Polska

To tam Kohl pojednał się z Mazowieckim. Teraz w Krzyżowej Kopacz spotka się z Merkel

Polska

Maciej Śmiarowski/KPRMBędzie to kolejne spotkanie kanclerz Niemiec i polskiej premier

20 listopada w Krzyżowej premier Ewa Kopacz spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformowała rzeczniczka rządu Iwona Sulik. 25 lat temu w Krzyżowej doszło do symbolicznego gestu pojednania kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego.

- Są takie plany. Kanclerz Niemiec będzie w Krzyżowej 20 listopada, premier Kopacz spotka się z Angelą Merkel - powiedziała Sulik, zapytana w piątek o tę sprawę. Jak dodała, prowadzone są rozmowy na temat dokładnego programu uroczystości. Premier Kopacz i kanclerz Merkel mają wziąć udział w uroczystym otwarciu pierwszej stałej wystawy pt. "Odwaga i pojednanie" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej z okazji 25. rocznicy pojednania polsko-niemieckiego.

Gest pojednania w Krzyżowej

Ekspozycja ma mieć formę labiryntu, w którym widz porusza się między obrazami. Wcześniej, 12 listopada, odbędą się obchody rocznicowe 25-lecia mszy pojednania w Krzyżowej - odprawiona zostanie msza; odbędzie się też międzynarodowa konferencja. W czwartek Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego, ujawnił, że w listopadzie dojdzie do kolejnego spotkania kanclerz Merkel i premier Kopacz - w Krzyżowej. "To spotkanie w Krzyżowej ma się odbyć jako reminiscencja spotkania, które aranżował niezapomniany w tym działaniu ksiądz arcybiskup Alfons Nossol w roku 1989 (...) - pomiędzy Helmutem Kohlem, a Tadeuszem Mazowieckim" - mówił Bartoszewski podczas wizyty w Opolu. Od tamtego spotkania w Krzyżowej na Dolnym Śląsku - dawnym ośrodku niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej - minie niedługo 25 lat. 12 listopada 1989 roku kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki uczestniczyli razem we mszy św. w Krzyżowej, podczas której doszło między nimi do symbolicznego gestu pojednania. Wydarzenie to było elementem historycznej wizyty Kohla w Polsce - pierwszej po przemianach z 1989 roku i na kilka dni przerwanej z powodu zburzenia muru berlińskiego.

Autor: nsz/kka/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Śmiarowski/KPRM

Raporty:
Pozostałe wiadomości