TVN24 | Polska

Arcybiskup Ryś: przepraszam wszystkich, których dotknęła wypowiedź ojca Rydzyka

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
tvn24.pl
Rydzyk: Edward Janiak to współczesny męczennik mediówTV Trwam
wideo 2/7
TV Trwam Rydzyk: Edward Janiak to współczesny męczennik mediów

Bagatelizowanie grzechu, a jeszcze bardziej jego konsekwencji w życiu osób poszkodowanych, nie ma nic wspólnego z drogą Ewangelii - podkreślił arcybiskup Grzegorz Ryś, administrator apostolski diecezji kaliskiej i metropolita łódzki. Komentował w ten sposób słowa ojca Tadeusza Rydzyka, które dyrektor Radia Maryja wypowiedział w sobotę. Arcybiskup przeprosił "wszystkich, których dotknęła wypowiedź" Rydzyka.

W sobotę podczas mszy świętej z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja kazanie wygłosił ojciec Tadeusz Rydzyk. Powiedział, że były biskup kaliski Edward Janiak, oskarżany o tuszowanie pedofilii w polskim Kościele, to "współczesny męczennik mediów". - To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? - mówił dyrektor Radia Maryja. W uroczystości wzięli udział politycy Zjednoczonej Prawicy, w tym członkowie rządu - między innymi Zbigniew Ziobro i Mariusz Błaszczak.

Szokujące słowa Rydzyka
Szokujące słowa RydzykaTVN24

Arcybiskup Ryś: przepraszam wszystkich, których dotknęła wypowiedź ojca Rydzyka

W poniedziałek wieczorem arcybiskup Grzegorz Ryś, jako administrator apostolski diecezji kaliskiej, wydał oświadczenie w sprawie słów Rydzyka.

"Chcę najmocniej przeprosić wszystkich, których dotknęła wypowiedź Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka z dnia 05 grudnia" - napisał.

Podkreślił, że "bagatelizowanie grzechu, a jeszcze bardziej jego konsekwencji w życiu osób poszkodowanych, nie ma nic wspólnego z drogą Ewangelii". "Ewangeliczną drogą Kościoła jest uznanie win i nawrócenie oraz solidarność z najmniejszymi i cierpiącymi" - napisał arcybiskup.

Arcybiskup Ryś jest metropolitą łódzkim. Administratorem apostolskim diecezji kaliskiej został w czerwcu 2020 roku, gdy papież nakazał biskupowi Edwardowi Janiakowi przebywanie poza tą diecezją. Pozostał nim także po tym, jak w październiku biskup Janiak zrezygnował ze stanowiska.

Prymas chce reakcji w sprawie słów Rydzyka

Wcześniej w poniedziałek redakcja "Faktów" TVN dowiedziała się, że prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak chce reakcji w sprawie słów Rydzyka.

Informacje "Faktów" TVN potwierdził następnie w rozmowie z Polską Agencją Prasową ksiądz doktor Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. - Arcybiskup Wojciech Polak zwrócił się pisemnie do prowincjała Zgromadzenia Ojców Redemptorystów o. Janusza Soka, przełożonego ojca Tadeusza Rydzyka, z prośbą o reakcję na sobotnią wypowiedź zakonnika - przekazał.

- Ta wypowiedź bagatelizuje przestępstwa i grzechy wykorzystania seksualnego, zadając tym samym kolejne cierpienie osobom skrzywdzonym w taki sposób - czy to w Kościele, czy w innym środowisku - powiedział ks. dr Studnicki.

Autor:ads/kg

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości