Trzech komendantów wojewódzkich policji i siedmiu komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej złożyło raporty o odejście ze służby. Przejść na emeryturę chce też m.in. trzech dyrektorów biur Komendy Głównej Policji, w tym szef Biura Spraw Wewnętrznych.
Rzecznik komendanta głównego policji Krzysztof Hajdas powiedział we wtorek, że na tę chwilę raporty o odejście ze służby złożyło trzech komendantów wojewódzkich, pięciu zastępców komendantów i trzech dyrektorów biur KGP. - To są prośby o przejście na emeryturę. Rozpoczęła się procedura związana z ich odejściem z szeregów policji - powiedział. Nie chciał jednak ujawnić, o których funkcjonariuszy chodzi.
Wśród chcących odejść m.in szefowie biur
Według nieoficjalnych informacji, wśród dyrektorów biur KGP, którzy chcą odejść, są m.in. szefowie biur: Kontroli oraz Biura Spraw Wewnętrznych KGP. Z kolei w Państwowej Straży Pożarnej raporty o odejście ze służby złożyło siedmiu komendantów wojewódzkich - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak. Już w piątek mówił, że taki raport złożył też jeden z wiceszefów Komendy Głównej PSP nadbryg. Piotr Kwiatkowski.
Dymisję, jeszcze przed powołaniem nowego rządu, złożył też szef Biura Ochrony Rządu gen. Krzysztof Klimek. Ze służby ma odejść z dniem 4 grudnia. Jak mówił w ubiegłym tygodniu wiceminister SWiA Jarosław Zieliński (nadzorujący m.in. policję), kandydat na szefa BOR już jest, ale nie chciał ujawnić jego nazwiska.
"Zmiany nie będą gwałtowne"
Wiceminister podkreślał też, że zmiany w służbach mundurowych będą "nie nerwowe ani nie gwałtowne, ale tam - gdzie są potrzebne". Mówił również, że resort - m.in. w Policji - będzie chciał sięgać po oficerów "nowszej generacji", którzy nie rozpoczynali służby w PRL. W piątek Zieliński poinformował również, że ministerstwo zdecydowało o cofnięciu decyzji b. szefowej MSW Teresy Piotrowskiej, która zwiększyła dodatki funkcyjne dla kierownictwa służb.
Autor: mart/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com