Była decyzja w sprawie Schaba, teraz jednoosobowo "zawiesza" ją Trybunał Konstytucyjny

Piotr Schab
Sędzia Piotr Schab o decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie procedury odwołania go z funkcji
Źródło: TVN24

Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie tymczasowe "zawieszające obowiązywanie decyzji ministra sprawiedliwości" Adama Bodnara w sprawie zawieszenia w pełnieniu obowiązków prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba. Jednocześnie TK "zakazał" też wydawania podobnej decyzji w przyszłości względem tego sędziego na podstawie takiej samej podstawy prawnej. Decyzję w tej sprawie podjął jednoosobowo Bogdan Święczkowski, wcześniej będący prokuratorem krajowym i bliskim współpracownikiem Zbigniewa Ziobry.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało 18 stycznia o wszczęciu procedury odwołania ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba. Jednocześnie sędzia Schab został zawieszony w pełnieniu funkcji.

MS argumentowało, że "sędzia Piotr Schab wielokrotnie nadużył władzy – zarówno pełniąc funkcje administracyjne w wymiarze sprawiedliwości, jak i funkcję rzecznika dyscyplinarnego". Wobec tego - podkreślił resort - minister sprawiedliwości uznał, że "dalsze pełnienie przez niego obu tych funkcji bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości zarówno jako generator efektu mrożącego wobec sędziów, jak i wobec realnej możliwości stosowania wobec nich tzw. miękkich środków represji o charakterze administracyjnym".

Natomiast pod koniec stycznia 52 sędziów apelacyjnych z Warszawy podpisało się pod apelem do ministra Bodnara, by ten odwołał całe kierownictwo tego sądu.

CZYTAJ TEŻ: Apel warszawskich sędziów apelacyjnych do ministra. Chcą odwołania kierownictwa sądu

Trybunał Konstytucyjny "zawiesza" i "zakazuje"

W czwartek Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał postanowienie tymczasowe wstrzymujące obowiązywanie decyzji ministra sprawiedliwości w sprawie zawieszenia Piotra Schaba w pełnieniu obowiązków prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Informację o tym postanowieniu TK przekazał - w imieniu Piotra Schaba - wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędzia Arkadiusz Ziarko. Jak wynika z tego postanowienia, Trybunał Konstytucyjny, na posiedzeniu niejawnym, postanowił "zawiesić obowiązywanie decyzji Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 stycznia 2024r." oraz "zakazać Ministrowi Sprawiedliwości wydawania decyzji o zawieszeniu Piotra Schaba w pełnieniu funkcji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie w przyszłości na tych samych lub takich samych podstawach prawnych do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny ostatecznego orzeczenia w niniejszej sprawie".

Jak wynika z sentencji tego postanowienia, wydano je na podstawie skargi konstytucyjnej dotyczącej przepisu Prawa o ustroju sądów powszechnych mówiącego, że odwołanie prezesa albo wiceprezesa sądu następuje po zasięgnięciu opinii kolegium właściwego sądu, a występując o tę opinię "Minister Sprawiedliwości może zawiesić prezesa albo wiceprezesa sądu w pełnieniu czynności". Przepis został zaskarżony "w zakresie, w którym nie określa terminu trwania zawieszenia prezesa sądu w pełnionej funkcji".

Decyzję wydał jednoosobowo Święczkowski, bliski człowiek Ziobry

Postanowienie TK zapadło w składzie jednoosobowym - wydał je sędzia Bogdan Święczkowski. Został on wybrany do Trybunału Konstytucyjnego w 2022 roku. Wcześniej pełnił między innymi funkcję prokuratora krajowego. Uchodził za bliskiego współpracownika ówczesnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

W 2010 roku Święczkowski został wybrany na radnego śląskiego sejmiku wojewódzkiego, a w wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat poselski z listy PiS. Po zwycięstwie w wyborach nie chciał zrzec się statusu prokuratora w stanie spoczynku, co spowodowało, że nie objął mandatu poselskiego.

Bogdan Święczkowski
Bogdan Święczkowski
Źródło: trybunal.gov.pl

Dyscyplinowanie sędziów broniących praworządności

Sędzia Schab od czerwca 2018 roku pełnił funkcję rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Wraz ze swoimi zastępcami Przemysławem Radzikiem i Michałem Lasotą stosowali represje wobec sędziów broniących praworządności.

29 stycznia minister Bodnar wyznaczył na stanowiska sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych - tak zwanych rzeczników "ad hoc" - sędziego Grzegorza Kasickiego oraz sędziego Włodzimierza Brazewicza. 

Od maja 2020 roku Piotr Schab jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w którym wcześniej orzekał na podstawie delegacji. Prezesem SA został w 2022 roku.

Piotr Schab
Piotr Schab
Źródło: PAP/Paweł Supernak

Schab zawieszony, a przemawiał na konferencji

29 stycznia sędzia Schab wypowiadał się na konferencji w SA w Warszawie. Pytany przez reportera TVN24 Sebastiana Napieraja o to, w jakim charakterze występuje, odparł, że "w charakterze osoby, która udziela panu informacji". - Myślę, że udzielanie informacji nie jest wyłączną domeną prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Natomiast pozwolę sobie wskazać, że mam do tego prawo niezależnie od postanowienia, stanowiska pana ministra sprawiedliwości, które zresztą budzi bardzo duże kontrowersje prawne - mówił wówczas.

Piotr Schab zawieszony, a przemawiał na konferencji. Sędzia: udzielam informacji jako prezes, który nie został odwołany

Wskazywał, że "kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie zechciało zaopiniować negatywnie stanowisko ministra sprawiedliwości odnośnie odwołania mnie z funkcji". - Wobec powyższego powstaje zasadnicza wątpliwość prawna - ocenił. Jego zdaniem zaistniała wątpliwość, "czy zawieszenie to nie ustało, ex lege, z chwilą podjęcia uchwały, o której mowa, przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie". I dodał: - Pozwalam sobie udzielić informacji, o której mowa, bo mam do tego rzecz jasna prawo, jako prezes, który odwołany ze swojej funkcji nie został.

Chodzi o to, że 19 stycznia poinformowano, że "Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu 18 stycznia 2024 r. jednogłośnie negatywnie zaopiniowało zamiar odwołania sędziego Piotra Schaba z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie".

NAPIERAJ
Sędzia Piotr Schab o decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie procedury odwołania go z funkcji
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: