Polska

To pielęgniarka zakaziła dzieci gronkowcem

Polska

TVN24Źródłem zarażenia wcześniaków gronkowcem, okazała się pielęgniarka

Pielęgniarka okazała się źródłem zakażenia gronkowcem złocistym wcześniaków na oddziale neonatologii Szpitala Klinicznego w Szczecinie. Dwoje wcześniaków jest obecnie odizolowanych i leczonych antybiotykami. Jedno dziecko zmarło.

Wykryty u jednej z pielęgniarek szczep gronkowca jest identyczny z tym, jakim zarażone zostały wcześniaki - wynika z badań przeprowadzonych przez przyszpitalne Laboratorium Bakteriologiczne. Nie wiadomo natomiast, czy wszystkie dzieci miały kontakt z pracownicą szpitala, czy też zaraziły się od siebie. Bakterie gronkowca złocistego mogą być przenoszone zarówno drogą kropelkową, jak i np. na skórze czy narzędziach szpitalnych.

Gronkowiec złocisty to Gram-dodatnia bakteria występująca w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. Nosicielstwo występuje szczególnie często wśród personelu szpitalnego. Charakterystycznymi objawami zatrucia gronkowcem są: wymioty, biegunka, spadek ciśnienia krwi, zapaść. Śmiertelność jest niewielka.

Szacuje się, że 10 do 50 proc. populacji ludzi stale lub okresowo jest nosicielami tych bakterii bez wystąpienia objawów chorobowych. Gronkowiec złocisty najczęściej powoduje zakażenia ropne skóry, tkanek podskórnych oraz tkanek miękkich, zakażenia układowe, zakażenia lub zatrucia związane z produkcją toksyn.

Źródło: IAR, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24