Sędzia Muszyński o "byłej już prezes TK". Przyłębska odpowiada, pisze o jego "wysiłku intelektualnym"

Aktualizacja:
Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
Były prezes TK: nie ulega najmniejszej wątpliwości, że kadencja Julii Przyłębskiej się skończyła
Były prezes TK: nie ulega najmniejszej wątpliwości, że kadencja Julii Przyłębskiej się skończyłaTVN24
wideo 2/4
TVN24Były prezes TK: nie ulega najmniejszej wątpliwości, że kadencja Julii Przyłębskiej się skończyła

Konflikt w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie kadencji prezes Julii Przyłębskiej wszedł na kolejny poziom i trafił do orzecznictwa. W zdaniu odrębnym złożonym do jednego z wyroków TK sędzia Mariusz Muszyński nazwał Przyłębską "byłą już prezes TK" i dodał, że jej sposób procedowania spraw "wpływa w bałamutny sposób na dane sprawozdawcze, jakie Trybunał przedstawia opinii publicznej". Przyłębska odpowiedziała i zaapelowała do Muszyńskiego, by zaprzestał "tych działań" i "poświęcił swój wysiłek intelektualny pracy nad projektami orzeczeń".

Pod koniec ubiegłego roku niektórzy prawnicy, w tym byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, wskazywali, że kadencja obecnej prezes Julii Przyłębskiej upływa 20 grudnia, po 6 latach, i jednocześnie nie będzie ona miała możliwości ponownego ubiegania się o tę funkcję. W ubiegłym tygodniu sześciu sędziów TK skierowało pismo do Julii Przyłębskiej i prezydenta Andrzeja Dudy, w którym żądają od sędzi Przyłębskiej zwołania Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK i wyłonienia kandydatur, spośród których prezydent wskaże nowego prezesa. W piśmie tym wskazano też, że na podstawie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym kadencja Przyłębskiej na stanowisku prezesa dobiegła już końca.

Przyłębska w odpowiedzi podkreśliła, że pismo sześciu sędziów "nie ma oparcia w prawie i jest bezprzedmiotowe". Jej zdaniem pełniona przez nią funkcja prezesa wygasa z końcem jej kadencji sędziego Trybunału Konstytucyjnego, czyli w grudniu 2024 roku.

Muszyński w zdaniu odrębnym o "byłej już prezes TK"

Konflikt w sprawie kadencji Przyłębskiej przeniknął też do orzecznictwa. W opublikowanym 24 stycznia wyroku z 8 listopada ubiegłego roku znalazło się zdanie odrębne złożone przez sędziego Mariusza Muszyńskiego. Muszyński nazywa w nim Przyłębską "byłą już Prezes TK".

Sędzia stwierdził między innymi, że "sposób procedowania przez Prezes TK (obecnie byłą już Prezes TK) narusza zasady ekonomiki procesowej".

W jego ocenie "wpływa również w bałamutny sposób na dane sprawozdawcze, jakie Trybunał przedstawia opinii publicznej i innym organom państwa".

Jak pisze Muszyński "właściwym działaniem byłoby tu połączenie tych wszystkich spraw oraz wyznaczenie dla ich rozstrzygnięcia jednego sprawozdawcy i składu".

"Procedując nad każdą z nich odrębnie, Trybunał w rzeczywistości nie tyle orzeka, co tworzy jego publiczne złudzenie. Owszem, pozornie poprawia swoje statystyki. Ale za tym rzekomym sukcesem nie stoją faktyczne działania na rzecz ochrony praw obywateli" - ocenił sędzia w zdaniu odrębnym do wyroku.

CAŁY WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO >>>

Przyłębska odpowiada, Pawłowicz publikuje

Przyłębska odpowiedziała na krytykę ze strony Muszyńskiego. Pismo datowane na 30 stycznia opublikowała w mediach społecznościowych Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

"W nawiązaniu do pana licznych publicznych komentarzy dotyczących działalności Trybunału Konstytucyjnego apeluję, aby zaprzestał Pan tych działań i poświęcił swój wysiłek intelektualny pracy nad projektami orzeczeń w sprawach, w których jest pan sprawozdawcą" - napisała Przyłębska i wymieniła kilkadziesiąt sygnatur spraw z TK.

"Proszę również, aby nie wprowadzał pan do przestrzeni publicznej informacji, jakoby Trybunał Konstytucyjny nie pracował" - czytamy w piśmie Julii Przyłębskiej opublikowanym na Twitterze przez Krystynę Pawłowicz.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości