności od wieku i płci) wynosi między 1,25 a 2,5 litra, natomiast u dorosłego, zdrowego człowieka - między 2 a 2,5 litra.

Najlepiej, by była to woda mineralna niegazowana, o nieco niższej od pokojowej temperaturze. Dobrze też sięgać po napoje zawierające elektrolity i mikroelementy. Niewskazane są natomiast napoje słodzone i kawa. Zdecydowanie unikać należy z kolei alkoholu. Ten rozszerza bowiem naczynia krwionośne i dodatkowo odwadnia organizm, prowadząc do jego jeszcze silniejszego przegrzania.

ZOBACZ TEŻ: Jak przetrwać upał? Ile pić? Co jeść? Eksperci radzą, jak rozsądnie korzystać ze słońca

Zasady bezpieczeństwa w czasie upałówRCB

Kiedy najlepiej nie wychodzić z domu

Specjaliści wskazują, by w miarę możliwości unikać wychodzenia na zewnątrz w najgorętszych momentach dnia. Te przypadają między godziną 15 a 18. W pomieszczeniach, najlepiej przewiewnych i chłodnych, warto też pozostać w okolicach południa. Osoby aktywne fizycznie podczas upałów powinny zaplanować swój trening na godziny poranne bądź wieczorne - dodają eksperci. "Niemowlęta i małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać bezpośrednio na słońcu" - podkreśla GIS.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem

Wychodząc na słońce, warto włożyć nakrycie głowy. Dobrze też nosić jasną, przewiewną odzież z tkanin naturalnych. Specjaliści przypominają również o konieczności nakładania kremów z filtrem UV. Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że kosmetyk powinno się nakładać w dużej ilości, na całą powierzchnię skóry, najlepiej przed wyjściem na słońce. Ponadto trzeba pamiętać o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego, ponieważ w trakcie pływania, wycierania ciała czy wskutek pocenia się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne.

Co jeść podczas upałów

Zaleca się, by podczas ekstremalnie wysokich temperatur sięgać po lekkie, bazujące na owocach i warzywach posiłki. Tłuste, smażone i wysokokaloryczne dania będą dodatkowo obciążać i tak zmęczony upałem organizm. Owoce sezonowe zawierają dużo wody. Spożywanie ich pozwala na dodatkowe dostarczanie płynów do organizmu.

Uwaga na dziecko w samochodzie

Pod żadnym pozorem podczas upałów nie wolno pozostawiać dzieci w zaparkowanych pojazdach. Temperatura w samochodzie może osiągnąć nawet 60 stopni Celsjusza i doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Postawienie auta w cieniu też nie zapewnia bezpieczeństwa" - podkreśla GIS. Ciało dziecka nagrzewa się szybko - już po kilkunastu minutach może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Udar cieplny - objawy, kiedy do niego dochodzi

GIS przypomina, że udar cieplny to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Objawem udaru cieplnego są: wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, krótki oddech, skurcze mięśni, utrata przytomności.

W razie wystąpienia takich objawów niezwłocznie należy skontaktować z dyspozytorem medycznym i w miarę możliwości przenieść się w chłodne miejsce.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego ekstremalne upały są tak groźne? Zabijają więcej osób niż inne zjawiska pogodowe

Udar cieplnyPAP/Maria Samczuk

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Massimo Todaro / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Krajowy Komitet Demokratyczny poinformował w sobotę, że partia planuje formalnie nominować Joe Bidena jako swojego kandydata na prezydenta podczas wirtualnego głosowania na początku sierpnia. On sam ignoruje apele o wycofanie się z wyścigu o najwyższy urząd.

Demokraci planują nominować Bidena na prezydenta na początku sierpnia     

Demokraci planują nominować Bidena na prezydenta na początku sierpnia     

Źródło:
PAP
Głośnik na plecach, „walec” na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, „walec” na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Donald Trump na swym pierwszym wiecu po próbie zamachu na jego życie, stwierdził, że "przyjął kulę za demokrację". Oskarżył również Partię Demokratyczną, że "nie jest partią demokracji". Wiec w Grand Rapids odbywał się w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa.

Trump na pierwszym wiecu od próby zamachu: przyjąłem kulę za demokrację

Trump na pierwszym wiecu od próby zamachu: przyjąłem kulę za demokrację

Źródło:
PAP, Reuters

Członek greckiej mniejszości w Albanii, eurodeputowany reprezentujący w PE Grecję, wrócił do odbywania kary więzienia w Tiranie za oszustwa wyborcze. Celę opuścił tylko na pięć dni, w ciągu których został zaprzysiężony na inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Źródło:
PAP

Włoski dziennik "Il Resto del Carlino" opisał historię 99-letniej mieszkanki Piemontu i "nadzwyczaj nieszczęśliwego" dla niej zbiegu okoliczności. Gdy kierowcy z Bolonii płacą smartfonem za otrzymany mandat, w jej domu dzwoni telefon. Jak powiedziała seniorka bolońskiej gazecie, takich telefonów jest nawet 20 dziennie.

"Nadzwyczaj nieszczęśliwy zbieg okoliczności". Seniorka otrzymuje nawet 20 telefonów dziennie

"Nadzwyczaj nieszczęśliwy zbieg okoliczności". Seniorka otrzymuje nawet 20 telefonów dziennie

Źródło:
PAP

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W większości województw w niedzielę obowiązywać mają alarmy drugiego stopnia przed upałem. Wysoka temperatura utrzyma się miejscami do poniedziałku.

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

Źródło:
IMGW

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Izrael zaatakował cele wojskowe Huti, w tym port w Jemenie. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński dowiedział się, że mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej to Jacek Jaworek. Dwaj Polacy jako pierwsi w historii przelecieli szybowcem nad K2. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 21 lipca.

Atak na Huti, historyczne dokonanie Polaków, propozycja Mińska

Atak na Huti, historyczne dokonanie Polaków, propozycja Mińska

Źródło:
tvn24.pl

Policja w Republice Południowej Afryki odkryła na północy kraju warte wiele milionów dolarów laboratorium produkującego narkotyki. Mieściło się na farmie. Funkcjonariusze aresztowali cztery osoby, w tym dwóch obywateli Meksyku.

Warte miliony dolarów laboratorium metamfetaminy na afrykańskiej farmie

Warte miliony dolarów laboratorium metamfetaminy na afrykańskiej farmie

Źródło:
CNN

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

Szef słowackiego rządu Robert Fico rozmawiał w sobotę telefonicznie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Poruszyli oni między innymi kwestię częściowego wstrzymania tranzytu rosyjskiej ropy. Kijów umieścili bowiem wcześniej na liście sankcji rosyjski Łukoil, którego ropę dostawała rafineria Slovnaft w Bratysławie.

Słowacko-ukraińska rozmowa o częściowym wstrzymaniu tranzytu ropy

Słowacko-ukraińska rozmowa o częściowym wstrzymaniu tranzytu ropy

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24