Ziobro: wartości, które legły u podstaw polskiej duszy, są atakowane. Ministrowie na rocznicy Radia Maryja

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
29. rocznica powstania Radia Maryja. Politycy PiS na uroczystościach
29. rocznica powstania Radia Maryja. Politycy PiS na uroczystościach
TVN24
TVN2429. rocznica powstania Radia Maryja. Politycy PiS na uroczystościach

Ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego - szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i kierujący resortem obrony Mariusz Błaszczak - byli gośćmi sobotnich uroczystości z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja. List do uczestników skierował między innymi prezydent Andrzej Duda, który - wspominając "cud nad Wisłą", czyli Bitwę Warszawską 1920 roku - uznał, że "w tym sensie można mówić również o dziełach Radia Maryja". Podczas mszy świętej metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga skrytykował "ataki" na Jana Pawła II, na kardynała Stanisława Dziwisza oraz "innych świadków prawdy i świętości".

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 roku, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje mogli odbierać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Tegoroczne uroczystości były ograniczone ze względu na pandemię.

Ministrowie Ziobro i Błaszczak na obchodach rocznicy Radia Maryja

- Wielki Polak święty Jan Paweł II nauczał, abyśmy byli wierni Polsce i wartościom, na których została zbudowana. Zwłaszcza w tych czasach, kiedy te piękne wartości, które legły na przestrzeni 1000 lat u podstaw korzeni naszej kultury, naszej tradycji, naszej tożsamości, polskiej duszy, są atakowane - mówił w sobotę w Toruniu prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Są tacy, którzy chcieliby nam je odebrać, ale my na to nie pozwolimy - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił o "wyzwaniach", jakim Polska musi stawić czoła. - To wyzwania dotyczące pozycji naszej ojczyzny w Unii Europejskiej. To dzieje się właśnie dziś, to dzieje się teraz. Widzimy to też na ulicach naszych miast - stwierdził.

Jak ocenił, "widzimy, jak wielu ludzi próbuje przekreślić naszą tożsamość, naszą cywilizację opartą na fundamencie chrześcijaństwa". - My, ludzie wiary, wierzymy, że dobro zwycięży - powiedział szef MON.

CZYTAJ TAKŻE: "Przekazywanie publicznych pieniędzy na przekupywanie Tadeusza Rydzyka". Wniosek do NIK o kontrolę dotacji >>>

Prezydent Duda: to właśnie tutaj, nad Wisłą w Toruniu, zrealizowano przedsięwzięcie o ogromnym wpływie na bieg polskich spraw

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że w tym roku obchodziliśmy setną rocznicę "cudu nad Wisłą", czyli Bitwy Warszawskiej. Tłumaczył, że mówimy o cudzie, bo było to zwycięstwo ogromne i przełomowe w chwili śmiertelnego zagrożenia oraz nie sposób nie dostrzec w nim szczególnego błogosławieństwa Opatrzności.

"W tym sensie można mówić również o dziełach Radia Maryja. To właśnie tutaj, nad Wisłą w Toruniu, przed niemal trzydziestu laty zrealizowano przedsięwzięcie o ogromnym wpływie na bieg polskich spraw, na polską rzeczywistość społeczną, kulturową i duchową" - napisał prezydent. Jego zdaniem "powinniśmy mieć świadomość historycznej skali dokonań Radia Maryja".

Ocenił, że radio "obudziło w milionach rodaków poczucie podmiotowości, bycia suwerenem i gospodarzem we własnym kraju". "To dzięki Radiu Maryja głos ludzi wierzących, wiernych tradycyjnym wartościom zyskał tak wielkie znaczenie w debacie publicznej".

CZYTAJ TAKŻE: Miliony na "imperium" ojca Tadeusza Rydzyka. "Swoisty wkład w przyszłość polityczną PiS-u" >>>

List Andrzeja Dudy przed mszą świętą w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odczytał Adam Kwiatkowski, minister w prezydenckiej kancelarii.

Klub PiS przyłącza się do "rocznicowego świętowania"

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki także wystosował list do uczestników uroczystości. "W tym dniu, jako posłowie i senatorowie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, przyłączamy się do rocznicowego świętowania, modlitwy i serdecznych podziękowań. Wraz z całą rodziną Radia Maryja mówimy: Bóg zapłać, za umacnianie nas w wierze, nadziei i miłości" - napisał.

Szef klubu PiS życzył dalszego rozwoju wszystkich dzieł powstałych przy Radiu Maryja.

List przekazała również minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oceniła, że rozgłośnia "niestrudzenie broni wartości, ukazując chrześcijańską wizję przeznaczenia człowieka" i "realizuje postulat zawarty w Dziejach Apostolskich, aby 'jeden duch i jedno serce ożywiały wierzących'".

ZOBACZ TAKŻE: Miliony złotych dla organizacji ojca Rydzyka >>>

"Nawet Wielki Czwartek przeżywaliśmy w pustych kościołach i przed ekranami telewizorów"

Mszę świętą koncelebrowało w Toruniu kilkunastu biskupów. Mszy przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

- Szczególnym bólem serc wierzących - i to w wielu krajach świata, w Polsce także - stały się ograniczenia osobistych, obywatelskich wolności, ograniczenia wspólnotowej modlitwy w świątyniach przez władze świeckie. To w tym dziwnym roku, który dla nas w Polsce jest pierwszym z trzech lat programu eucharystycznego, gdy chcieliśmy szczególnie uwielbić Pana w najświętszym sakramencie, nawet Wielki Czwartek przeżywaliśmy w pustych kościołach i przed ekranami telewizorów. Nawet uroczystość Bożego Ciała została w wielu miejscach ograniczona, a często wręcz odwołana - mówił.

Stwierdził, że "to wszystko podobno dla ochrony zdrowia i życia". - Coraz więcej obywateli także naszego państwa przeciera oczy ze zdumieniem, jak łatwo struktury i instytucje państwowe wchodzą w przestrzenie prywatne: gospodarki, kultury, eucharystii, mieszkania rodzinnego. Powoli budzą się kolejne środowiska, stawiają pytania, szukają odpowiedzi. Chcą uczestniczyć w decyzjach według własnych kompetencji, a nie tylko wykonywać czyjeś decyzje, nawet jeżeli skądinąd słuszne - kontynuował.

"Trwa to kamienowanie"

Metropolita szczecińsko-kamieński ocenił, że w Polsce, a także na świecie, trwa - jak mówił - próba zakłamania historii i przedstawienia w negatywnym świetle św. Jana Pawła II. Przekazał wyrazy solidarności wobec kardynała Stanisława Dziwisza.

W listopadzie Marcin Gutowski, dziennikarz "Czarno na białym" TVN24, pokazał w reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" nieznane oblicze Dziwisza. Z zebranych przez reportera relacji i rozmów wynika, że kardynał mógł uczestniczyć w tuszowaniu nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich, także za pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "DON STANISLAO. DRUGA TWARZ KARDYNAŁA DZIWISZA"

ZOBACZ WIĘCEJ: REPORTAŻ "DON STANISLAWO. POSTSCRIPTUM" >>>

- Trwa to kamienowanie. Poszczególne kamienie tego ataku trafiają także w innych, którzy w okresie tego wielkiego pontyfikatu trwali przy osobie Jana Pawła II, jako jego współpracownicy i świadkowie jego świętości. To także krzyż nowego czasu. Tak patrzymy na ataki na kardynała Dziwisza i innych świadków prawdy i świętości - powiedział abp Dzięga.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości