TVN24 | Polska

"Jeżeli jesteś członkiem klubu, musisz przestrzegać zasad klubu". Szef unijnej dyplomacji o decyzji polskiego TK

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kab
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Trybunał Konstytucyjny: niezgodność z konstytucją wybranych przepisów Traktatu o UETrybunał Konstytucyjny
wideo 2/21
Trybunał Konstytucyjny Trybunał Konstytucyjny: niezgodność z konstytucją wybranych przepisów Traktatu o UE

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. We wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Komisja Europejska zamierza podjąć "stanowcze działania wobec decyzji polskich władz". - Jeżeli jesteś członkiem klubu, musisz przestrzegać zasad klubu - mówił Hiszpan.

W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE W TVN24 GO

Josep Borrell na szczycie Ukraina - UE w KijowiePAP/EPA/PRSIDENTIAL PRESS SERVICE

Borrell: jesteś członkiem klubu, musisz przestrzegać zasad klubu

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell o wyrok TK pytany był w czasie szczytu Ukraina - Unia Europejska w Kijowie. Powtórzył, że Komisja Europejska jest zaniepokojona wyrokiem Trybunału, ale nie wyjaśnił, jakie działania zamierzają podjąć władze UE wobec polskiego rządu. - Odpowiedź będzie stanowcza - zastrzegł Borrell.

- To musi być jasne. Jeżeli jesteś członkiem klubu, musisz przestrzegać zasad klubu. Najważniejsza zasada klubu jest taka, że prawo europejskie ma pierwszeństwo nad prawem krajowym - wyjaśnił Hiszpan. Jak dodał, państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą zaakceptować pierwszeństwo unijnych przepisów, ponieważ w innym przypadku organizacja nie może działać jako unia.

Autor:ft/kab

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/PRSIDENTIAL PRESS SERVICE

Pozostałe wiadomości