Tusk o zawieszeniu prawa do azylu. Hanna Machińska: trudno w ogóle uwierzyć

Źródło:
PAP, X, TVN24
Premier: jednym z elementów strategii migracyjnej - czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu 
Premier: jednym z elementów strategii migracyjnej - czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu zdjęcia organizatora
wideo 2/2
Premier: jednym z elementów strategii migracyjnej - czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu zdjęcia organizatora

Trudno w ogóle uwierzyć, że tego typu propozycja mogłaby być sformalizowana i przekazana na forum UE, a zwłaszcza RE - komentuje Hanna Machińska po zapowiedzi strategii migracyjnej Donalda Tuska. Szef rządu powiedział na konwencji Koalicji Obywatelskiej, że jednym z jej elementów ma być "czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu". "Zastanawiam się nad tym, czy pan Premier Donald Tusk, zawieszając prawo do azylu zawiesza również Konwencję Genewską, prawa człowieka, zasadę 'non-reoufulement' i inne międzynarodowe prawa jak np. Międzynarodową Konwencję Praw Dziecka?" - napisała Ochojska, założycielka PAH.

Premier Donald Tusk podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej przekazał, że "jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu". - Będę się domagał uznania w Europie dla tej decyzji - oświadczył szef rządu.

- My dobrze wiemy, jak to jest wykorzystywane przez Łukaszenkę, Putina, przez szmuglerów, przemytników ludzi, handlarzy ludzi. Jak to prawo do azylu jest wykorzystywane dokładnie wbrew istocie prawa do azylu - uzasadnił premier. Dodał, że Polska, budując wizerunek państwa bezpiecznego, staje się także miejscem atrakcyjnym dla Polaków, którzy mogą tutaj wracać.

Była zastępczyni RPO: trudno w to uwierzyć

Słowa premiera komentowały osoby związane zawodowo z tematyką praw człowieka. Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska oceniła, że wypowiedź premiera Donalda Tuska w sprawie rządowej strategii migracyjnej pod nazwą "Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo" "oznacza odrzucenie prawa europejskiego". Według niej zawieszenie prawa do azylu oznacza ignorowanie przyjętych przez Polskę zobowiązań międzynarodowych.

- Trudno w ogóle uwierzyć, że tego typu propozycja mogłaby być sformalizowana i przekazana na forum UE, a zwłaszcza RE - powiedziała.

Jej zdaniem, stosując tzw. "pushbacki", naruszamy w sposób istotny bezpieczeństwo Polski, wyrzucamy i nie wpuszczamy tych ludzi, którzy wielokrotnie usiłują się dostać na teren naszego kraju. - My nie wiemy nawet, kim oni są. W związku z tym tego typu polityka i ograniczenie prawa dostępu indywidualnego do procedury, która przysługuje Polsce i każdemu państwu, są niewłaściwe - dodała.

Ochojska: niczego dobrego się nie spodziewałam

"Niczego dobrego po przedstawionej polityce się nie spodziewałam" - komentowała na platformie X Janina Ochojska, założycielka i była prezes Polskiej Akcji Humanitarnej oraz była europosłanka z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Spytała we wpisie, "czy Donald Tusk poprzez nazwę 'Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo' ma na myśli to, że nie mamy kontroli nad tym, kto przekracza nasze granice" oraz "czy sugeruje, że Polska nie jest bezpieczna".

"Zastanawiam się też nad tym, czy Pan Premier Donald Tusk, zawieszając prawo do azylu zawiesza również Konwencję Genewską, prawa człowieka, zasadę 'non-reoufulement' i inne międzynarodowe prawa jak np. Międzynarodową Konwencję Praw Dziecka?" - napisała Ochojska. Założycielka PAH napisała, że polityka migracyjna rządu "nie była tworzona i konsultowana z organizacjami pozarządowymi, które mają wieloletnie i bezpośrednie doświadczenie pracy z migrantami".

twitter.com/JaninaOchojskatwitter.com/JaninaOchojska

Łatuszka: prawo do azylu jest ważne dla Białorusinów, którzy uciekli przed terrorem

Paweł Łatuszka, jeden z liderów białoruskiej opozycji, w opublikowanym na platformie X oświadczeniu wyraził nadzieję, że "Polska pozostanie krajem, w którym Białorusini deportowani przez reżim Łukaszenki, z powodu stworzonej na Białorusi atmosfery strachu i terroru oraz największych w historii współczesnej Europy represji, będą mogli liczyć na status uchodźcy, na miejsce, gdzie będą mogli ratować swoje życie i zdrowie".

"Prawo do azylu jest ważne również dla tych Białorusinów, którzy uciekli przed terrorem i już znajdują się w Polsce, prosząc o schronienie" - dodał opozycjonista, odnosząc się do zaprezentowanej przez polski rząd strategii migracyjnej.

Pomysł "niehumanitarny i sprzeczny z prawami człowieka"

Słowa Donalda Tuska ostro skrytykowała adwokatka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Maria Poszytek. Odnosząc się do wypowiedzi premiera stwierdziła ona, że "poszukiwanie ochrony przed niebezpieczeństwem we własnym kraju to podstawowe prawo, z którego człowiek powinien móc korzystać".

Czytaj też: Chcą, żeby przed wyborami nikt "nawet nie pisnął". Służby specjalne dostały zadanie

- Prawa do respektowania ochrony międzynarodowej w innych krajach równie dobrze mogą być kiedyś potrzebne także nam. To krótkowzroczne i w mojej ocenie niehumanitarne i sprzeczne z prawami człowieka - podkreśliła ekspertka.

Prawniczka zwróciła uwagę, że prawo to przewiduje zarówno Konstytucja RP w art. 56, jak i Karta Praw Podstawowych UE w art. 18. - Jesteśmy też przecież związani Konwencją Genewską dotycząca statusu uchodźców i prawem unijnym. Te wszystkie przepisy obowiązują na całym terytorium Polski - zaznaczyła Maria Poszytek.

Z kolei prezes Fundacji Res Publica Wojciech Przybylski ocenił, że politycy KO "obawiają się, że to, co mają do przedstawienia, co opracował wiceminister Maciej Duszczyk, nie spotka się do końca z akceptacją ze strony koalicjantów – przede wszystkim Lewicy".

Dopytywany, czy możliwe jest pojawienie się na poziomie unijnym jakichś regulacji związanych z czasowym zawieszeniem prawa do azylu, zaznaczył, że jeżeli taka propozycja się pojawi i będzie omawiana "na poważnie", to narzędzia do jej przygotowania nie leżą po stronie państw członkowskich, a Komisji Europejskiej. - Jeżeli będzie taka wola polityczna, jeżeli ten pomysł zyska akceptację państw członkowskich, to Komisja będzie odpowiedzialna za przygotowanie rozwiązania możliwego do wdrożenia – wyjaśnił. Państwa członkowskie mogą wskazywać kierunek pożądanych zmian czy dokonywać wstępnej oceny przygotowania takiej propozycji.

"Oburzające słowa" premiera

W ocenie dr Magdaleny Nazimek z Konsorcjum Migracyjnego słowa Tuska są "absolutnie oburzające" i "stanowią pogwałcenie artykułu 18. Karty Praw Podstawowych UE". Ekspertka w TVN24 ostrzegła, że deklaracja premiera może oznaczać "brak przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową we wszystkich, bądź niektórych placówkach straży granicznej".

- To zależy od tego terytorialnego charakteru ewentualnych przepisów. Czyli osoba, która na taką placówkę trafi i będzie chciała złożyć wniosek o ochronę międzynarodową zostanie, "spuszbekowana" (pushback - siłowe odsyłanie migrantów - red.), wywieziona na granicę polsko-białoruską prawdopodobnie - tłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że "mówimy tutaj o osobach z takich krajów jak Somalia, Afganistan, Syria, Sudan". - To są kraje, których obywateli Polska według innych przepisów nie deportuje do ich krajów pochodzenia - zauważyła. W jej ocenie "to są osoby, które jak najbardziej kwalifikują się na ochronę międzynarodową". - A jeśli nie, to również mamy wobec tego procedury - wskazała.

- Ja nie mam poczucia bezpieczeństwa, kiedy słyszę o tym, że premier chce zawieszać podstawowe prawa człowieka - stwierdziła Nazimek.

"Głęboki sprzeciw" Amnesty International

Do wystąpienia premiera odniosła się także Amnesty International Polska. Organizacja przypomniała, że prawo do azylu jest prawem człowieka, gwarantowanym m.in. przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencję Genewską i Powszechną Deklarację Praw Człowieka.

"Głęboki sprzeciw oraz niepokój Amnesty International budzą wszelkie próby 'zawieszenia' któregokolwiek z gwarantowanych w ten sposób praw" - stwierdzono w stanowisku.

Amnesty International Polska podkreśliła, że "rządy krajów, które podpisały międzynarodowe umowy, nie mają prawnej możliwości ani narzędzi do ich zawieszania - dotyczy to także prawa do azylu". "Zawieszenie tego prawa jest tak samo niedopuszczalne jak zawieszenie wolności słowa lub prawa do sądu. Amnesty International będzie obserwować dalsze działania rządu w zakresie kształtu proponowanych rozwiązań prawnych" - zapewniono.

Politycy KO: prawo do azylu narzędziem wojny hybrydowej

Szef KPRM Jan Grabiec zaznaczył, że pakt migracyjny wymaga dużej zmiany i nie rozwiązuje problemu migracji, a jedynie przerzuca między krajami UE kwoty migrantów. - Trzeba się zdecydować na konkretne rozwiązania dotyczące ochrony granic i nadzorowanie procesu migracji. Dzisiaj Europa nie ma nad tym kontroli. Udawanie, że pakt migracyjny to zapewni, jest krokiem wstecz, a nie do przodu - ocenił polityk.

Przyznał, że rząd zdaje sobie sprawę, że zawieszenie prawa do azylu wzbudzi kontrowersje, także w UE, jednak - jak argumentował - prawo do azylu stało się narzędziem wojny hybrydowej.

Minister praw zagranicznych Radosław Sikorski zaznaczył, że zawieszenie prawa do azylu jest suwerenną decyzją państwa. - Sam kiedyś uzyskałem azyl polityczny Wielkiej Brytanii i o ile wiem, jest on prerogatywą państw narodowych - powiedział.

Według szefa MSZ, polska polityka migracyjna będzie "dobrodziejstwem całej Unii Europejskiej". Tłumaczył, że będzie ona strategią migracyjną całej Unii w tym sensie, że to Polska jest strażnikiem jej zewnętrznej granicy.

Minister ds. UE Adam Szłapka pytany o zawieszenie prawa do azylu zauważył, że prawo międzynarodowe dopuszcza w sytuacji poważnego zagrożenia niebezpieczeństwa państwa zawieszenie pewnych praw. - Nasze bezpieczeństwo jest pod presją. Musimy szukać szczególnych środków - wskazał Szłapka.

Rządowa strategia migracyjna 2025-2030

Prace nad strategią migracyjną na lata 2025-2030 prowadzone są w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Dokument ma wyznaczać kierunek strategiczny Polski w zakresie migracji i polityki migracyjnej, a efektem prac nad strategią mają być projekty nowych aktów prawnych, w tym ustawy o cudzoziemcach, co ma pozwolić na usunięcie luk prawnych oraz stworzenie spójnego i skoordynowanego systemu.

Prace nad zmianami legislacyjnymi będą prowadzone po przyjęciu dokumentu strategicznego. Zaplanowano je na 2025 r.

Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, odpowiedzialny za opracowanie strategii migracyjnej, zapowiadał, że będzie ona oparta na bezpieczeństwie, które przejawia się w ośmiu obszarach. Wśród nich znalazły się m.in. obywatelstwo i repatriacja, kontakt z diasporą, integracja cudzoziemców, dostęp do rynku pracy, do edukacji, ochrona granic i polityka azylowa.

Autorka/Autor:bp/tok

Źródło: PAP, X, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP

Pozostałe wiadomości

Syryjscy rebelianci wkroczyli do Damaszku i przekazali w niedzielę obywatelom, że reżim Baszara al-Asada upadł. Dodali, że "wszyscy więźniowie" w stolicy zostali uwolnieni, a w mieście wprowadzono godzinę policyjną. Przywódca bojówek Abu Muhamad al-Dżaulani w telewizyjnym przemówieniu oznajmił, że jego siły "nie cofną się" i pozostaną na tej samej drodze, rozpoczętej lata temu podczas arabskiej wiosny. - Przyszłość należy do nas - ocenił. W niedzielę doszło też do bombardowań baz lotniczych syryjskiej armii.

"Przyszłość należy do nas". Pierwsze wystąpienie lidera rebeliantów, w Damaszku godzina policyjna

"Przyszłość należy do nas". Pierwsze wystąpienie lidera rebeliantów, w Damaszku godzina policyjna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkunastu aktywistów blokowało po raz kolejny Wisłostradę. Ostatnie Pokolenie domaga się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Podaje też, kiedy będzie na niego czekać w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Musimy robić rzeczy, które są uciążliwe, żeby nie dało się nas ignorować - tłumaczyli formę protestu.

"Musimy robić rzeczy, które są uciążliwe, żeby nie dało się nas ignorować". Ostatnie Pokolenie znów na Wisłostradzie

"Musimy robić rzeczy, które są uciążliwe, żeby nie dało się nas ignorować". Ostatnie Pokolenie znów na Wisłostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Baszar al-Asad opuścił stanowisko prezydenta kraju i Syrię oraz rozkazał, by w sposób pokojowy przekazać władzę - podało w niedzielę rosyjskie MSZ. Nie ma na razie potwierdzonych informacji o tym, gdzie znajduje się upadły dyktator. Władze USA zapowiedziały, że utrzymają swoją obecność we wschodniej Syrii, mimo trwającej rewolucji. Tureckie MSZ wydało komunikat, w którym stwierdziło, że "w Syrii zapanowała nadzieja", a dyplomacja Francji podkreśliła, że "nadszedł czas na jedność w Syrii".

Asad "rozkazał, by pokojowo przekazać władzę". Moskwa o losach dyktatora

Asad "rozkazał, by pokojowo przekazać władzę". Moskwa o losach dyktatora

Źródło:
Reuters, PAP, X

Reżim w Damaszku upadł i to w zasadzie bez walki - powiedziała arabistka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sara Nowacka. W jej ocenie do sukcesu rebeliantów przyczyniły się ich "uśpione komórki" w syryjskiej stolicy oraz osamotnienie Baszara al-Asada. Jak mówiła, choć syryjska opozycja jest mocno zradykalizowana, a ugrupowanie, które rozpoczęło ofensywę ma terrorystyczne korzenie, "duża część społeczeństwa wita nową rzeczywistość z nadzieją, może nawet radością".

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Źródło:
TVN24

Burmistrz Nowego Jorku poinformował, że policja jest coraz bliżej zatrzymania podejrzanego o zamordowanie szefa największej w USA firmy ubezpieczeniowej UnitedHealthcare Briana Thompsona. - Sieć się zaciska - stwierdził Eric Adams, zarazem były policjant. FBI oferuje do 50 tysięcy dolarów nagrody za pomoc w ujęciu zabójcy.

Szukają mordercy szefa giganta ubezpieczeniowego. "Sieć się zaciska"

Szukają mordercy szefa giganta ubezpieczeniowego. "Sieć się zaciska"

Źródło:
PAP

W pobliżu Dworca Wileńskiego agresywny kierowca zajeżdżał mu drogę, rzucił najpierw butelką, a później użył gazu pieprzowego. Poszkodowany nagrał całe zdarzenie i wysłał je na Kontakt24. Jego zdaniem agresor ewidentnie szukał zaczepki. Sprawę zgłosił też na policję.

Zajeżdżał drogę, rzucił butelką i prysnął gazem. "Stary, opanuj się!"

Zajeżdżał drogę, rzucił butelką i prysnął gazem. "Stary, opanuj się!"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Geolodzy zarejestrowali wzrost aktywności sejsmicznej pod wulkanem Mount Spurr, położonym w pobliżu największego miasta Alaski, Anchorage - pisze agencja informacyjna Associated Press. - W tym roku doszło do 1500 małych wstrząsów, w ubiegłym roku było ich około 100 - powiedział David Fee, lokalny naukowiec. Eksperci monitorują sytuację.

1500 wstrząsów pod wulkanem. Obawy na Alasce

1500 wstrząsów pod wulkanem. Obawy na Alasce

Źródło:
Associated Press

W Watorowie (woj. kujawsko-pomorskie) awionetka uderzyła w ziemię. Jak podaje straż pożarna, stało się to podczas awaryjnego lądowania. Wiadomo, że poszkodowane są dwie osoby. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja.

"Awionetka uderzyła w ziemię podczas awaryjnego lądowania"

"Awionetka uderzyła w ziemię podczas awaryjnego lądowania"

Źródło:
TVN24

To jest raport, który dostali posłowie PiS z anonimowego maila, nie wiadomo z jakiego. To był element rozgrywki wewnętrznej - mówił o głośnym "raporcie" obciążającym Karola Nawrockiego poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Dodał, że sam dostał dokument od partyjnego kolegi, który z kolei otrzymał go od "chłopaków z PiS-u". Michał Wójcik z PiS oskarżył KO o stworzenie "raportu", choć nie ma na to żadnych dowodów. - Jak można tak brutalnie prowadzić kampanię? Grajmy na argumenty - uważa poseł PiS.

Wipler "dużo wie o raporcie"? "To był element wojny wewnętrznej"

Wipler "dużo wie o raporcie"? "To był element wojny wewnętrznej"

Źródło:
TVN24

Jest duże prawdopodobieństwo, że syryjski dyktator Baszar al-Asad zginął w katastrofie lotniczej - napisał w niedzielę Reuters. Agencja powołała się na dwa syryjskie źródła w służbach. W nocy z soboty na niedzielę, w czasie gdy rebelianci wkraczali do Damaszku, jeden z samolotów startujący z lotniska po pewnym czasie zniknął w radarów.

Samolot nagle skręcił i zniknął z radarów. Na pokładzie zginął dyktator?

Samolot nagle skręcił i zniknął z radarów. Na pokładzie zginął dyktator?

Źródło:
PAP, Reuters

Rodzina syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada opuściła kraj i przebywa już w Rosji - przekazały dziennik "The Telegraph" i "The Wall Street Journal". Nie wiadomo, gdzie jest sam dyktator. W niedzielę nad ranem prawdopodobnie wystartował z lotniska w Damaszku. Jego samolot miał się udać w nieznanym kierunku - twierdzą jedne źródła cytowane przez Reutera, a inne podają, że mógł on zginąć w katastrofie, bo jedna z maszyn zniknęła w nocy z radarów. Stolicę Syrii kontrolują rebelianci, którzy ogłosili koniec ponad 50-letniego reżimu rodziny Asadów.

Po wiadomości z Moskwy nie czekali. Media: żona dyktatora uciekła z dziećmi

Po wiadomości z Moskwy nie czekali. Media: żona dyktatora uciekła z dziećmi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump opublikował wpisy, w których skomentował sytuację międzynarodową Rosji, Ukrainy i Syrii. Łącząc rosyjską napaść na sąsiada z wojną domową w bliskowschodnim kraju, stwierdził między innymi, że upadek reżimu Baszara el-Asada to być może "najlepsze, co mogło się przydarzyć Rosji". Ocenił, że Moskwa pochłonięta wojną w Ukrainie jest osłabiona i nie chciała już wspierać dyktatora. Równocześnie uznał, że Ukraina powinna usiąść do negocjacji pokojowych. Osłabiony jest też Iran, a w rozmowy o pokoju powinny się włączyć Chiny - dodał.

Trump o najlepszym, co mogło się przydarzyć Rosji, o Ukrainie, Iranie i upadku Asada

Trump o najlepszym, co mogło się przydarzyć Rosji, o Ukrainie, Iranie i upadku Asada

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Syryjscy rebelianci, którzy zajęli Damaszek, przeprowadzili w niedzielę szturm na ambasadę Iranu w syryjskiej stolicy - poinformował Reuters, powołując się na lokalne media. Według agencji z powodu ostatnich wydarzeń Syrii decyzję o ewakuacji swojego personelu dyplomatycznego podjęły władze Iraku.

Szturm na ambasadę Iranu po zdobyciu stolicy Syrii

Szturm na ambasadę Iranu po zdobyciu stolicy Syrii

Źródło:
PAP, Reuters, "New York Times"

Podczas ceremonii ponownego otwarcia katedry Notre Dame prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem elektem Donaldem Trumpem, po raz pierwszy od jego zwycięstwa w listopadowych wyborach. W Paryżu Duda miał także okazję rozmawiać między innymi z Elonem Muskiem. Ciepło przywitał się też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda w Paryżu. Wymiana zdań z Donaldem Trumpem i Elonem Muskiem

Andrzej Duda w Paryżu. Wymiana zdań z Donaldem Trumpem i Elonem Muskiem

Źródło:
TVN24, PAP

"Wegańskie granaty", "zrównoważone czołgi" i "zasilane elektrycznie myśliwce" - takie pomysły zaprezentowała rzekomo Greta Thunberg w telewizji BBC. Krążące w sieci wideo notuje miliony wyświetleń, jest już polska wersja. Naprawdę aktywistka mówiła o czymś innym, a popularne teraz nagranie zostało spreparowane.

Greta Thunberg proponuje "zrównoważone czołgi"? Nie wszystkich to śmieszy

Greta Thunberg proponuje "zrównoważone czołgi"? Nie wszystkich to śmieszy

Źródło:
Konkret24

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl

Kampania na powodzianach i tylko dla poklasku - tak kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski ocenił sobotnią wizytę kandydata PiS Karola Nawrockiego na Dolnym Śląsku. Nawrocki w Lądku-Zdroju pomagał powodzianom i krytykował rządzących. Trzaskowski mówi o "wielkiej szopce".

"Wielka szopka" Nawrockiego. Trzaskowski: robi kampanię na tragedii, tylko dla poklasku

"Wielka szopka" Nawrockiego. Trzaskowski: robi kampanię na tragedii, tylko dla poklasku

Źródło:
PAP, TVN24

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, powiedział w niedzielę, że swój program wyborczy przedstawi dopiero po oficjalnym ogłoszeniu kampanii wyborczej. Ma to nastąpić po 15 stycznia.

Program wyborczy Karola Nawrockiego "być może zostanie przedstawiony w lutym"

Program wyborczy Karola Nawrockiego "być może zostanie przedstawiony w lutym"

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto jeden z graczy wylosował szóstkę. Do szczęśliwca trafią ponad cztery miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 grudnia.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do końca akcji charytatywnej Szlachetna Paczka pozostało pięć dni i kilka godzin, a bez wsparcia wciąż pozostaje ponad 2 tysiące rodzin. Wolontariusze apelują o przekazywanie i zgłaszanie się do pomocy. - Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców - powiedziała w rozmowie z TVN24 prezes stowarzyszenia Wiosna i wolontariuszka Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press

Europejskie Nagrody Filmowe 2024 przyznane. W najważniejszej kategorii - Europejski Film - zwyciężył jeden z najgłośniejszych filmów roku "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda. Jego twórca doceniony został w kategoriach Europejski Reżyser oraz Europejski Scenarzysta. Grająca główną rolę w filmie Audiarda Karla Sofia Gascon doceniona została statuetką Europejska Aktorka.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę do Pałacu Elizejskiego, gdzie trwało spotkanie amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Trzej przywódcy pojawili się razem, pozując do oficjalnego zdjęcia. Trump i Zełenski przybyli w sobotę do Paryża, aby wziąć udział w otwarciu odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame.

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o najnowszym musicalu z Arianą Grande w roli głównej, kłopotach filmu "Queer" w Turcji, wyznaniu aktorki Margot Robbie oraz wyjątkowym prezencie dla ukraińskich żołnierzy od twórców serialu "Peaky Blinders".

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl