Apel o natychmiastowe działania. Uchwała Stowarzyszenia Sędziów "Themis" po wyroku ETPCz w sprawie Wałęsy

ETPCz orzekł, że polski system sądownictwa jest wadliwy, a podstawowym problemem jest KRS
Maciej Sokołowski o wyroku ETPCz w sprawie Lecha Wałęsy
Źródło: TVN24

Wzywamy do natychmiastowych działań w celu wykonania wyroku i zapewnienia prawidłowości funkcjonowania najważniejszego organu sądowego w Polsce - zaapelował w uchwale zarząd Stowarzyszenia Sędziów "Themis", odnosząc się do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na korzyść Lecha Wałęsy.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w czwartek na korzyść byłego prezydenta Lecha Wałęsy, przyznając mu odszkodowanie 30 tysięcy euro. Jednocześnie w orzeczeniu Trybunał orzekł o wadliwości systemu sądownictwa w Polsce.

Krajowa Rada Sądownictwa w swoim komunikacie stwierdziła, że nieuprawnione jest badanie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka prawidłowości ustanowienia sądu krajowego w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce. Przekonywała, że wyrok ten nie ma mocy wiążącej w polskim porządku prawnym.

Uchwała "Themis" po wyroku ETPCz

W związku z wyrokiem ETPCz w sprawie Wałęsa vs Polska Stowarzyszenie Sędziów "Themis" wezwało prezydenta, parlament oraz "legalnych sędziów Sądu Najwyższego" do podjęcia natychmiastowych działań w celu wykonania wyroku i zapewnienia prawidłowości funkcjonowania najważniejszego organu sądowego w Polsce.

"Dalsze zaniechania w tym zakresie narażają obywateli na szerzące się bezprawie, a państwo na konieczność wypłacania odszkodowań i bardzo wysokich kar pieniężnych wymierzanych orzeczeniami trybunałów międzynarodowych, a także na utratę funduszy unijnych" – podkreślono.

Themis oceniło, że "należy bezzwłocznie odsunąć od orzekania osoby nieuprawnione, które nie tworzą bezstronnego sądu, i powstrzymać działalność sprzeczną z prawem neo Krajowej Rady Sądownictwa", zastępując ją organem, którego sposób powołania będzie zgodny z konstytucją.

"Apelujemy też do wszystkich sędziów, aby nie legitymizowali neo KRS dla własnych korzyści, stając w nielegalnych konkursach na stanowiska sędziowskie" – dodano.

Themis poparł również uchwałę Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" co do konieczności ustabilizowania statusu neosędziów i usunięcia wad ich powołań poprzez przeprowadzenie na nowo większości konkursów z zapewnieniem ochrony statusu byłych asesorów sądowych oraz osób znajdujących się w podobnej sytuacji.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: