Wysoka temperatura znów dotarła do Polski. W rozmowie z TVN24 prof. Marcin Grabowski z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiedział o sposobach na upał. Ekspert zaleca rozsądek w przebywaniu na słońcu i stosowanie środków ochronnych.
Upały są nie tylko męczące, ale mogą także zakończyć się tragicznie. W Szczecinie zmarł półtoraroczny chłopiec, który spędził kilka godzin w zamkniętym samochodzie. Gdy na zewnątrz jest gorąco, temperatura w samochodzie potrafi wzrosnąć do ponad 60 stopni Celsjusza. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych Marcin Grabowski, internista i kardiolog, opowiedział na antenie TVN24 o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą wysokie temperatury.
Obciążenie dla układu krążenia
Jak wskazał lekarz, podczas upałów wpływa na nas nie tylko wysoka temperatura, ale również energia słoneczna.
- Samo słońce daje nam dużo radości (...), ale pamiętajmy, że nasz organizm lubi wszystko z umiarem - przypomniał Grabowski. - Wpływ wysokiej temperatury na serce i układ krążenia jest udokumentowany i znany.
Jak mówił, upał może powodować przyspieszenie akcji serca oraz wywoływać rozkurcz naczyń obwodowych, co powoduje zaburzony przepływ krwi w organizmie. Niektóre grupy są szczególnie wrażliwe na gorąco, w tym dzieci, osoby z chorobami serca lub innymi schorzeniami współistniejącymi.
- Organizm dorosłego, zdrowego człowieka może poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami. Tutaj szybciej dochodzi do nieprawidłowej pracy serca - wyjaśnił ekspert.
Nie zapominajmy o rozsądku
Jak możemy bronić się przed szkodliwymi skutkami upałów? Grabowski zaznaczył, że przede wszystkim powinniśmy unikać ekspozycji na ekstremalne temperatury.
- Powinniśmy unikać najgorętszych chwil, czyli koło południa chować się, dozować energię słoneczną - wskazał kardiolog.
Lekarz zaleca również unikanie przestrzeni zamkniętych, gdzie nie ma dopływu świeżego powietrza. Na słońcu nie powinniśmy zapominać o takich osłonach jak parasol, kapelusz czy czapka. Nawet jeżeli jest bardzo gorąco, warto pomyśleć o osłonięciu naszego ciała dłuższymi rękawami.
- I oczywiście nawodnienie, najlepiej samą wodą, ewentualnie płynami wysokoelektrolitowymi. Natomiast złudne są słodkie napoje i alkohol - wytłumaczył. - Alkohol i upał to praktycznie połączenie wybuchowe: jesteśmy mniej czujni, a alkohol może nasilać ten niekorzystny wpływ na naszą fizjologię, jaki ma ekstremalna, wysoka temperatura.
Zobacz pełną rozmowę z prof. Grabowskim
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock