Rząd przyjął projekt specjalnej ustawy, która ma wesprzeć dotkniętych powodzią. Prezydent Andrzej Duda i szef dyplomacji Radosław Sikorski wystąpili na forum ONZ. Z kolei Kamala Harris zwiększa przewagę nad Donaldem Trumpem. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 25 września.
1. Duda i Sikorski w ONZ
Prezydent Andrzej Duda podkreślał przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, że nie da się osiągnąć pokoju i bezpieczeństwa na świecie bez poszanowania prawa. Upominał się też o Ukrainę, podkreślając, że nie można pozwolić na to, by rosyjska wojna przerodziła się w kolejny zamrożony konflikt.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wystąpienia na szczycie Rady Bezpieczeństwa ONZ wielokrotnie zwracał się do rosyjskiego ambasadora Wasilija Niebienzii. - Czym to, co Rosja robi z ukraińskimi porwanymi dziećmi różni się od tego, co naziści robili z polskimi i rosyjskimi dziećmi? - pytał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sikorski w ONZ. "Kilka pytań do ambasadora Rosji"
2. Rząd przyjął projekt pomocy dla powodzian
Rząd przyjął projekt specjalnej ustawy, która ma wesprzeć mieszkańców terenów objętych powodzią - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Zawarte w specustawie propozycje to m.in.: przyznanie nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego (1000 złotych) przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, udogodnienia pracownicze, wsparcie kredytobiorców, skrócenie procedur w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi czy związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Taką pomoc otrzymają powodzianie. Rząd przyjął projekt
3. Harris prowadzi w sondażu
Kamala Harris, wiceprezydentka USA i kandydatka demokratów na prezydenta, powiększa swoją przewagę nad kandydatem republikanów i byłym prezydentem Donaldem Trumpem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie agencji Reuters. Głos na Harris w listopadowych wyborach zamierza oddać 47 procent respondentów, a na Trumpa - 40 procent.
Sondaż sygnalizuje jedynie pewne zmiany w nastawieniu wyborców, ale nie może wskazywać na pewny wynik wyborów, bo nie zawsze kandydat, który zdobywa większe poparcie społeczne, wygrywa wybory. W USA najczęściej o wyniku wyborów prezydenckich decydują bowiem głosowania w kilkunastu tzw. swing states - stanach wahających się, gdzie demokraci i republikanie w trakcie kampanii spędzają z reguły najwięcej czasu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siedmiopunktowa przewaga. Najnowszy sondaż przed wyborami w USA
4. Opinia biegłego, zaskoczony Ziobro
Do sejmowej komisji do spraw Pegasusa wpłynęła opinia biegłego na temat stanu zdrowia Zbigniewa Ziobry, która - jak przekazała jej przewodnicząca Magdalena Sroka - zezwala na jego przesłuchanie.
Sam polityk powiedział, że jest tym zaskoczony, bo "żaden biegły go nie badał". Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak przekazał, że śledczy uzyskali dokumentację z pięciu placówek medycznych i na tej podstawie biegły wydał opinię, uznając, że badanie bezpośrednie nie jest potrzebne.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ziobro: nikt mnie nie badał. Prokuratura: Biegły uznał, że nie trzeba. Dokumentację medyczną mamy z pięciu placówek
5. Zaogniona sytuacja na Bliskim Wschodzie
Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowych izraelskich ataków na cele Hezbollahu w Libanie wzrosła do 558. Wśród nich są 94 kobiety i 50 dzieci. 1835 osób zostało rannych - powiedział minister zdrowia Libanu Firass Abiad.
Iran ostrzega, że uderzenie na Liban może być początkiem wielkiej wojny w całym regionie, Izrael odpowiada, że nie czeka na zagrożenie, ale je uprzedza.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP