Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24
Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów
Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów
TVN24
Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatówTVN24

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Izba Reprezentantów USA będzie głosować w sobotę nad zestawem czterech ustaw o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku oraz o konfiskacie zamrożonych rosyjskich aktywów. Projekty przewidują łącznie wydatki w wysokości 95 mld dolarów, w tym niemal 61 mld dolarów na wsparcie Ukrainy. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba przegłosuje ustawy, pakiet trafi do Senatu, gdzie prace nad nim mają się rozpocząć jeszcze w weekend. Otworzy to drogę do przełamania istniejącego od pół roku impasu w tej sprawie i umożliwienia wznowienia wojskowego i finansowego wsparcia dla Ukrainy, które niemal ustały od końca ubiegłego roku.

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

"To niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy"

- Mam wrażenie, smutne niestety, że głównym powodem (przełamania impasu w sprawie amerykańskiej pomocy dla Ukrainy - red.) są dane, które otrzymuje Mike Johnson i nie tylko on od amerykańskich służb specjalnych - powiedział w "Jeden na jeden" Jerzy Marek Nowakowski, historyk, dyplomata, były dyrektor OSW, a obecnie prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję".

Przypomniał, że przed decyzją o głosowaniu nad pakietem pomocowym dla Kijowa spiker Izby Reprezentantów odwiedził Mar-a-Lago na Florydzie i spotkał się z Donaldem Trumpem, który "nie oprotestował tego pakietu, co wcześniej mu się zdarzało".

- To jest ta zmiana nastawienia. To niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy, jeżeli ta pomoc na Ukrainę nie napłynie. Jest to ta gorsza część tej wiadomości, że prawdopodobnie jest to wynik analizy wywiadowczej, analizy wojskowych, która chyba dotarła do Trumpa i jego ludzi, że żarty się skończyły - powiedział Nowakowski.

"Europa musi bardziej się zaangażować"

Nowakowski stwierdził, że "jedną z głównych cech Donalda Trumpa jest nieufność". - W momencie, kiedy te doniesienia zostały jakoś sensownie udokumentowane, ludzie z Izby Reprezentantów i Senatu mu to powtarzali, to zdał sobie sprawę z tego, że to już nie są żarty i że Stany Zjednoczone mogą wyjść z wojny Rosji przeciwko Ukrainie jako kraj kolejny raz pokonany, a chyba mimo wszystko, mimo walki o prezydenturę, winy za to na siebie by republikanie ani Trump brać nie chcieli - powiedział Nowakowski.

W jego ocenie Trump ma "świętą rację" twierdząc, że sprawa ukraińska jest ważniejsza i powinna być ważniejsza dla Europy niż dla Stanów Zjednoczonych". Dodał, że nie jest to "nic nowego w narracji amerykańskich prezydentów".

Przypomniał, że prezydent Barack Obama "nieustannie naciskał na Europę, żeby Europejczycy zaangażowali się bardziej w stabilizację Bliskiego Wschodu, czego Europa nie robiła".

- Europa musi bardziej się zaangażować, nie tylko finansowo - przekonywał, wskazując, że obecnie wsparcie finansowe dla Kijowa jest większe niż amerykańskie. Zaznaczył, że ważna jest także pomoc wojskowa ze strony Europy.

"Środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów"

Jego zdaniem jeżeli pakiet pomocy dla Ukrainy zostanie przegłosowany w Izbie Reprezentantów i w Senacie, to ta ustawa, będzie dowodem na to, że "środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów (...) tylko jednak są przynajmniej w elementarnym stopniu racjonalni, jeśli idzie o politykę amerykańską, co by dobrze wróżyło".

Donald Trump Justin Sullivan/Getty Images

"Zachód jest słabszy niż był kilkadziesiąt lat temu"

Podkreślił, że "polski cel strategiczny to jest utrzymanie mostu przez Atlantyk". - Współpraca transatlantycka to jest polski cel strategiczny, chyba numer jeden tak naprawdę, bo jesteśmy zagrożeni - podkreślił.

Jego zdaniem wygrana Donalda Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich w USA spowoduje, że ten cel "będzie słabszy, będzie podminowywany". Zwrócił uwagę, że "wokół Trumpa jest bardzo mocne środowisko izolacjonistyczne".

Dodał, że izolacjonizm w Stanach Zjednoczonych "cały czas był mocny i niewątpliwie będzie trudniej utrzymać jedność Zachodu" w przypadku zwycięstwa Trumpa.

Nowakowski przekonywał, że jedność Zachodu jest dziś kluczowa w obliczu nie tylko wojny w Ukrainie, ale także sytuacji na Bliskim i Dalekim Wschodzie, gdzie nie tylko istnieje ryzyko chińskiej interwencji na Tajwanie, ale także napaści Korei Północnej na Południową.

- To wszystko wisi w powietrzu, konflikty w Afryce, Bóg wie gdzie jeszcze, a Zachód jest słabszy niż był kilkadziesiąt lat temu - ocenił ekspert.

"Szpiegostwo rosyjskie się gwałtownie rozwinęło"

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. 

Zatrzymano także obywatela Polski, podejrzanego o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej - przekazała w czwartek Prokuratura Krajowa. 

Według Nowakowskiego w Polsce "na pewno jest bardzo wielu" rosyjskich szpiegów. Zwrócił uwagę, że "Polska jest hubem transportowym". - Myślę, że szpiegostwo rosyjskie się gwałtownie rozwinęło, ale najgorsze jest to, że Rosja obudowała przez lata w całym obszarze zachodnim potężną agenturę wpływu, która po części działa świadomie, po prostu za żywą gotówkę, po części działa nieświadomie z głupoty - stwierdził Nowakowski.

Jego zdaniem "służby europejskie mają świadomość tego, jak bardzo Rosjanie się panoszą i jak groźne jest to panoszenie Rosjan". - To jest zadanie dla polskiego kontrwywiadu, dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, żeby te zagrożenia rozpoznawać - dodał.

Przypomniał, że do Polski napłynęły miliony uchodźców. - Federalna Służba Bezpieczeństwa by się składała z idiotów, gdyby tego nie wykorzystała, umieszczając w tym gronie swoich ludzi. Wiemy, że wśród ludzi, którzy deklarują się szczególnie jako twardzi przeciwnicy Putina, znajdują się również tacy, którzy są nimi na pozór, a w rzeczywistości dla niego pracują - powiedział.

Podkreślił, że te środowiska powinny być obserwowane, podobnie jak Polacy, którzy "funkcjonowali gdzieś na pograniczu biznesowym z Rosją, robili różne mniej lub bardziej ciemne interesy".

Autorka/Autor:momo

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Justin Sullivan/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Zjawiska, jakich spodziewamy się w godzinach popołudniowych, mogą być gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Coraz silniej wieje, rośnie ryzyko pojawienia się opadów gradu

Gdzie jest burza? Coraz silniej wieje, rośnie ryzyko pojawienia się opadów gradu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Premier Słowacji Robert Fico pozostaje w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. Przedstawiciel tej placówki, Milan Urbani, przekazał dziennikarzom, że "na podstawie porannej konsultacji lekarskiej można stwierdzić, że obecnie stan szefa rządu nie jest już zagrażający życiu". - Jego stan jest w dalszym ciągu bardzo poważny - dodał Ubrani.

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Źródło:
Reuters, PAP, TASR

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Niemcy zmagają się ze skutkami ulew, które nawiedziły zachodnią część kraju w piątek. W niedzielę służby ratunkowe z kraju związkowego Saary rozpoczęły prace porządkowe w pierwszych gminach. Jak podały lokalne media, w wielu miastach sytuacja wciąż jest trudna.

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP, wetter.com, SWR

Trwają zamieszki w Nowej Kaledonii, terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku. Główne miasto Noumea "jest w stanie oblężenia" - oceniła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Główne miasto "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Główne miasto "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
PAP, BBC

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Śliniki luzytańskie mogą stanowić zagrożenie dla populacji wilków. Chociaż te inwazyjne ślimaki wyglądają niegroźnie, są wektorami wielu groźnych patogenów. Nie przepadają za nimi również rolnicy.

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Źródło:
Karkonoski Park Narodowy, GDOŚ, WCVM

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później niż normalnie. W związku z tym kilkanaście lotów skierowano do innych miast, były też opóźnienia. Dlaczego?

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

Dwóch mężczyzn zginęło w wypadku, do którego doszło pod Iławą (Warmińsko-Mazurskie). Zderzył się tam motocykl i motorower.

W zderzeniu motocykla z motorowerem zginęli dwaj uczestnicy imprezy charytatywnej

W zderzeniu motocykla z motorowerem zginęli dwaj uczestnicy imprezy charytatywnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sprawie kanibali znad jeziora Osiek zapadły już dwa wyroki. Według prokuratury doszło nie tylko do makabrycznego zabójstwa, ale i "aktu kanibalizmu". Nigdy nie ustalono tożsamości ofiary. Wydawało się, że to już koniec sądowej batalii, ale do Sądu Najwyższego trafiły dwie skargi kasacyjne.

Zabójstwo jak z horroru i "akt kanibalizmu". Sprawa w  Sądzie Najwyższym

Zabójstwo jak z horroru i "akt kanibalizmu". Sprawa w Sądzie Najwyższym

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Cztery rosyjskie myśliwce Su-25 zostały zestrzelone w ciągu ostatnich dwóch tygodni nad obwodem donieckim - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na doniesienia 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo w wyniku ataku na lotnisko Belbek, na zaanektowanym Krymie, Rosjanie mieli stracić w weekend dwa samoloty MiG-31 i myśliwiec Su-27. Z niedzielnego raportu sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych wynika, że od początku agresji zbrojnej armia rosyjska straciła w Ukrainie 354 samolotów i 326 śmigłowców.

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Espreso

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował w niedzielnym raporcie o zniszczeniu rosyjskiego trałowca "Kowrowiec". Więcej szczegółów nie podano.

Ukraiński sztab: zniszczyliśmy rosyjski trałowiec

Ukraiński sztab: zniszczyliśmy rosyjski trałowiec

Źródło:
UNIAN, tvn24.pl

Sto sierot, które straciły rodziców w atakach bandytów, ma zostać wydanych za mąż w czasie jednej ceremonii. Sytuacja dotyczy lokalnej społeczności w północno-zachodniej części Nigerii. Ministra równości tego kraju reaguje. Nie chce dopuścić do tego aktu.

Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Źródło:
BBC
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dziś wchodzi w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary dotyczący "norm postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zakłada on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych. Od opinii pozytywnej po negatywną.

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Rower jest pożyczony, a cel bardzo ambitny - przyjechać z Wrocławia do Lizbony. Maciej Pelc wyruszył w podróż przez Europę, aby zebrać pieniądze na operację starszego brata. Przejedzie osiem państw, sumie 4500 tysiąca kilometrów. - Jadę, sił mi nie brakuje. Z tyłu głowy mam to, że robię to w słusznym celu - powiedział w TVN24.

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Źródło:
TVN24

Płoccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który oszukał seniora metodą "na policjanta". 67-latek stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

"Zgodnie z poleceniem oszusta, spalił swój telefon stacjonarny i komórkowy"

"Zgodnie z poleceniem oszusta, spalił swój telefon stacjonarny i komórkowy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała do kontroli samochód dostawczy, który ledwo co jechał obwodnicą Wałbrzycha. Auto było przeładowane o ponad dwie tony. To nie były jedyne wykroczenia kierowcy. W sumie 25-latek otrzymał pięć mandatów na kwotę ponad 6,5 tysiąca złotych oraz 17 punktów karnych.

Samochód był przeładowany, kierowca dostał pięć mandatów na kwotę ponad 6,5 tysiąca złotych

Samochód był przeładowany, kierowca dostał pięć mandatów na kwotę ponad 6,5 tysiąca złotych

Źródło:
tvn24.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl