Polska

Ulice imienia Lecha Kaczyńskiego

Polska

Aktualizacja:
PAPUlice imienia Lecha Kaczyńskiego

Ulica w Wilnie, Tbilisi i Krakowie, most w Bydgoszczy, a nawet Stadion Narodowy - miasta chcą uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego, nazywając jego imieniem ulice i obiekty. Stolica planuje też nadanie prezydentowi honorowego obywatelstwa miasta

Ulica w Tbilisi jest już pewna - zdecydowała o tym rada miejska. Imieniem polskiego prezydenta nazwano dotychczasową ulicę Czarnomorską, położoną w dzielnicy Isani. Przewodniczący rady Zaal Samadaszwili poinformował, że domagali się tego mieszkańcy miasta.

Gruzja honoruje Lecha Kaczyńskiego na wiele sposobów. Prezydent Micheil Saakaszwili polecił w sobotę nadać pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytuł i order Narodowego Bohatera Gruzji, najwyższe odznaczenie państwowe. W niedzielę w Gruzji ogłoszono żałobę narodową.

Wilno: najczęściej odwiedzał Litwę

W Wilnie z kolei z inicjatywą nadania ulicy w centrum imienia polskiego prezydenta wystąpiły władze Litwy. Formalnie decyzja w tej sprawie zapadnie w środę na posiedzeniu Rady Samorządu Wilna. - Ze wszystkich państw Litwa była najczęściej odwiedzanym krajem przez Lecha Kaczyńskiego. On utrzymywał bardzo dobre stosunki osobiste ze wszystkimi naszymi przywódcami. Litwa i nasza stolica Wilno stały się ostatnim państwem i miastem, które prezydent odwiedził - napisała w oświadczeniu przewodnicząca Sejmu Litwy Irena Degutiene

Warszawa: obywatelstwo, a może stadion

Także polskie miasta wystąpiły z podobnymi inicjatywami. Rada Warszawy planuje nadać Lechowi Kaczyńskiemu, który był także prezydentem stolicy, honorowe obywatelstwo - jeszcze w ten czwartek. WIĘCEJ na tvnwarszawa.pl.

Ruszyła również inicjatywa, aby budowany w Warszawie stadion narodowy nazwać imieniem Lecha Kaczyńskiego. - Uznałem, że to świetny pomysł. Miejsce będzie ważne, duże, istotny punkt na mapie stolicy, a przy okazji Euro 2012 będą się tam rozgrywać ważne mecze - uzasadniał pomysłodawca, Łukasz Warzecha z "Faktu", na swoim blogu. CZYTAJ WIĘCEJ

Bydgoszcz: most

Także bydgoscy radni nie pozostali w tyle i wyszli z propozycją, by imieniem prezydenta nazwać most na Brdzie. W środę na uroczystej sesji prezydent miasta Konstanty Dombrowicz zaproponuje tę inicjatywę radnym.

Prezydent Krakowa z kolei chce uhonorować ulicą obu zmarłych w katastrofie prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. - Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski był honorowym obywatelem Krakowa. Pan Prezydent Lech Kaczyński miał być honorowym obywatelem, ale wniosek ten na jego życzenie wycofano, by nie było to traktowane jako element kampanii wyborczej - mówił prezydent Majchrowski.

Kraków: rondo

Na razie nie wiadomo, która z ulic nosiłaby imię R. Kaczorowskiego. Imię Lecha Kaczyńskiego - według jednej z propozycji - miałoby otrzymać Rondo Mogilskie. Przemawia za tym fakt, że jest ono położone w centrum miasta i to, że w tym przypadku nie zachodziłaby potrzeba wymiany dokumentów ze względu na zmianę adresu. Zdecyduje Rada Miasta Krakowa.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości